Gülüş Tasarımı

Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımı sayesinde hastanın gülüşündeki bazı problemler ortadan kaldırılarak daha güzel ve estetiksel bir gülüşe kavuşması sağlanır. Bu problemleri ortadan kaldırmak için uygulanan yöntemlere zirkon kaplaması, bonding, beyazlatma, diş ve diş eti tedavileri, köprü ve dudak şekli düzenlemesi gibi tedavi yöntemlerini örnek olarak verebiliriz. Bu tedavilerden sonra kişinin gülüşünde mevcut olan diş ve diş eti problemlerinden kaynaklanan kötü görünümler giderilmektedir. Gülüş tasarımı uygulanacak kişinin de tercihleri göz önüne alınarak bir uzman ile birlikte uygulama sonrası oluşacak görüntüyü bazı gülüş programları sayesinde önceden ekranda görülebilir. Bu sayede uygulama sonrasında nasıl bir görünüme kavuşacağınızı aşağı yukarı tahmin edebilirsiniz.

Gülüş Tasarımının Çözüme Kavuşturduğu Sorunlar Nelerdir?

Diş rengi problemleri

Diş eti şekilsizlikleri

Diş dizaynındaki bozukluklar

Şekilsiz duran diş arası boşlukları

Çekilmiş olan dişin yerindeki boşluk

Dişlerin birbirine olan orantısızlıkları

Kırık ve çatlak dişler

Gülüş Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Gülüş tasarımı yapılacak hastalarda bazı kriterler göz önünde bulundurulmalıdır. Bu kriterler kişinin yaşına, cinsiyetine, yüz hatlarına, dudak şekline ve diş etlerine göre belirlenmektedir. Bu kriterleri detaylı olarak incelemek gerekirse şöyle bir açıklama yapabiliriz.

Yaş Kriteri

İlerleyen yaşlarda kişilerin diş etlerinde ve dudak yapısında deformasyonlar oluşur. Örneğin üst dudak kas gevşemesinden dolayı daha aşağıda olurken alt dudak da yerçekiminden dolayı daha aşağıda olur. Bu yüzden ileriki yaşlardaki hastaların üst dişleri neredeyse hiç görünmezken alt dişleri çok fazla ortada olur. Bu durum gülüş tarsımı ile daha estetiksel bir hale getirilerek düzeltilebilir.

Cinsiyet Kriteri

Kadınların ve erkeklerin diş yapıları aynı değildir. Kadınların diş köşeleri erkeklerinkine göre daha oval bir kavise sahiptir ve aynı şekilde gülüş hatları da farklıdır. Gülme hattı kadınlarınkine göre daha düz olan erkeklerin ön dişleri de yine kadınlarınkine göre diğer dişlerle daha orantılıdır.

Yüz Hattı Kriteri

Hastaya gülüş tasarımı yapılırken göz önünde bulundurulması gereken önemli noktalardan biri de yüz hatlarıdır. Eğer hasta yumuşak hatlara sahipse köşeleri çok keskin bir diş yapmak hastaya doğal olmayan bir görünüm kazandıracaktır.

Dudak Şekli Kriteri

Dudakların şeklindeki orantılılık gülüş estetiği için oldukça önemli bir noktadır. Kişi güldüğü zaman alt dudağı üst dişlere uyumlu bir kavis sergilemeli ve iki dudağın arasındaki mesafe dişlerin ebatları ile uyumlu olmak zorundadır.


Sizi Arayalım


Diş hekimliğinde en merak edilen konulardan biri diş beyazlatma, diş ağartma yöntemidir. Diş beyazlatma sağlıklı dişlerle güzel bir gülümsemeye sahip olmak isteyenlerin tercih ettiği kozmetik bir tedavi yöntemidir.
Kompozit dolgu arka ve ön dişlerde kullanılabilen, görüntü açısından oldukça estetik bir görünüme sahip olan bir dolgu çeşididir. Bu özelliklerinden dolayı günümüzde diş hekimlerinin en fazla kullandığı dolgu maddesi haline gelmiştir.
Kaplama diş uygulaması çoğunlukla diş tam olarak çürüdüğü zaman tercih edilen bir işlemdir. Yani diş kaplaması yapılacak olan diş artık tedavi edilemez. Bu tür durumlarda kanal tedavisi yapılarak kaplama diş uygulamasına başlanır.
Dişeti manikürü yani Gingivoplasti dişlerin seviyesindeki orantısızlıkları ortadan kaldırma amaçlı uygulanan ve çok tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde dişler biçimlendirilerek daha estetik bir görünüme kavuşturulur.
Ağız temizliğinizi ne kadar düzenli yaparsanız yapın bu ağzınızda bakteri bulunmayacağı anlamına gelmez. Herkesin ağzında mutlaka bakteri vardır ama ağız temizliğine dikkat edenlerin dikkat etmeyenlere göre daha az olmaktadır.
Dişeti şişmesine pek çok şey neden olabilir. Bu durum daha çok sağlıklı olmayan diş ve diş eti için geçerlidir. Ağız sağlığınıza dikkat ettiğiniz sürece diş eti şişmesi gibi bir problemle karşılaşma riskiniz çok daha az olacaktır.
Tıp dilinde periodontal hastalıklar olarak geçen dişeti hastalıkları dişeti ve dişleri koruyan dokuların iltihaplanması olarak meydana gelen durumlardır. Yetişkinlerin diş kaybı yaşamasındaki en etkili neden dişeti hastalıklarıdır.
Diş estetiği çok geniş bir alanı kapsamaktadır. Dişinizle, dişetinizle, dudaklarınızla ilgili hoşa gitmeyen görüntülerin daha estetik bir hale getirilmesi için diş estetiği en çok tercih edilen bir uygulamadır. Diş estetiğinin bazı aşamaları vardır.
Günümüzde Amalgam dolgudan daha yoğun bir şekilde tercih edilir hale gelen beyaz dolgu, genellikle çürüyen dişlerin tedavisinde, kırılan dişlerin ya da zedelenmiş dişlerin tedavisinde kullanılan ve tercih edilen bir dolgu maddesidir.
Öncelikle amalgam dolgunun ne olduğunu öğrenelim. Amalgam dolgu gümüş, kalay ve bakırın cıvayla karışımından meydana getirilen bir dolgu türüdür. Bu karışımda cıvanın oluşturduğu oran yaklaşık % 45 ile %50 arsındadır.
Birçok hastalığın bedenimize giriş yolu ağızdan olmaktadır. Ağız kuruluğunun bu hastalıkların bedenimize girmesi açısından etkisi çok büyüktür. Çünkü ağız kuruluğu yaşayan kişilerde tükürük çok az olduğu için bu hastalıklardan korunmak daha zor olacaktır.
Eğer dişlerinizle ilgili renk, şekil, ebat ve duruş gibi sorunlar yaşıyorsanız bu sorunların hepsine bonding uygulaması ile bir çözüm bulabilirsiniz. Bonding uygulamasında hasta herhangi bir rahatsızlık duymadığı için anestezi kullanılmaz.
Klasik olarak kron kobaltlar üzerine porselen fırınlanması şeklinde kullanılanları olduğu gibi zirkonyum kronlar, diğer çeşitli kronlar veya ful porselen kaplamalar gibi estetikten sağlamlığa kadar birçok ürün kullanılmaktadır.
Kanal Tedavisinde çürük dokusunun temizlenip kökteki sinirin alınıp daha sonra da sinirin yerine geçecek bir takım materyaller konularak, son olarak da üzerine dolgusu yapılarak sona eren bir tedavidir. Sonuç olarak sağlıklı dişler elde edilir.
Diş beyazlatma işlemi, bir takım ajanlar kullanılarak dişin var olan renginden daha açık renk tonuna çevrilmesi işlemidir.Çok çeşitli şekilde çay, kahve tüketen ve sigara içen insanlarda diş beyazlatma işlemi önerilmemektedir.
Ağız ve Diş Sağlığı konusunda sıklıkla yaşanan diş eti kanamalarının başlıca nedeni, ağızda diş taşı oluşumu ve yeterli ağız hijyeninin sağlanmamasıdır. Birçok etkenin neden olabildiği diş eti kanamalarında ilk adım doğru bir tedavi yönteminin uygulanmasıdır.
Dişlerin yapısındaki renklenmelerin veya koyu renkli dişlerin daha estetik bir görüntü vermek amacıyla beyazlatılması işlemidir. Diş hekimi kontrolü altında uygulama ve beyazlatma işleminin dişler ve diş etleri üzerinde hiçbir olumsuz etkisi yoktur.
Doğal dişlerinizin bu ihtiyacı karşılayamadığı durumlarda, sağlıklı gülüşlere sahip olmak için estetik diş hekimliği uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Bu uygulamalarda amaç dişlerin sorunsuz bir şekilde fonksiyon görmesini sağlamaktır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .