Her Yaşta Güzel ve Doğal Dudaklar

Her Yaşta Güzel ve Doğal Dudaklar

Dolgun ve güzel dudaklara sahip olmak için başvurulan yöntemler hakkında Dermatoloji Uzmanı Dr.Alaaddin Özer  ile yaptığımız söyleşide merak edilen soruların yanıtlarını aldık. Kısa sürede dolgun dudaklara sahip olmak artık çok kolay…

Dudak Dolgusu Nedir?

Dudakların hacminin artması için dudaklara uygulanan dolgu yöntemiyle farklı bir görünüme kavuşan dudaklar için uygulanan yöntemlerin başında dudak dolgusu gelmektedir. Güzel görünmek, güzel hissetmek için başvurulan dolgu yöntemi kolay uygulanmakta olup, doğru ve dikkatli uygulanmalıdır. Dudağa enjekte edilen hyluronik asit dediğimiz dolgularla dudaklar hacim kazanmaktadır, bu yönteme dudak dolgusu adını veriyoruz.

Dudak Dolgusu Nasıl Uygulanır, Uygulama Alanları Nelerdir?

Dudak dolgusu dudakların hacim kazanıp kalınlaşması için en çok tercih edilen yöntemdir. Bunun yanı sıra dudak yapısındaki şekil değişikliği, dudak kenarı sarkmalarının ortadan kaldırılması ve dudak çizgilerinin belirginleştirilmesi için tercih edilmektedir. Hacimli dudaklar için dolgu ile tekrar hacim kazandırmanın gerekli olmadığını düşünürüz, zaten hacimli olan dudakların doğal görünümü kaybetmemesi için hacim kazandırmak yerine mevcut hacmin korunmasını amaçlarız. Östrojen kaybı ile dudak yapısında değişiklikler meydana gelebildiği için bu durumda amaç mevcut durumu korumaktır. İnce yapılı dudaklar, ya da birbirinden farklı alt ve üst dudağın doğal ve orantılı bir görünümde olması için şekil değişikliği dediğimiz durumlarda doğru ölçümlerle dudak dolgusu uygulamaktayız.

Bu Yöntem Nasıl Uygulanır, Etkisi Ne Kadar Sürer ve Ağrılı Bir Yöntem midir?

Dudaklar vücudumuzun en hassas noktalarındandır, bu sebeple bu bölgeye yapılan işlemler ağrılıdır. Ağrı hissinin ortadan kaldırılması için uygulama öncesi lokal anestezi tercih edilmektedir. Kremlerle uygulanan anestezi ile hassasiyet azaltılmaktadır. Anestezi sonrasında ince uçlu enjeksiyonla dudaklara uygulama yapılmakta ve bu işlem yaklaşık 10 dakika sürmektedir. Genellikle uygulama sonrasında ağrı ve şişlik oluşmaz, ancak nadirde olsa minimal ölçüde şişlik olabilir ve kısa sürede ortadan kaybolur. Dudak dolgusu kalıcı bir yöntem değildir, vücuda enjekte edilen dolgu zamanla vücut tarafından emilir ve böylelikle kalıcılığını koruyamaz. Yaklaşık 5-6 ay süreyle kalıcılığını korumakta ve bu süre sonrasında tekrar uygulama yapılabilmektedir.

Bu Uygulamayla Dudaklar Doğal Mı Görünür?

Öncelikle hastalarımızın talebi çok önemlidir. Dudakların dolgunluğu uygulama öncesinden kişilere uygun ölçümlerle planlanmakta ve uygulama bu şekilde yapılmaktadır. Uygun ölçüler dışında gelen taleplerde doğal görünümün dışına çıkılmaktadır, ancak bu hastalarımızın talebiyle bağlantılıdır. Uygulama öncesi hastalarımızın yüzüne uygun yapılan ölçümlerle dolgu uygulanmaktadır, bu durumda dudakların görüntüsü tamamen doğal olmaktadır.  Hastalarımız güvenilir merkezleri tercih etmelidir, yapay dolgular ve implantlarm dediğimiz dolgularla yapılan uygulamalarda ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşılmaktadır. Mutlaka uygulama yaptıracakları merkezleri ve hekimleri iyi araştırmalı ve güvenilir medikalleri tercih etmeliler.

Sağlıklı güzelleşmek, kendini mutlu hissetmek isteyen, güzel ve doğal bir görünüme kavuşmak isteyen herkes dudak dolgusu yöntemini tercih edebilir. Uygulama öncesi çalışmalarımızla nasıl bir görüntüye kavuşacağını ön izleme imkanına sahip olan hastalarımız güvenle uygulama yaptırabilir.

Sevgiyle, Sağlıkla Kalın…

Galata Tıp Merkezi Dermatoloji Uzmanı Dr.Alaaddin Özer


Sizi Arayalım


PRP kandaki hücrelerden elde edilen bir tedavi yöntemidir, yani kişilerin kendi kanlarından alınan hücreleriyle oluştulan bir tedavidir.
Bazı estetik operasyonları tamamen sağlık amacıyla yapıldığı gibi bazıları da estetik amaçlı yapılmaktadır. Bu yazımızda hangi yaş gurubunda hangi tür estetik uygulamaları yapıldığına değinerek sizlere bu konuda yardımcı olacağız.
Cildimiz zamanla nem kaybı yaşar ve bunun sonucunda da elastikliğini kaybeder. Eskiye göre daha mat, sağlıksız ve cansız bir görünüme bürünür. Cildin kaybettiği gençliğini geri kazandırmanın en etkili yollarından biri vitamin enjeksiyonlarıdır.
Güzel ve bakımlı görünmek bir bütün halinde olmalıdır. Yani saç, cilt, vücut, el ve ayaklar komple bakımlı olmalıdır. Bunlar için ayrı ayrı bakım ve güzellik uygulamaları vardır. Bu uygulamalarla ilgili detaylı açıklamalardan sizler için aşağıda bahsettik.
Orta yaş erkeklerde daha çok rastlanan talep en fazla saç ekimi alanında olmaktadır. Bunun dışında artık erkeklerde en az kadınlar kadar burun estetiğine, yağ aldırmaya, yüz germeye ve meme küçültme operasyonlarına sıcak bakmaktadır.
Yaşımızı ortaya çıkaran başlıca bölgeler vardır. Bu bölgelerden bazılarını gizleyebilirken bazılarını gizlemek mümkün değildir. İşte ellerimiz sürekli göz önünde olan ve oluşan yaşlılık belirtilerini gizleyebilmenin yolu olmayan bölgedir.
El terlemesi eğer kişinin hayatında sorunlara neden olacak kadar yoğun bir şekilde yaşanıyorsa bu durum palmar hiperhidroz olarak adlandırılmaktadır. Çoğunlukla avuç içinde rastlanan aşırı terleme olayı bazen de ayaklarda görülmektedir.
Çeşitli bölgelerde oluşan cilt lekeleri ve çillerden kurtulmak için son zamanlarda başvurulan yöntemler arasında en çok karşımıza çıkan kimyasal peeling sayesinde cildimizdeki küçük çukurlar ve izler de giderilebilmektedir.
Birçok yöntemle artık hastalarımızın ciltlerinde ciddi iyileşmeler elde edilebildiği için yaşın ilerlemesi artık bir sorun olmaktan çıkmıştır. Uygulanan yöntemler arasında en fazla tercih edilenlerden bazılarını sizler için anlattık.
Sabah uyandığınız andan itibaren yüzünüzde canlı bir görüntü olmasını mutlaka siz de istersiniz ama bu her zaman mümkün olmayabilir. Bazen vakit bulamamaktan bazen de üşenmekten dolayı gün boyu soluk bir yüzle dolaşmak zorunda kalmayın.
Güzelliğine çok düşkün olan kişiler tarafından son zamanlarda oldukça rağbet gören kalıcı makyaj hakkında merak ettiklerinizi bu yazımızda detaylı bir şekilde ele alarak sizleri bu konuda aydınlatmaya çalışacağız.
Diode Lazer, ütüleme tekniği sayesinde ve doğru uygulama ile 4-6 seansta %90 kalıcı epilasyon sağlayarak rahatsız edeci tüylerden kurtulma imkanı bulabilirsiniz. İnce tüyleri görmesi, en koyu tende bile dört mevsim epilasyon imkanı sunar.
Yaşlanmanın etkisiyle birlikte cildimizde meydana gelen çizgiler, kırışıklıklar, sarkmalar ve çökmeler gibi kusurları yaşlılıktandır diye hafifletmeye çalışsak da günlük yaşantımızda ayna karşısında mutsuz olmamıza neden olmaktadır.
Hamile olan veya bebek emziren kadınlar enjeksiyonları yaptırmak için beklemelidirler. Nöromüsküler rahatsızlıkları veya kanama problemleri olanlar, tedavi yapılması istenilen bölgede deri hastalıkları olanlar uygun adaylar değildir.
İdeal sonuç için cildin yapısına bağlı olarak ilk 4-8 hafta içinde 3 ya da 4 uygulama tavsiye edilmektedir. Daha sonra 3-4 ayda bir yapılacak idame tedavisi sonucu etkinin sürmesi sağlanmaktadır. İkinci uygulama yöntemi ise her 2 ayda bir enjeksiyonun tekrarlanmasıdır.
Genelde uygulamayı kadınların yaptırdığı düşüncesi hakimdi. Erkeklerde de dudak dolgunlaştırma doğal görünümlü sonuçlar vermektedir. İyi tanımlanmış dolgun dudaklar cinsiyet ayırt etmeden genç ve dinamik bir görüntünün simgesi haline gelmiştir.
Terleme, sağlıklı her insanda olması gereken kişiden kişiye göre değişebilen fizyolojik bir olaydır. Tiroid bezinin aşırı çalışması, menopoz, hipoglisemi, şişmanlık, kullanılan hormonlar ilaçlar terlemenin nedenleri arasında yer alabilmektedir.
Her kişinin birbirinden farklı dudak şekilleri farklı dudak izleri vardır ve bu yüzden her dudak da farklı bir estetik uygulama gerektirmektedir. Dudak ölçeği dudakların büyüklüklerine göre dudak tipini belirleyen bir skaladır aslında.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .