Gözlerde Kuruluk Neden Olur?

Gözlerde Kuruluk Neden Olur?

Kuru göz nedir?
Gözyaşı iki yolla üretilir. Bunlardan biri, gözyaşının yavaş ve sabit bir hızla üretimidir. Böylece gözdeki normal kayganlık sağlanır. Diğeri ise, gözün uyarılması ve herhangi bir duygusal duruma cevaben fazla miktarda gözyaşı salınmasıdır. Ancak, bazı kimselerde gözün rahat etmesini sağlayacak ölçüde gözyaşı salgısı olmaz. Bur duruma "kurugöz" adı verilir.

Kuru gözün belirtileri, gözlerde batma ve yanma, kaşıntı, yapışkan salgı, sigara dumanı veya rüzgarda gözlerde rahatsızlık, aşırı sulanma, kontakt lens kullanımında zorluk kuru gözün başlıca habercileridir.

Kuru bir gözde meydana gelen aşırı sulanma da anormal bir durumdur. Gözde kayganlığı sağlayacak gözyaşı yoksa, göz rahatsız olur ve uyarılır. Böylece aşırı gözyaşı salgısı meydana gelir ve gözün drenaj sistemi bunu kaldırmadığı için gözyaşı dışa akar.

Gözlerde kuruluk neden olur

Yaşlanan kişide gözyaşı üretimi azalır. Her yaşta meydana gelebilen kuru göz, kadınlarda daha sık görülür.Bu özellikle menapoz sonrası için geçerli. Artritte de kuru göz, bunun yanısıra ağız kuruluğu da olabilir. Kuru göz, ağız kuruluğu ve artritle beraber

" sjogren sendromu"

nu oluştururu. Pekçok ilaç da kuru göze sebep olabilir. Bunlardan bazıları idrar artırıcı ilaçlar, kalp ilaçları, tansiyon ilaçları, uyku hapları, sinir ilaçları ve ağrı kesicilerdir. Bu ilaçlar sıkılıkla kullanıldığı için kuru göz durumu ya idare edilir, ya da suni gözyaşı ile tedavi edilir. Bu nedenle kullanılan tüm ilaçlar doktora bildirilmelidir.

Kuru göz nası teşhis edilir

Basit bir göz muaeyenesi ile kuru göz tanısı konabilir. Bazan gözyaşını ölçen testler gerekebilir. Gözyaşı testinde alt kapağın iç kısmına filtre kağıt parçaları konur ve değişik şartlarda göz yaşı üretimi ölçülür. Diğer bir testtte göze boyalar damlatılarak, belli boyanma şekillerinin araştırılmasıyla yapılır.

Nasıl tedavi edilir

Kuru gözün tedavisi 4 ayrı yöntemle yapılabilir. Bunlardan biri gözyaşı eklenmesidir. Suni gözyaşları normal gözyaşına benzer. Bunlar gözü kayganlaştırır ve nemlendirir. Suni gözyaşlarındaki koruyuculara duyarlılık varsa, koruyucuz suni gözyaşları kullanılabilir. Diğer bir yöntem, bandaj kontakt lens kullanımıdır. Göz yüzeyinde hastayı ileri derecede rahatsız eden bozukluklar meydana geldiğinde tercih edilir. Fakat bu durumda yine gözyaşı damlalarının kullanımına devam edilir. Bir başka yöntem de gözyaşının korunmasıdır. Gözün kendi salgısının korunması, gözleri nemli tutmanın bir başka yoludur. Gözyaşı küçük bir kanal aracılığı ile gözden burna geçer. Bu kanalların ağzı geçici ve kalıcı olarak tıkanabilir. Böylece gözyaşı korunur hem de suni gözyaşının etki süresi uzatılmış olur.


Sizi Arayalım


Gözaltı torbalanmasına en çok neden olan faktörler yaşın ilerlemesi, stresli bir hayat ve genetik özelliklerdir. Bunların dışında çok uzun süre bilgisayar ve televizyona bakmak, yeteri kadar uyumamak da gözaltı torbalarının oluşmasında etkilidir.
Gözaltı morlukları görüntü açısından oldukça can sıkıcıdır. Bu morlukların oluşmasına neden olan bazı etkenler vardır. Bu etkenler bazen kalıtsallıktan kaynaklanırken bazen de hastanın hatalı davranış alışkanlıklarından kaynaklanmaktadır.
Göz seğirmesi zaman zaman hepimizin başına gelen bir şeydir. İsteğimizin dışında göz kaslarımızın kasılmasını göz seğirmesi olarak tanımlayabiliriz. Tıpta Miyokimi olarak tabir edilen göz seğirmesi en çok üst göz kapağında yaşanır.
Sağlıklı bir göz devamlı gözyaşıyla yıkanmaktadır. Bu göze hem rahatlık sağlar hem de gözün nemli olmasını sağlar. Eğer gerekli gözyaşı yoksa ya da var olan gözyaşı kalitesi iyi değilse göz yeteri kadar ıslanamaz ve göz kuruluğu ortaya çıkar.
Zaman zaman herkesin başına gelen göz kanlanması çoğu zaman önemsenmeden kendiliğinden geçmesi beklenir. Ama bu durum bazen çok ciddi bir problemin göstergesi olabilir. Örneğin üveit, enfeksiyon, ramotolojik ve troid hastalıkların belirtisi olabilir.
Katarakt, sağlıklı bir insanda saydam olan göz içindeki merceğin saydamlığını kaybetmesidir. Eğer göz içi merceği bulanıklaşırsa, görme de azalır.Katarakt, göz merceğinin saydamlığının kaybolduğu donuk beyaz bulanıklık gösterdiği bir durumdur.
Glokom, görme sinirine hasar vererek görme kaybına yol açan hastalığa verilen isimdir. Glokomda görme siniri hasarı göz içinde üretilen sıvıdaki basınç değişiklikleriyle ilgilidir. Bu hasar genellikle göz içi sıvısının basıncının "yüksek" oluşuna bağlıdır.
İnsan gözü yakını görebilmek için odaklama yapmak zorundadır. Bu odaklama gücü göz merceğinin şeklini değiştirmesi ile mümkündür. 45 yaştan itibaren sertleşen göz merceği eskisi kadar iyi odaklanamadığından yakını görme zorlaşır ve gözlük kullanımı gerekir.
50 yaşından küçükseniz, bilinen bir göz ya da sistemik rahatsızlığınız yoksa 2-4 yılda bir muayene olmanız yeterli olacaktır. 50 yaşının üzerinde en az 2 yılda bir muayene olmak göz hastalıklarının erken tanısında önemli bir noktadır.
Göz sağlığının temelinde düzenli göz muayenesi vardır, çünkü çoğu göz hastalığı son evresine gelinmedikçe hastalar tarafından farkedilemez, bir uyarı işareti yoktur. Ancak bazı sorunlar da beklenmeyen bir anda oluşup hasta için uyarı oluşturur.
Çocuklarda öğrenme aşamasında görme işlevi çok önemlidir. Uygun göz sağlığı için çocukların düzenli göz muayenesinin yapılması gerekir ve muayenelerin güvenilirliğine özen gösterilmelidir. Çünkü bazı önemli göz sorunları hiçbir belirti vermeden başlar.
İki ana grup kontakt lens mevcuttur; sert kontakt lens ve yumuşak kontakt lens. Bunların dışında afakik, keratokonus, renk körlüğü gibi özel grup lensler de vardır. Kontakt lens reçete edilmeden önce tam bir göz muayenesi gereklidir.
Excimer Laser, arf gazı kullanılarak 193 nm dalga boyunda ultraviole ışık üreten ve korneada yapılması gereken düzeltmeye göre ışını kontrol eden, içinde gelişmiş bir bilgisayar bulunan laser cihazıdır ve 1990 yılından beri tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.
Hastalarda meydana gelen kataraktın en sık oluşma sebebi yaşlılıktır. Genellikle 50 yaş üzerindeki hastalarda katarakt yaşlanmanın normal süreci sonucu ortaya çıkmaktadır ve görmeyi etkileyecek seviyeye ulaşması yıllar almaktadır.
Her 100 kişiden birinin sorunu haline gelen göz tansiyonu ya da glokom, tüm körlüklerin de yüzde 5'inden sorumlu tutulmaktadır. Uzmanlar tarafından 1 yaş altındaki tüm bebeklerin mutlaka göz kontrolünden geçirilmesi önerilmektedir.
Glokomda görme siniri hasarı göz içinde üretilen sıvıdaki basınç değişiklikleriyle ilgili bir durumdur. Sıklıkla bu hasar göz içi sıvısının basıncının “yüksek” oluşuna bağlıdır, fakat bazen bu basınç “normal” iken de glokom görülebilmektedir.
Göze yabancı cisim kaçmasına, çocuklarda ve işçilerde sıkça rastlanmaktadır. Açık havada oynayan couklarda bitki parçaları ya da toprak taneleri; metal kesimi, düzeltilemsi, sıva işinde çalışan işçilerde ise, metal ve sıva parçalalr göze kaçar.
Astigmatizma gözlük, kontakt lens ya da refraktif cerrahi ile düzeltilebilen bir görme kusurudur. Toplumda birçok insanda normal olarak bulunmaktadır. korneanın yapısını kabaca tarif etmek gerekirse bir futbol topu gibi küreye benzer.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .