İdrar Yolu Yanması Nedenleri ve Tedavisi

İdrar Yolu Yanması Nedenleri ve Tedavisi

İdrar yollarında yanma genellikle idrar yolu enfeksiyonuna bağlıdır. Bu enfeksiyon idrar yollarından mesaneye kadar giden bakterilerden kaynaklanmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonuna yada idrar yanmasına sistit de denilmektedir. İdrar yolu enfeksiyonu sık idrara çıkma isteği, sürekli idrar varmış gibi hissetme ve idrar yaparken yanma ile kendini gösterir. Bu durumda mutlaka bir uzman doktora başvurulması gerekmektedir.

İdrar yolu enfeksiyonu kadınlarda daha sık görülmektedir, idrar kanalı erkeklere göre daha kısa olduğu için kolaylıkla enfeksiyon oluşabilmektedir. İdrar yolu yanmasının nedenlerine baktığımızda birçok sebebe bağlı olabilir ancak bunların başında umumi tuvaletlerin kullanılması gelmektedir. Hijyenik olmayan tuvaletlerden kolaylıkla bakteri bulaşabilir ve enfeksiyona yol açabilir. Cinsel ilişki yoluyla da enfeksiyon bulaşabilmektedir, özellikle doğrum kontrol yöntemlerinin sebep olduğu bilinmektedir. Prezervatif, sperm öldürücüler sebebiyle cinsel ilişki sırasında da enfeksiyon oluşabilmektedir. Özellikle yeni evli kadınlarda idrar yolu enfeksiyonuna sık rastlanmaktadır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

En sık rastlanan belirti idrar yaparken yanmadır. Ancak ileri derecede enfeksiyonlarda yüksek ateş, mide bulantısı, kusma, şiddetli ağrı (kasıklarda, karında ya da bel bölgesinde) karın alt bölgesinde şişkinlik, hassasiyet, idrarda bulanıklık ve kan şeklinde belirtiler ortaya çıkabilir. Bu şikayetlerden bir yada bir kaçını yalıyorsanız teşhis için doktor yardımı almalısınız. İdrar yolu enfeksiyonu teşhisi laboratuvar testleriyle kolaylıkla konulmaktadır. İdrar tahlili, idrar kültürü sonrasında değer ölçümlerine göre teşhis edilmektedir.

İdrar Yolu Yanması Nasıl Tedavi Edilir?

İdrar yolu enfeksiyonu teşhis edildikten sonra hastaların büyük çoğunluğu antibiyotik ile tedavi edilmektedir. Antibiyotik ile tedavi sürecinde hastalığın yan etkileri yavaş yavaş geçmektedir. Tedavide zaman zaman sıcak temas fayda sağlamaktadır, bölgeye uygulanan ısı ile idrarın dışarı çıkması daha kolay olmaktadır, ancak bu tedavi yöntemi mutlaka uzman doktor tarafından belirleniyor olmalıdır. Tedavi sürecinde ve sonrasında  cinsel organın temizliği çok önemlidir, hastalığın tekrarlamaması için hijyenik iç çamaşırları giyilmeli ve temizliğe dikkat edilmelidir. Uzman bir doktora görünmeden, teşhis konulmadan kişisel tedavi uygulamak oldukça yanlıştır. Bu sebeple idrarda yanma gibi şikayetleriniz olduğunda hemen bir doktora başvurmalısınız.


Sizi Arayalım


Genel olarak kansızlık insan vücudundaki kan miktarının az olmasını değil kanın içindeki bileşenlerin olması gereken değerlerden düşük oranda bulunması durumunu ifade eder.
Mide yanması genellikle yemek yedikten sonra ortaya çıkmaktadır. Halk arasında mide kaynaması olarak dile getirilen mide yanması, tüketilen besinler açısından kişiye göre değişiklik gösterebilir.
Kabızlık anlık olarak yaşanabildiği gibi birçok sebebe bağlı ciddi problemlerin habercisi de olabilir. Dışkılama ihtiyacını ertelemek anlık kabızlığa sebep olabilir, ancak bunun yanı sıra genetik yatkınlık, yeterli su içmeme, beslenme düzensizliği, uyku düzensizliği,
Vücutta bulunan kan, kırmızı rengini hemoglobin adlı proteinden almaktadır. Yani kana al-kırmızı rengini bu protein vermektedir. Hemoglobinin en önemli ve etken maddesi demirdir.
Belirtileri Ve Tedavisi Ülser, sindirim sıvıları ve mide asitlerinin mide, yemek borusu ya da onikiparmak bağırsağını tahrip etmesi sonucunda söz konusu organda meydana getirdiği doku kaybına verilen addır.
Bu yazımızda zatürree hastalığını tanıyıp ve bu hastalıkla ilgili önemli bilgilere sahip olacağız. Tıp dilinde Pnömoni adıyla bilinen zatürree bir ya da birden fazla akciğer lobu iltihaplanması sonucunda meydana gelen bir hastalıktır.
Zatürree genellikle mikrobik bir rahatsızlık olduğundan mikropların üreyebildiği ve en fazla olduğu zamanlarda öksürükle, tıksırıkla veya konuşma esnasında ağızdan çıkan tükürük ya da benzeri şeylerle başka birine bulaşabilir.
Hastanın tansiyonu 180-110 mmHg derecede yükselmediyse normal şartlarda bir belirti görülmez. Yüksek tansiyonda en fazla görülen belirtiler ise: başın dönmesi, baş ve kalp ağrısı, ulakta çınlama, nefes alıp vermede yaşanan sıkıntıdır.
Üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olan şey virüs ve bakterilerdir. Üst solunum dediğimiz yer ise nefes alıp verirken havanın temasta bulunduğu ilk yerdir diyebiliriz. Yani etrafımızdaki virüs ve bakteriler öncelikle bu bölgede etkili olur.
Tiroid şekil olarak kelebeği andıran bir salgı bezidir. Bu salgı bezi gırtlağımızın ve köprücük kemiğimizin arasında soluk borumuza sarılmış bir şekilde durur. Vücudumuzdaki görevleri ise metabolizmamızı ve beden sıcaklığımızı düzenler.
Şeker hastalığı deyip geçmemek gerekir. Çünkü şeker hastalığı bir diğer adıyla diyabet hastalığı pek çok sendroma neden olmaktadır. Sizler için bu yazımızda yardımcı olmak adına şeker hastalığının belirtilerini bir liste halinde sıraladık.
Yüksek kolesterol asla ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Çünkü yüksek kolesterolün vücudumuzda birçok olumsuz etkisi vardır ve bu etkiler oldukça ciddi boyuttadır. Örneğin felç, kalp krizi, bilinç kaybı gibi ciddi problemlere neden olabilir.
Kandaki total kolesterolün seviyesinin normal olup olmadığına karar verilirken göz önünde bulundurulması gereken şeyler vardır. Bunlar LDL kolesterol, HDL kolesterol, Trigliserid Kolesterol ve hastada irsi bir yatkınlığın olup olmadığıdır.
Akciğerlerimize hava bronş tüpleri ile ulaşır. Eğer bu bronş tüplerinin iç yüzeyinin zarı iltihaplanırsa bronşit hastalığı meydana gelir. Bronşit iki farklı şekilde karşımıza çıkar. Birincisi akut bronşit ve ikincisi ise kronik bronşittir.
Eğer bebeğiniz ilk üçüncü ayında ise bebeğinizi soğuk algınlığından korumak için yapacağınız en iyi şey onu bu hastalığa yakalanmış kişiden uzak tutmaktır. Kışın bu yöntem önemlidir çünkü kışın soğuk algınlığı virüsü çok fazla sirkülâsyonda bulunur.
Parazit bir canlı olan ve beyaz renkteki bağırsak kurtları genelde ince ve kalın bağırsağımızda bulunur ama bağırsak kurdu oluşumu çok fazla ise kalın bağırsaktan mesaneye doğru hareket ederler. Bu tür canlıların üremesi yumurtlama yoluyla gerçekleşmektedir.
Reflü, yemeğin ardından yaşanan hazımsızlık, yanma ve ekşime gibi şikayetlere neden olan mide asidinden kaynaklı bir rahatsızlıktır. Reflü bazen kısa sürede geçebilir ama bazen de çok rahatsız edici bir rahatsızlık haline gelebilir.
Kan şekeri, insan vücudunda hassasiyet gösterilen düzenlemelerden bir tanesidir. Belirli hastalıkların takibinde son derece önemli bir kriteridir. Kan şekerinin Düşük olması da yüksek olması da sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .