Kanal Tedavisi Nedir, Nasıl Uygulanır?

Kanal Tedavisi Nedir, Nasıl Uygulanır?

Kanal tedavisi dolgu ile tedavi edilemeyen dişlerin çürük kavitesinin sinire yaklaştığı, etkilediği veya siniri içerdiği durumlarda dişe yapılan bir tedavi biçimidir.

Kanal tedavisi nedir ve nasıl uygulanır?

Kanal tedavisi dolgu ile tedavi edilemeyen dişlerin çürük kavitesinin sinire yaklaştığı, etkilediği veya siniri içerdiği durumlarda dişe yapılan bir tedavi biçimidir. Bu tedavi biçiminde çürük dokusunun temizlenip kökteki sinirin alınıp bir takım aletler ile kökün şekillendirilip daha sonra da sinirin yerine geçecek bir takım materyaller konularak, son olarak da üzerine dolgusu yapılarak sona eren bir tedavi biçimidir. Bazen bu tedavilerde dolgu yerine porselen kaplamaları da kullanmak mümkündür. Eğer diş dokusunun kayıp miktarı çok fazla ise ve bunun normal bir kompozit ya da amalgam dolgu ile restore edilemiyorsa bu durumlarda kaplama tercih edilebilir.

Tedavi sürecinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Tedavi sürecinde dikkat edilmesi gereken unsurlar; hasta hekimin verdiği ilaçları kullanmalı, bu süreç içerisinde sert gıdalar tüketilmemesine dikkat edilmeli ve verilen randevulara zamanında gidilmesi önem taşımaktadır.

Kanal tedavisi hangi durumlarda uygulanır?

Kanal tedavisinin hangi durumlarda kullanıldığı aslında biraz daha göreceli olmakla beraber genel olarak dişte spontan denilen yani etkene bağımlı olmayan ağrılarda, gece ağrısı şeklinde (vücut dinlenme modunda olduğu için) sıklıkla görülmektedir. Bazen de çürük temizlenirken sinire gitmesi nedeniyle daha sonra olacak ağrıyı engellemek amacıyla yapılabilir. Bir diğer endikasyonu ise bazen estetik kaplamalarda dişin fazla yontulması gerektiği durumlarda kanal tedavisi kullanılmaktadır.

Kanal tedavisi yapılan bir dişin ömrü ne kadardır?

Kanal tedavisi yapılan bir dişin ömrü, kanal tedavisi yapılırken içindeki çürük miktarının fazlalığıyla ilgili bir durumdur. Ancak kanal tedavisine konulan dolgunun 5 ila 7 sene sonra kaplamaya çevrilmesi diş hekimlerince uygun görülmektedir. Dolayısıyla kaplama yapılması, kanal tedavisi yapılan dişin ömrünü ciddi oranda uzatmaktadır.

Kanal tedavisi sonrası hasta nelerle karşılaşır?

Kanal tedavisi sonrası hastalar genelde belli bir süre (5-7 yıl) sonra diş kırılmaları veya dolgu kırılması şikayetleriyle dişçiye gitmektedir. Aslında kırılan dolgu değil diştir. Çünkü kanal tedavisinde dişin sinir dokusu alındığı için diş beslenemez ve ölü haldedir. Dolayısıyla diş zaman içerisinde diğer dişlere nazaran daha yumuşak daha kırılgan bir hal almaktadır. Diş önemli ölçüde suyunu da kaybetmektedir ve kuru bir hal almaktadır. Dolayısıyla dişin kırılması şikayetiyle karşılaşılır. Bazen hatalı yapılan kanal tedavilerinde zaman zaman ağrı, şişme görülebilmektedir. Böyle durumlarla karşılaşıldığında mutlaka diş hekimine başvurulmalıdır.


Sizi Arayalım


Diş hekimliğinde en merak edilen konulardan biri diş beyazlatma, diş ağartma yöntemidir. Diş beyazlatma sağlıklı dişlerle güzel bir gülümsemeye sahip olmak isteyenlerin tercih ettiği kozmetik bir tedavi yöntemidir.
Kompozit dolgu arka ve ön dişlerde kullanılabilen, görüntü açısından oldukça estetik bir görünüme sahip olan bir dolgu çeşididir. Bu özelliklerinden dolayı günümüzde diş hekimlerinin en fazla kullandığı dolgu maddesi haline gelmiştir.
Kaplama diş uygulaması çoğunlukla diş tam olarak çürüdüğü zaman tercih edilen bir işlemdir. Yani diş kaplaması yapılacak olan diş artık tedavi edilemez. Bu tür durumlarda kanal tedavisi yapılarak kaplama diş uygulamasına başlanır.
Dişeti manikürü yani Gingivoplasti dişlerin seviyesindeki orantısızlıkları ortadan kaldırma amaçlı uygulanan ve çok tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde dişler biçimlendirilerek daha estetik bir görünüme kavuşturulur.
Ağız temizliğinizi ne kadar düzenli yaparsanız yapın bu ağzınızda bakteri bulunmayacağı anlamına gelmez. Herkesin ağzında mutlaka bakteri vardır ama ağız temizliğine dikkat edenlerin dikkat etmeyenlere göre daha az olmaktadır.
Dişeti şişmesine pek çok şey neden olabilir. Bu durum daha çok sağlıklı olmayan diş ve diş eti için geçerlidir. Ağız sağlığınıza dikkat ettiğiniz sürece diş eti şişmesi gibi bir problemle karşılaşma riskiniz çok daha az olacaktır.
Tıp dilinde periodontal hastalıklar olarak geçen dişeti hastalıkları dişeti ve dişleri koruyan dokuların iltihaplanması olarak meydana gelen durumlardır. Yetişkinlerin diş kaybı yaşamasındaki en etkili neden dişeti hastalıklarıdır.
Diş estetiği çok geniş bir alanı kapsamaktadır. Dişinizle, dişetinizle, dudaklarınızla ilgili hoşa gitmeyen görüntülerin daha estetik bir hale getirilmesi için diş estetiği en çok tercih edilen bir uygulamadır. Diş estetiğinin bazı aşamaları vardır.
Günümüzde Amalgam dolgudan daha yoğun bir şekilde tercih edilir hale gelen beyaz dolgu, genellikle çürüyen dişlerin tedavisinde, kırılan dişlerin ya da zedelenmiş dişlerin tedavisinde kullanılan ve tercih edilen bir dolgu maddesidir.
Öncelikle amalgam dolgunun ne olduğunu öğrenelim. Amalgam dolgu gümüş, kalay ve bakırın cıvayla karışımından meydana getirilen bir dolgu türüdür. Bu karışımda cıvanın oluşturduğu oran yaklaşık % 45 ile %50 arsındadır.
Birçok hastalığın bedenimize giriş yolu ağızdan olmaktadır. Ağız kuruluğunun bu hastalıkların bedenimize girmesi açısından etkisi çok büyüktür. Çünkü ağız kuruluğu yaşayan kişilerde tükürük çok az olduğu için bu hastalıklardan korunmak daha zor olacaktır.
Gülüş tasarımı sayesinde hastanın daha güzel ve estetiksel bir gülüşe kavuşması sağlanır. Bu problemleri çözmek için uygulanan yöntemlere zirkon kaplaması, bonding, beyazlatma, diş ve diş eti tedavileri gibi örnekler verebiliriz.
Eğer dişlerinizle ilgili renk, şekil, ebat ve duruş gibi sorunlar yaşıyorsanız bu sorunların hepsine bonding uygulaması ile bir çözüm bulabilirsiniz. Bonding uygulamasında hasta herhangi bir rahatsızlık duymadığı için anestezi kullanılmaz.
Klasik olarak kron kobaltlar üzerine porselen fırınlanması şeklinde kullanılanları olduğu gibi zirkonyum kronlar, diğer çeşitli kronlar veya ful porselen kaplamalar gibi estetikten sağlamlığa kadar birçok ürün kullanılmaktadır.
Diş beyazlatma işlemi, bir takım ajanlar kullanılarak dişin var olan renginden daha açık renk tonuna çevrilmesi işlemidir.Çok çeşitli şekilde çay, kahve tüketen ve sigara içen insanlarda diş beyazlatma işlemi önerilmemektedir.
Ağız ve Diş Sağlığı konusunda sıklıkla yaşanan diş eti kanamalarının başlıca nedeni, ağızda diş taşı oluşumu ve yeterli ağız hijyeninin sağlanmamasıdır. Birçok etkenin neden olabildiği diş eti kanamalarında ilk adım doğru bir tedavi yönteminin uygulanmasıdır.
Dişlerin yapısındaki renklenmelerin veya koyu renkli dişlerin daha estetik bir görüntü vermek amacıyla beyazlatılması işlemidir. Diş hekimi kontrolü altında uygulama ve beyazlatma işleminin dişler ve diş etleri üzerinde hiçbir olumsuz etkisi yoktur.
Doğal dişlerinizin bu ihtiyacı karşılayamadığı durumlarda, sağlıklı gülüşlere sahip olmak için estetik diş hekimliği uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Bu uygulamalarda amaç dişlerin sorunsuz bir şekilde fonksiyon görmesini sağlamaktır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .