Bize Ulaşın
Pazartesi-Cuma: 09:00 - 18:00 Cumartesi: 09:00 - 13:00
Randevu Alabilirsiniz

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal Tedavisi Nedir?

Endodonti tedavisi ya da gündelik dilde yaygın kullanımıyla kanal tedavisi; çürümüş ya da enfekte olmuş dişi kurtarmak amacıyla yapılan bir tedavi yöntemidir. Her diş çürüğüne endodonti tedavisi uygulanmaz. Diş çürüğüne dolgu ile müdahalenin yetersiz kaldığı durumlarda, iltihaplanma varsa, diş çürüğü ilerlediyse, acılı ve ağrılıysa diş kanal tedavisi uygulanır. Kanal tedavisi bir dişin hasarlı veya enfekte olmuş özünün (pulpanın) çıkarılarak, dişin dezenfekte edilmesini ve ardından tekrar dolgu ile kapatılmasını ifade eder.

Hangi Durumlarda Kanal Tedavisi Uygulanır?

Özellikle sıcak veya soğuğa karşı kalıcı diş hassasiyeti
Çiğneme ya da ısırma esnasında ağrı
Diş etlerinde sivilce benzeri yara oluşumu
Çatlamış dişler
Diş etinin şişmesi
Yansıyan diş ağrısı
Derin çürükleri
Koyulaşmış diş etleri

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisinin; çürük ve enfeksiyonun yok edilmesi, diş kanallarının şekillendirilmesi, kanalların doldurulması ve tekrar işlevsel hale getirilmesi olmak üzere dört temel amacı bulunur. Dişin durumuna bağlı olarak tedavi bir ya da iki seans sürebilir.

Kanal tedavisi sonrası dikkat edilecekler

Kanal tedavisi ilk seansta bitmezse, tedavi bitinceye kadar ilgili dişi kullanmaktan kaçınılmalıdır.
Kanal tedavisi tamamen bitse bile işlemden sonra en az iki saat bir şeyler yenip içilmemelidir.
Bir iki gün boyunca hassasiyet olabileceğinden aşırı sıcak ve soğuk içeceklerden kaçınmak hastaya rahatlık sağlar.
Ağız sağlığı bakımı söz konusu olduğunda, düzenli aralıklarla yapılan diş fırçalama, diş ipi ve antiseptik bir gargara kullanma gibi genel bakım kurallarının yanında, diş hekimini düzenli aralıklarla ziyaret etmek de önemlidir.
Kanal tedavisi uygulanan diş canlılığını yitirdiği için kırılma olasılığı daha yüksektir. Bu yüzden tedavi sürerken çok sert besinler tüketilmemeli o diş çok fazla kullanılmamalıdır. Enfeksiyonun giderilmesi için antibiyotik ilaçlarlar kullanılabilmektedir. Olası bir ağrı durumunda ağrı kesici ilaçlar da önerilebilmektedir.

Kanal İçi Fiber Post Uygulaması Nedir?

Fiber post uygulaması, kanal tedavisi yapılmış dişte; eğer sağlam duvar kalmamışsa veya yetersizse, kök kanalı içine fiber bir çubuk yerleştirilmesidir. Bu yerleştirilen çubuk ile kökten destek sağlanır ve bu desteğin üzerine sağlam bir dolgu tatbik edilir.

Canlı Destek / Live Support