İshal ve Besin Zehirlenmeleri

İshal ve Besin Zehirlenmeleri
İshal Nedir?

Günlük gaitaya çıkış sayısının artması, kıvamının sulanması halidir.Ayrıca hastada karın ağrısı, ateş, bulantı, halsizlik gibi şikayetler de eşlik edebilir.

İshal Yapan Etkenler Nelerdir?

Bakteriler, virüsler, parazitler. Bakteriler normalde bağırsak florasında bulunurlar. Ancak çeşitli nedenlerle (üşütme, bozulmuş gıda) faaliyete geçip ishale neden olabilirler. En sık rastlanan bakteri E.Coli mikrobudur.V.kolera salgın halde ishale sebep olan mikroorganizmalardandır.

Su ve besinlerle bulaşan Shigella mikrobu daha çok yaz aylarında etkili olur. Çocuklarda daha sık görülür. Ateş, kanlı ishal yapar. (Dizanteri) Diğer bir etken bakteri Salmonelladır. Kanlı, sümüklü ishal yaparlar.

Virüsler de İshale Yol Açar mı?

Evet. Rotavirus ve Adenoviruslar genellikle çocuklarda bulaşıcı tipte enfeksiyon yaparlar. Bulantı, kusma ve ateş ishale eşlik eder. Ortalama 3-4 gün içinde kendiliğinden de iyileşebilirler.

Hangi Parazitler İshale Yol Açar?

GiardiaLamblia ve Amipler de kanlı, sümüksü ishallere yol açabilirler. Mikroskobik gaita muayenesinde kistlerinin görülmesiyle teşhis edilebilirler. Ayrıca Askarisler, kancalı kurtlar trişinler de ishale yol açabilirler. Bunların da tanısı mikroskopta yumurtalarının görülmesiyle konur.

Besin Zehirlenmesi Nedir?

Yukarıda saydığımız bakteriler, parazitler su ve besin yoluyla vücudumuza girerek hastalığa sebep olurlar. Genellikle bozuk, mikroplu gıdanın alımından 4-6 saat sonra bulantı, kusma ve ishalle belirti verirler.Özellikle et, balık, süt, yumurta gibi hayvansal gıda ürünlerinde sıcak ortamlarla bakteri üremesi ve toksinlerin salınması ile zehirlenme yaparlar.

Besin Zehirlenmesi ve İshalin Önemi Nedir?

Besin zehirlenmesi ve ishal sonucunda su, tuz kaybı, tansiyon düşüklüğü olur.Bu bulgular çocuklar ve yaşlılarda tehlikeli sonuçlar doğurabilirler.Hastalar ağız yoluyla beslenemiyorlarsa damardan dengeli elektrolit solüsyonları gerekli miktarda verilerek su ve elektrolit (sodyum, potasyum, klorür) ihtiyaçları giderilir.

Besin Zehirlenmesi ve İshalin Başka Tedavisi Varmıdır?

Serum tedavisinden başka özellikle sebebe yönelik yani etken bulunmuşsa gerekli antibiyotik veya antiparazit ilaçlar verilir. Bu durumda diyet de önemlidir.Hastaya süt ve süt ürünleri posalı gıdalar, meyve, salata, sebze 2-3 gün verilmemelidir. Ancak bol sıvı(su) alınmalıdır.

Bir diyet örneği verirmisiniz?

Kızarmış ekmek, beyaz peynir, açık çay, patates haşlama, makarna, nişasta pelte, pirinç lapa, yoğurt ishal devam ettiği sürece alınabilecek gıdalardır.İshal sona erince sırasıyla et, tavuk, balık, sebze yemekleri ve en son meyve salata diyete eklenebilir.

Başka Besin Zehirlenmesi Türleri Var mıdır?

Sinir sistemine etki eden özellikle evde yapılan sebze konservelerinde üreyebilen öldürücü olacilen Botilismus zehirlenmesi, belirti oalrak görme bozukluğu, yutma güçlüğü, bulantı kusma solunum güçlüğü yapar. Tedavide antitoksin kullanılır.

Bir diğer besin zehirlenmesi sebebi mantarlardır. Zehirli mantarlar çeşitlerine göre ishal, karın ağrısı, titreme, dalgınlık, uyku hali, kusma gibi belirti verirler. Bazı türleri hastayı ağır tabloya sokabilirler.

Bal zehirlenmesi özellikle Doğu Karadenizde bazı bitkilerin, çiçeklerinden elde edilmiş bal ile ortaya çıkan bulantı, kusma, tansiyon düşüklüğü, kalp ritmi yavaşlaması ve terleme şeklinde belirti veren genellikle öldürücü olmayan bir zehirlenmedir.


Sizi Arayalım


İdrar yollarında yanma genellikle idrar yolu enfeksiyonuna bağlıdır. Bu enfeksiyon idrar yollarından mesaneye kadar giden bakterilerden kaynaklanmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonuna yada idrar yanmasına sistit de denilmektedir.
Genel olarak kansızlık insan vücudundaki kan miktarının az olmasını değil kanın içindeki bileşenlerin olması gereken değerlerden düşük oranda bulunması durumunu ifade eder.
Mide yanması genellikle yemek yedikten sonra ortaya çıkmaktadır. Halk arasında mide kaynaması olarak dile getirilen mide yanması, tüketilen besinler açısından kişiye göre değişiklik gösterebilir.
Kabızlık anlık olarak yaşanabildiği gibi birçok sebebe bağlı ciddi problemlerin habercisi de olabilir. Dışkılama ihtiyacını ertelemek anlık kabızlığa sebep olabilir, ancak bunun yanı sıra genetik yatkınlık, yeterli su içmeme, beslenme düzensizliği, uyku düzensizliği,
Vücutta bulunan kan, kırmızı rengini hemoglobin adlı proteinden almaktadır. Yani kana al-kırmızı rengini bu protein vermektedir. Hemoglobinin en önemli ve etken maddesi demirdir.
Belirtileri Ve Tedavisi Ülser, sindirim sıvıları ve mide asitlerinin mide, yemek borusu ya da onikiparmak bağırsağını tahrip etmesi sonucunda söz konusu organda meydana getirdiği doku kaybına verilen addır.
Bu yazımızda zatürree hastalığını tanıyıp ve bu hastalıkla ilgili önemli bilgilere sahip olacağız. Tıp dilinde Pnömoni adıyla bilinen zatürree bir ya da birden fazla akciğer lobu iltihaplanması sonucunda meydana gelen bir hastalıktır.
Zatürree genellikle mikrobik bir rahatsızlık olduğundan mikropların üreyebildiği ve en fazla olduğu zamanlarda öksürükle, tıksırıkla veya konuşma esnasında ağızdan çıkan tükürük ya da benzeri şeylerle başka birine bulaşabilir.
Hastanın tansiyonu 180-110 mmHg derecede yükselmediyse normal şartlarda bir belirti görülmez. Yüksek tansiyonda en fazla görülen belirtiler ise: başın dönmesi, baş ve kalp ağrısı, ulakta çınlama, nefes alıp vermede yaşanan sıkıntıdır.
Üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olan şey virüs ve bakterilerdir. Üst solunum dediğimiz yer ise nefes alıp verirken havanın temasta bulunduğu ilk yerdir diyebiliriz. Yani etrafımızdaki virüs ve bakteriler öncelikle bu bölgede etkili olur.
Tiroid şekil olarak kelebeği andıran bir salgı bezidir. Bu salgı bezi gırtlağımızın ve köprücük kemiğimizin arasında soluk borumuza sarılmış bir şekilde durur. Vücudumuzdaki görevleri ise metabolizmamızı ve beden sıcaklığımızı düzenler.
Şeker hastalığı deyip geçmemek gerekir. Çünkü şeker hastalığı bir diğer adıyla diyabet hastalığı pek çok sendroma neden olmaktadır. Sizler için bu yazımızda yardımcı olmak adına şeker hastalığının belirtilerini bir liste halinde sıraladık.
Yüksek kolesterol asla ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Çünkü yüksek kolesterolün vücudumuzda birçok olumsuz etkisi vardır ve bu etkiler oldukça ciddi boyuttadır. Örneğin felç, kalp krizi, bilinç kaybı gibi ciddi problemlere neden olabilir.
Kandaki total kolesterolün seviyesinin normal olup olmadığına karar verilirken göz önünde bulundurulması gereken şeyler vardır. Bunlar LDL kolesterol, HDL kolesterol, Trigliserid Kolesterol ve hastada irsi bir yatkınlığın olup olmadığıdır.
Akciğerlerimize hava bronş tüpleri ile ulaşır. Eğer bu bronş tüplerinin iç yüzeyinin zarı iltihaplanırsa bronşit hastalığı meydana gelir. Bronşit iki farklı şekilde karşımıza çıkar. Birincisi akut bronşit ve ikincisi ise kronik bronşittir.
Eğer bebeğiniz ilk üçüncü ayında ise bebeğinizi soğuk algınlığından korumak için yapacağınız en iyi şey onu bu hastalığa yakalanmış kişiden uzak tutmaktır. Kışın bu yöntem önemlidir çünkü kışın soğuk algınlığı virüsü çok fazla sirkülâsyonda bulunur.
Parazit bir canlı olan ve beyaz renkteki bağırsak kurtları genelde ince ve kalın bağırsağımızda bulunur ama bağırsak kurdu oluşumu çok fazla ise kalın bağırsaktan mesaneye doğru hareket ederler. Bu tür canlıların üremesi yumurtlama yoluyla gerçekleşmektedir.
Reflü, yemeğin ardından yaşanan hazımsızlık, yanma ve ekşime gibi şikayetlere neden olan mide asidinden kaynaklı bir rahatsızlıktır. Reflü bazen kısa sürede geçebilir ama bazen de çok rahatsız edici bir rahatsızlık haline gelebilir.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .