Gözaltı Morlukları

Gözaltı Morlukları

Gözaltı morlukları görüntü açısından oldukça can sıkıcıdır. Bu morlukların oluşmasına neden olan bazı etkenler vardır. Bu etkenler bazen kalıtsallıktan kaynaklanırken bazen de hastanın hatalı davranış alışkanlıklarından kaynaklanmaktadır.

Gözaltı derimizde renk değişikliğine ve koyuluğa neden olan hiper pigmentasyondur. Hiper pigmentasyonun yaptığı bu renk değişikliği daha çok düzensiz uykulardan kaynaklanır. Eğer hastada kalıtsal olarak bir göz çukurluğu varsa ve gözaltı cildi aşırı ince bir deriye sahipse gözaltı morlukları kendini çok fazla belli edecektir.

Genetik olan gözaltı morlukları yok etmek için çok fazla alternatif yoktur.

Çoğu zaman tek çare makyaj olmaktadır ama uyku düzensizliği ya da yorgunluktan kaynaklanan gözaltı morlukları için uygulanan çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Bu tedavi yöntemlerine değinecek olursak aşağıdaki gibi gözaltı morlukları tedavi yöntemlerinden bahsedebiliriz.

Işık Dolgu Uygulaması

Hastanın kemik yapısından kaynaklanan gözaltı çukurlukları bu uygulama ile doldurulabilmektedir. Kolajen tarzı dolgu maddeleri ile veya kozmetik dolgunun yerine bedeninizin başka bir kısmından alınan yağ ile ışık dolgu uygulaması yapılmaktadır. Alınan yağlar gözaltı çukurlarına enjekte edilerek çukurluklar giderilir ve gözaltı morlukları tedavi edilmiş olur.

Mezoterapi

Bazı maddelerin gözaltında bulunan derinin alt katmanına verilmesi ile uygulanan bir yöntemdir. Bu maddeleri sıralayacak olursak: vitamin, mineral, aminoasit, enzim ve bazı ilaçları örnek olarak verebiliriz.

Kimyasal Peeling

Bu uygulamada gözaltınızda ya da göz üstünüzde bulunan deride herhangi bir hasar oluşmuşsa bu hasarlı derinin yerine taze bir derinin gelmesi sağlanır. Bu uygulama ile gözaltı morluklarına neden olan ince ve gölgeli deri yerini daha sağlıklı bir gözaltı derisine bırakmaktadır.

Blefaroplasti

Bu uygulama bir göz kapağı ameliyatı uygulamasıdır. Bu ameliyat ile hem üst göz kapağı hem de alt göz kapağı derisinde bir toparlanma sağlanır. Bu uygulamadan sonra gözaltı morlukları ciddi oranda tedavi edilmiş olur.

Bu tür tıbbi uygulamaların dışında farklı kür uygulamaları da gözaltı morlukları için bir tedavi yöntemi olabilir ama uygulamanın olumlu bir sonuç verme olasılığı daha düşük olacaktır. Yukarıda bahsettiğimiz tıbbi müdahaleler ile hastaların % 90’nında olumlu sonuçlar alınabilmekte ve gözaltı morlukları tedavi edilebilmektedir.


Sizi Arayalım


Gözaltı torbalanmasına en çok neden olan faktörler yaşın ilerlemesi, stresli bir hayat ve genetik özelliklerdir. Bunların dışında çok uzun süre bilgisayar ve televizyona bakmak, yeteri kadar uyumamak da gözaltı torbalarının oluşmasında etkilidir.
Göz seğirmesi zaman zaman hepimizin başına gelen bir şeydir. İsteğimizin dışında göz kaslarımızın kasılmasını göz seğirmesi olarak tanımlayabiliriz. Tıpta Miyokimi olarak tabir edilen göz seğirmesi en çok üst göz kapağında yaşanır.
Sağlıklı bir göz devamlı gözyaşıyla yıkanmaktadır. Bu göze hem rahatlık sağlar hem de gözün nemli olmasını sağlar. Eğer gerekli gözyaşı yoksa ya da var olan gözyaşı kalitesi iyi değilse göz yeteri kadar ıslanamaz ve göz kuruluğu ortaya çıkar.
Zaman zaman herkesin başına gelen göz kanlanması çoğu zaman önemsenmeden kendiliğinden geçmesi beklenir. Ama bu durum bazen çok ciddi bir problemin göstergesi olabilir. Örneğin üveit, enfeksiyon, ramotolojik ve troid hastalıkların belirtisi olabilir.
Katarakt, sağlıklı bir insanda saydam olan göz içindeki merceğin saydamlığını kaybetmesidir. Eğer göz içi merceği bulanıklaşırsa, görme de azalır.Katarakt, göz merceğinin saydamlığının kaybolduğu donuk beyaz bulanıklık gösterdiği bir durumdur.
Glokom, görme sinirine hasar vererek görme kaybına yol açan hastalığa verilen isimdir. Glokomda görme siniri hasarı göz içinde üretilen sıvıdaki basınç değişiklikleriyle ilgilidir. Bu hasar genellikle göz içi sıvısının basıncının "yüksek" oluşuna bağlıdır.
İnsan gözü yakını görebilmek için odaklama yapmak zorundadır. Bu odaklama gücü göz merceğinin şeklini değiştirmesi ile mümkündür. 45 yaştan itibaren sertleşen göz merceği eskisi kadar iyi odaklanamadığından yakını görme zorlaşır ve gözlük kullanımı gerekir.
50 yaşından küçükseniz, bilinen bir göz ya da sistemik rahatsızlığınız yoksa 2-4 yılda bir muayene olmanız yeterli olacaktır. 50 yaşının üzerinde en az 2 yılda bir muayene olmak göz hastalıklarının erken tanısında önemli bir noktadır.
Göz sağlığının temelinde düzenli göz muayenesi vardır, çünkü çoğu göz hastalığı son evresine gelinmedikçe hastalar tarafından farkedilemez, bir uyarı işareti yoktur. Ancak bazı sorunlar da beklenmeyen bir anda oluşup hasta için uyarı oluşturur.
Çocuklarda öğrenme aşamasında görme işlevi çok önemlidir. Uygun göz sağlığı için çocukların düzenli göz muayenesinin yapılması gerekir ve muayenelerin güvenilirliğine özen gösterilmelidir. Çünkü bazı önemli göz sorunları hiçbir belirti vermeden başlar.
İki ana grup kontakt lens mevcuttur; sert kontakt lens ve yumuşak kontakt lens. Bunların dışında afakik, keratokonus, renk körlüğü gibi özel grup lensler de vardır. Kontakt lens reçete edilmeden önce tam bir göz muayenesi gereklidir.
Excimer Laser, arf gazı kullanılarak 193 nm dalga boyunda ultraviole ışık üreten ve korneada yapılması gereken düzeltmeye göre ışını kontrol eden, içinde gelişmiş bir bilgisayar bulunan laser cihazıdır ve 1990 yılından beri tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.
Hastalarda meydana gelen kataraktın en sık oluşma sebebi yaşlılıktır. Genellikle 50 yaş üzerindeki hastalarda katarakt yaşlanmanın normal süreci sonucu ortaya çıkmaktadır ve görmeyi etkileyecek seviyeye ulaşması yıllar almaktadır.
Her 100 kişiden birinin sorunu haline gelen göz tansiyonu ya da glokom, tüm körlüklerin de yüzde 5'inden sorumlu tutulmaktadır. Uzmanlar tarafından 1 yaş altındaki tüm bebeklerin mutlaka göz kontrolünden geçirilmesi önerilmektedir.
Glokomda görme siniri hasarı göz içinde üretilen sıvıdaki basınç değişiklikleriyle ilgili bir durumdur. Sıklıkla bu hasar göz içi sıvısının basıncının “yüksek” oluşuna bağlıdır, fakat bazen bu basınç “normal” iken de glokom görülebilmektedir.
Göze yabancı cisim kaçmasına, çocuklarda ve işçilerde sıkça rastlanmaktadır. Açık havada oynayan couklarda bitki parçaları ya da toprak taneleri; metal kesimi, düzeltilemsi, sıva işinde çalışan işçilerde ise, metal ve sıva parçalalr göze kaçar.
Astigmatizma gözlük, kontakt lens ya da refraktif cerrahi ile düzeltilebilen bir görme kusurudur. Toplumda birçok insanda normal olarak bulunmaktadır. korneanın yapısını kabaca tarif etmek gerekirse bir futbol topu gibi küreye benzer.
Çocuklarımızın görme problemlerinin bulunup bulunmadığını birçok veri ışığında tespit etmemiz mümkündür. Hangi yaş grubuda olursa olsun, çocuğunuzda bu belirtilerden bir veya birkaçı varsa bir göz kontrolünden geçirmelisiniz.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .