Hamilelik Sonrası Sağlıklı Kilo Verme Programı

Hamilelik Sonrası Sağlıklı Kilo Verme Programı

Hamilelik sonrasında anneler, sağlıklı kilo vermek için yeterli sıvı tüketimine ve yeterli uykuya dikkat edilmesinin yanı sıra düzenli aralıklarla fiziksel aktivitelerini aksatmamaları gerekmektedir. Ayrıca stresten de uzak durmaları önerilmektedir.

Hamilelikte alınan kiloları vermek için doğumdan ne kadar süre sonra anneler hazır olur?

Emziklilik döneminde enerji ve besin öğesi ihtiyacı, hamilelik süresinde var olan ihtiyaçtan daha fazladır. Emziren anne yetersiz beslendiğinde kendi vücut depolarını harcar ve yetersiz süt salgılar. Bu nedenle annenin hem kendi ihtiyacı olan enerji, protein, vitamin, mineral ihtiyacını karşılamak için yeterli ve dengeli beslenmelidir. Dolayısıyla emziklilik dönemi biten anneler kilo vermek için hazırdır.

Eski kilosuna dönmek için yapılan diyet vb. yanlış uygulamaların anne ve bebeğe zararları nelerdir?

Enerji, protein, vitamin ve mineral açısından olması gerekenden daha kısıtlı bir diyet uygulandığında annenin bağışıklık sistemi düşer ve buna bağlı olarak çeşitli sağlık sorunları oluşabilir. Yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu yetersiz süt salgılanır ve bebek anne sütünü alması gerektiği kadar alamaz. Bebeklerin güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olması için temel olan yeterli anne sütünü alması gereklidir. İlk 6 ayda yalnız anne sütü ile beslenen bebekler başta ishal olmak üzere mikroplu hastalıklara yakalanmazlar. Bu nedenle anne sütü için anneler yeterli ve dengeli beslenmelidir.

Normal doğum ya da sezaryen doğum yapan annelerin uygulayacağı zayıflama programlarında değişiklik olur mu?

Zayıflama programlarında kişiye özel farklılıklar vardır. Ancak normal veya sezaryen doğum yapan annelerde farklılık olmaz. Sadece iki durum için de zayıflama diyetine geçmeden önce emziklilik döneminin bitmiş olması gerekir.

Yeni anneler için sağlıklı kilo verme yöntemlerinden bahseder misiniz?

Emzik dönemi süresince yeterli ve dengeli beslenme yapılmalıdır. Bunun yanında uzmanlar tarafından önerilen fiziksel aktiviteler anneler için faydalı olarak, bölgesel kilo kaybı sağlayacaktır.

Uzmandan yardım alamayacak olan, sağlık problemi olmayan anneler için günlük beslenme listesi nasıl olmalıdır?

Kahvaltı: 

-2 dilim tam buğday ekmek

-2 kbt beyaz peynir

-1 adet haşlanmış yumurta

-3/4 adet zeytin

-1 su bardağı taze sıkılmış meyve suyu 

Ara öğün:

-1 porsiyon yaş meyve

-4 yk yoğurt 

Öğle yemeği:

-1 kepçe çorba

-Et – balık- tavuk ( 150 g )

-1 dilim tam buğday ekmek

-1 su bardağı ayran

-mevsim salata 

Ara öğün:

  • 1 fincan bitki çayı
  • 15 adet fındık
  • 4 adet kuru kayısı

Ara öğün:

-2 porsiyon yaş meyve

Akşam yemeği:

  • 2 dilim tahıllı ekmek
  • 6- 8 yk etli sebze yemeği
  • 6 yk yoğurt 

Ara öğün:

-1 su bardağı ılık tarçınlı süt

- 1 adet tahıllı galeta

Kilo vermek adına annelerin en sık yapmış olduğu hatalar nelerdir?

Karbonhidrattan kısıtlı, düşük kalorili diyetler, aşırı fiziksel aktivite, uygun olmayan bitkisel karışımların kullanımı gibi hatalar sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Bunlar annelerde çeşitli sağlık sorunlarına zemin hazırlayacaktır.

Ayda toplam kaç kilo verilmesi sağlıklıdır?

Haftada yaklaşık 1 kilogram olmak şartıyla ayda ortalama 4 kilogram kilo kaybedilmesi idealdir.

Sağlıklı kilo vermek için düzenlenen diyetler dışında yapılması gerekenler nelerdir?

Sağlıklı kilo vermek için yeterli sıvı tüketimine ve yeterli uykuya dikkat edilmesinin yanı sıra düzenli aralıklarla fiziksel aktivitelerini aksatmamaları gerekir. Ayrıca stresten de uzak durmalarını öneriyoruz.

Kilo vermek isteyen annelere tavsiyeleriniz nelerdir?

Kesinlikle emziklilik dönemi bitmeden zayıflama diyeti uygulamayalım. Unutmayalım ki bu dönemde yeterli ve dengeli beslenmek hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için daha faydalıdır. Uzmanlar tarafından uygun görülen fiziksel aktiviteleri düzenli olarak yapmanız bu dönemde bölgesel kilo kaybına yardımcı olacaktır.


Sizi Arayalım


Yılbaşı gecesinde abartılı yiyecek ve içecek tüketiminde bulunduysak neler yapabiliriz?
Kilo artışı ve aniden soğuyan havaları beraberinde getiren kış mevsiminde nasıl besleneceğinizi biliyor musunuz ?
Galata Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet uzmanı Hatice Marangoz Ramazan ayının ardından karşılayacağımız bayramı sağlıklı tercihler yaparak geçirmenizin sağlığınız üzerindeki önemini vurguladı
Diyetisyenimiz Hatice Marangoz'dan yaza nasıl hazırlanmamız gerektiği ile ilgili bir birinden önemli 7 bilgi
Sağlığa olan pek çok faydası nedeniyle su içmenin önemli olduğu her zaman söylenir, ancak bunu ne zaman ve nasıl yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?
Yaz ayları yaklaşırken ilk akla gelen şeylerden biri fazla kilolardan kurtulmak oluyor. Ancak kilo verme telaşıyla yapılan yanlış diyetler hem kalıcı bir çözüm vermez hem de ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir.
Kefir, kökeni Kafkaslara dayanan ve ilk kez Türkler tarafından yapılan bir süt grubu içeceği olarak biliniyor. Sütte laktik asit ve etil alkol fermantasyonu gerçekleşmesiyle oluşan kefir, zengin içeriğinden ve bağışıklıktan, hücre yenilenmesine,
Sabah uyandığınızda su içmenin 90 dakika içinde metabolizmayı %24 hızlandırdığı yapılan çalışmalarda kanıtlanmıştır. Güne su ile başlayarak metabolizma hızlanmasına yardımcı olurken aynı zamanda sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasına destek olacaktır.
Bağışıklık sisteminizi beslenmenizde yapacağınız değişikliklerle güçlendirin. Bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklara karşı koruyan, patojen (bakteri, virüs vb.) ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden işleyişlerin tümüdür.
Okul çağı çocukları denilen dönem 6–10 yaş arasıdır. Bu yaş grubu çocuklarda da sağlıklı beslenme ilkeleri esas alınır. Yetişkinler sağlıklı besinleri diyetlerine daha kolay eklerken bu dönemdeki çocuklara sağlıklı besinleri kabul ettirmek zordur.
Gemi adamları oruç tutarken meyve tüketimini kesinlikle atlamamaları gerekmektedir. Yeterli ve dengeli beslenmenin Ramazan Ayında da sürdürülebilmesi için günün oruç tutulmayan bölümünde en az üç öğün tamamlanmalı ve sahur öğünü atlanmamalı.
Galata Tıp Merkezi olarak beslenmenin anne karnından başlayarak yaşam boyu devam ettiğini biliyoruz. Bu yüzden yaşam kalitenizin devamlılığına katkı sağlamak başlıca hedefimizdir. Bu yönde uzman kadromuz çalışmalarıyla size yardımcı olmaya hazırdır.
Yeterli ve dengeli beslenmenin Ramazan Ayında da sürdürülebilmesi için günün oruç tutulmayan bölümünde en az üç öğünü tamamlamak ve sahur öğününü atlamamak gerekir. Dikkat edilmesi gereken en önemli şey ise sıvı tüketimidir.
Galata Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Kliniği olarak yaz aylarına yaklaşırken bu aylarda ‘Beslenmemizde nelere dikkat etmeliyiz? Hangi besinlerden uzak durmalıyız? Öğünlerimizi nasıl planlamalıyız?’ gibi merak edilen soruları sizler için yanıtladık.
Galata Tıp Merkezi olarak danışanlarımızın gebelik sürecini en iyi şekilde geçirmelerini ve hem gebelikte hem de gebelik sonrasında yeterli ve dengeli beslenmelerini sağlayıp, beslenmeyle ilgili her hangi bir sağlık sorunun oluşmamasına yardımcı oluyoruz.
İnsanın, sağlıklı büyüme ve gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak hayat kalitesini artırması için besin öğelerinin her birinden günlük ne kadar alınması gerektiği belirlenmiştir.Bu öğelerin birinin eksikliği veya fazlalığı durumunda büyüme engellenir.
Mevsim geçiş dönemlerinde değişen hava şartları insan sağlığını ve hayat temposunu etkilemektedir. Bahar yorgunluğu; kış aylarında yavaşlamış olan metabolizmanın baharın gelmesiyle birlikte bu değişime ayak uyduramamasından kaynaklanır.
Kişiye özel beslenme olmaksızın yapılan zayıflama diyetleri sadece zaman kaybettirir. Kişinin tüm analizleri göz önünde bulundurularak en doğru beslenme modelini belirleyip kişinin daha enerji ve daha fit bir görünüme sahip olması sağlanır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .