Göz Seğirmesi

Göz Seğirmesi

Göz seğirmesi zaman zaman hepimizin başına gelen bir şeydir. İsteğimizin dışında göz kaslarımızın kasılmasını göz seğirmesi olarak tanımlayabiliriz. Tıpta Miyokimi olarak tabir edilen göz seğirmesi en çok üst göz kapağında yaşanır. Rahatsız edici bir durum olmasına karşın genelde riski olmayan bir durumdur. Daha çok yorgunluk ya da mevsim alerjilerinden kaynaklanabileceği gibi farklı sebeplerden dolayı da göz seğirmesi yaşanabilir.

Göz Seğirmesine Neden Olan Faktörler

Stres: Bedenimizin her yerinde etkisi olan stres gözümüzde de göz kapağı seğirmesine neden olabilir. Yorucu iş temposu, sınava hazırlık döneminde yaşanan gerginlik gibi şeyler bizi strese sokmaktadır ve bunun neticesinde göz seğirmesi gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Alkol Ve Kafein: Aşırı derecede tüketilen kafein ve alkol içerikli içecekler sinir sisteminde olumsuz etkilere neden olduğu gibi göz seğirmesine de neden olmaktadır. Bu tür nedenden dolayı göz seğirmesi yaşayan kişi kafein ve alkol tüketimini azaltıp bolca su tüketmelidir.

Vitamin Ve Mineral Eksikliği: Özellikle magnezyum eksikliği sonucunda göz seğirmesi yaşanmaktadır. Kolayca yapılan bir magnezyum testi ile magnezyum eksikliğinin olup olmadığını öğrenebiliriz. Eğer test sonucunda magnezyum eksikliği gibi bir sonuç çıkarsa büyük ihtimalle öz seğirmesi bundan kaynaklanmaktadır. Bu eksikliği giderebilmek için hastanın ıspanak, badem gibi içeriğinde fazlaca magnezyum bulunan besinleri tüketmesi gerekir.

Göz Kuruması: Bu özellikle masa başı işlerinde çalışan kişilerin yaşadığı bir durumdur. Usun süre bilgisayara bakmak zorunda kaldıkları için göz kuruluğu ortaya çıkar ve bunun neticesinde de göz seğirmesi yaşanır. Ayrıca gözde lensin uzun süre kalması, ilerleyen yaş veya bazı tıbbi ilaçlar göz kuruluğuna neden olabilir. Göz kuruluğuna neden olan bu tip faktörler sonuçta göz seğirmesine de neden olabilmektedir.

Göz Seğirmesi Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır?

Öncelikle göz seğirmesine neden olan şeyi bilmemiz gerekmektedir. Eğer göz kuruluğu ise doktor tavsiyesi ile kullanacağınız ilaçlar göz kuruluğunuzu giderir ve seğirme sonlanır. Göz seğirmesinde uygulanan en yaygın tedavi yöntemi soğuk ve sıcak kompres uygulamasıdır. Bu yolla kasılmaya müdahale edilerek aktif kaslar yatıştırılır ve göz seğirmesi durdurulur.


Sizi Arayalım


Gözaltı torbalanmasına en çok neden olan faktörler yaşın ilerlemesi, stresli bir hayat ve genetik özelliklerdir. Bunların dışında çok uzun süre bilgisayar ve televizyona bakmak, yeteri kadar uyumamak da gözaltı torbalarının oluşmasında etkilidir.
Gözaltı morlukları görüntü açısından oldukça can sıkıcıdır. Bu morlukların oluşmasına neden olan bazı etkenler vardır. Bu etkenler bazen kalıtsallıktan kaynaklanırken bazen de hastanın hatalı davranış alışkanlıklarından kaynaklanmaktadır.
Sağlıklı bir göz devamlı gözyaşıyla yıkanmaktadır. Bu göze hem rahatlık sağlar hem de gözün nemli olmasını sağlar. Eğer gerekli gözyaşı yoksa ya da var olan gözyaşı kalitesi iyi değilse göz yeteri kadar ıslanamaz ve göz kuruluğu ortaya çıkar.
Zaman zaman herkesin başına gelen göz kanlanması çoğu zaman önemsenmeden kendiliğinden geçmesi beklenir. Ama bu durum bazen çok ciddi bir problemin göstergesi olabilir. Örneğin üveit, enfeksiyon, ramotolojik ve troid hastalıkların belirtisi olabilir.
Katarakt, sağlıklı bir insanda saydam olan göz içindeki merceğin saydamlığını kaybetmesidir. Eğer göz içi merceği bulanıklaşırsa, görme de azalır.Katarakt, göz merceğinin saydamlığının kaybolduğu donuk beyaz bulanıklık gösterdiği bir durumdur.
Glokom, görme sinirine hasar vererek görme kaybına yol açan hastalığa verilen isimdir. Glokomda görme siniri hasarı göz içinde üretilen sıvıdaki basınç değişiklikleriyle ilgilidir. Bu hasar genellikle göz içi sıvısının basıncının "yüksek" oluşuna bağlıdır.
İnsan gözü yakını görebilmek için odaklama yapmak zorundadır. Bu odaklama gücü göz merceğinin şeklini değiştirmesi ile mümkündür. 45 yaştan itibaren sertleşen göz merceği eskisi kadar iyi odaklanamadığından yakını görme zorlaşır ve gözlük kullanımı gerekir.
50 yaşından küçükseniz, bilinen bir göz ya da sistemik rahatsızlığınız yoksa 2-4 yılda bir muayene olmanız yeterli olacaktır. 50 yaşının üzerinde en az 2 yılda bir muayene olmak göz hastalıklarının erken tanısında önemli bir noktadır.
Göz sağlığının temelinde düzenli göz muayenesi vardır, çünkü çoğu göz hastalığı son evresine gelinmedikçe hastalar tarafından farkedilemez, bir uyarı işareti yoktur. Ancak bazı sorunlar da beklenmeyen bir anda oluşup hasta için uyarı oluşturur.
Çocuklarda öğrenme aşamasında görme işlevi çok önemlidir. Uygun göz sağlığı için çocukların düzenli göz muayenesinin yapılması gerekir ve muayenelerin güvenilirliğine özen gösterilmelidir. Çünkü bazı önemli göz sorunları hiçbir belirti vermeden başlar.
İki ana grup kontakt lens mevcuttur; sert kontakt lens ve yumuşak kontakt lens. Bunların dışında afakik, keratokonus, renk körlüğü gibi özel grup lensler de vardır. Kontakt lens reçete edilmeden önce tam bir göz muayenesi gereklidir.
Excimer Laser, arf gazı kullanılarak 193 nm dalga boyunda ultraviole ışık üreten ve korneada yapılması gereken düzeltmeye göre ışını kontrol eden, içinde gelişmiş bir bilgisayar bulunan laser cihazıdır ve 1990 yılından beri tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.
Hastalarda meydana gelen kataraktın en sık oluşma sebebi yaşlılıktır. Genellikle 50 yaş üzerindeki hastalarda katarakt yaşlanmanın normal süreci sonucu ortaya çıkmaktadır ve görmeyi etkileyecek seviyeye ulaşması yıllar almaktadır.
Her 100 kişiden birinin sorunu haline gelen göz tansiyonu ya da glokom, tüm körlüklerin de yüzde 5'inden sorumlu tutulmaktadır. Uzmanlar tarafından 1 yaş altındaki tüm bebeklerin mutlaka göz kontrolünden geçirilmesi önerilmektedir.
Glokomda görme siniri hasarı göz içinde üretilen sıvıdaki basınç değişiklikleriyle ilgili bir durumdur. Sıklıkla bu hasar göz içi sıvısının basıncının “yüksek” oluşuna bağlıdır, fakat bazen bu basınç “normal” iken de glokom görülebilmektedir.
Göze yabancı cisim kaçmasına, çocuklarda ve işçilerde sıkça rastlanmaktadır. Açık havada oynayan couklarda bitki parçaları ya da toprak taneleri; metal kesimi, düzeltilemsi, sıva işinde çalışan işçilerde ise, metal ve sıva parçalalr göze kaçar.
Astigmatizma gözlük, kontakt lens ya da refraktif cerrahi ile düzeltilebilen bir görme kusurudur. Toplumda birçok insanda normal olarak bulunmaktadır. korneanın yapısını kabaca tarif etmek gerekirse bir futbol topu gibi küreye benzer.
Çocuklarımızın görme problemlerinin bulunup bulunmadığını birçok veri ışığında tespit etmemiz mümkündür. Hangi yaş grubuda olursa olsun, çocuğunuzda bu belirtilerden bir veya birkaçı varsa bir göz kontrolünden geçirmelisiniz.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .