Göz Kanlanması

Göz Kanlanması

Zaman zaman herkesin başına gelen göz kanlanması çoğu zaman önemsenmeden kendiliğinden geçmesi beklenir. Ama bu durum bazen çok ciddi bir problemin göstergesi olabilir. Örneğin üveit, enfeksiyon, ramotolojik ve troid hastalıkların belirtisi olabilir.

Bunların ihmali sonucunda görme kaybına varacak derecede ciddi problemler yaşanabilir. Bu yüzden göz kızarıklığı asla ihmal edilememesi gereken bir durumdur.

Gözümüzün beyaz kısmının ön tarafını örten konjoktiva zarında damarlar genişler ise göz kanlanması meydana gelir. Nadiren de olsa bu damarların çatlaması da göz kanlanmasına neden olabilmektedir. Bu kanlanma tek gözde görülebileceği gibi iki gözde birden de görülebilir.

Bazen gözün yorulması, fazla sıcak ya da fazla soğuk ortamlar, klimalı ortamlar, bilgisayar başında çok fazla vakit harcamak göz kanlanmasını tetiklemektedir. Bunların dışında üveit, göz tansiyonu, troid hastalıklar, ramotolojik hastalıkların belirtisi olarak da göz kızarıklığı yaşanabilir.

Göz Kızarıklığının Nedenleri Mutlaka Araştırılmalı

Eğer göz kanlanması tek gözünüzde meydana gelmişse bunun kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir. Göz kanlanması genellikle tahriş ya da iltihabi bir durumdur. Bunların dışında ise göz kuruması, alerjik durumlar, mikrobik nedenler, yabancı maddeler, yaşanan travmalar, aniden yükselen göz tansiyonu, üveit yani göz içinde oluşan iltihaplanma, çok fazla güneşte kalmak ve ultraviyole ışınlarına maruz kalmak ve sistemik rahatsızlıklar da göz kanlanmasına sebebiyet verebilen nedenlerdir.

Göz kanlanmasında farklı olarak göze kan oturması ise belli bir bölgede oluşur. Buna sebep olan şey ise ani göğüs kafesi basıncının artışında neden olan olaylardır. Örneğin ıkınmak, travma ve kol tansiyonunda yaşanan yükselme.

Göz Kanlanması Tedavisi

Göz kanlanması yaşayan hastada ayriyeten ağrı, göz sulanması ve görme kısıtlılığı da yaşanıyorsa bu acil bir müdahaleyi gerektirir. Göz kanlanmasında tedavi yöntemi kanlanmaya neden olan faktöre göre değişmektedir. Örneğin göze kaçan yabancı bir cisimden dolayı kanlanma oluşmuşsa bu cisim gözden çıkarılır, göz tansiyonu yükseldiği için kanlanma varsa göz tansiyonu düşürülür ve tedavi edilir. Eğer kanlanma üveit ise gereken tedavi uygulanarak rahatsızlık araştırılır. Eğer göz ultraviyole ışınlarına çok fazla maruz kaldığı için kanlanmış ise gerekli ilaçlar uygulanarak bir süre bandajlar ile göz kapatılır.


Sizi Arayalım


Gözaltı torbalanmasına en çok neden olan faktörler yaşın ilerlemesi, stresli bir hayat ve genetik özelliklerdir. Bunların dışında çok uzun süre bilgisayar ve televizyona bakmak, yeteri kadar uyumamak da gözaltı torbalarının oluşmasında etkilidir.
Gözaltı morlukları görüntü açısından oldukça can sıkıcıdır. Bu morlukların oluşmasına neden olan bazı etkenler vardır. Bu etkenler bazen kalıtsallıktan kaynaklanırken bazen de hastanın hatalı davranış alışkanlıklarından kaynaklanmaktadır.
Göz seğirmesi zaman zaman hepimizin başına gelen bir şeydir. İsteğimizin dışında göz kaslarımızın kasılmasını göz seğirmesi olarak tanımlayabiliriz. Tıpta Miyokimi olarak tabir edilen göz seğirmesi en çok üst göz kapağında yaşanır.
Sağlıklı bir göz devamlı gözyaşıyla yıkanmaktadır. Bu göze hem rahatlık sağlar hem de gözün nemli olmasını sağlar. Eğer gerekli gözyaşı yoksa ya da var olan gözyaşı kalitesi iyi değilse göz yeteri kadar ıslanamaz ve göz kuruluğu ortaya çıkar.
Katarakt, sağlıklı bir insanda saydam olan göz içindeki merceğin saydamlığını kaybetmesidir. Eğer göz içi merceği bulanıklaşırsa, görme de azalır.Katarakt, göz merceğinin saydamlığının kaybolduğu donuk beyaz bulanıklık gösterdiği bir durumdur.
Glokom, görme sinirine hasar vererek görme kaybına yol açan hastalığa verilen isimdir. Glokomda görme siniri hasarı göz içinde üretilen sıvıdaki basınç değişiklikleriyle ilgilidir. Bu hasar genellikle göz içi sıvısının basıncının "yüksek" oluşuna bağlıdır.
İnsan gözü yakını görebilmek için odaklama yapmak zorundadır. Bu odaklama gücü göz merceğinin şeklini değiştirmesi ile mümkündür. 45 yaştan itibaren sertleşen göz merceği eskisi kadar iyi odaklanamadığından yakını görme zorlaşır ve gözlük kullanımı gerekir.
50 yaşından küçükseniz, bilinen bir göz ya da sistemik rahatsızlığınız yoksa 2-4 yılda bir muayene olmanız yeterli olacaktır. 50 yaşının üzerinde en az 2 yılda bir muayene olmak göz hastalıklarının erken tanısında önemli bir noktadır.
Göz sağlığının temelinde düzenli göz muayenesi vardır, çünkü çoğu göz hastalığı son evresine gelinmedikçe hastalar tarafından farkedilemez, bir uyarı işareti yoktur. Ancak bazı sorunlar da beklenmeyen bir anda oluşup hasta için uyarı oluşturur.
Çocuklarda öğrenme aşamasında görme işlevi çok önemlidir. Uygun göz sağlığı için çocukların düzenli göz muayenesinin yapılması gerekir ve muayenelerin güvenilirliğine özen gösterilmelidir. Çünkü bazı önemli göz sorunları hiçbir belirti vermeden başlar.
İki ana grup kontakt lens mevcuttur; sert kontakt lens ve yumuşak kontakt lens. Bunların dışında afakik, keratokonus, renk körlüğü gibi özel grup lensler de vardır. Kontakt lens reçete edilmeden önce tam bir göz muayenesi gereklidir.
Excimer Laser, arf gazı kullanılarak 193 nm dalga boyunda ultraviole ışık üreten ve korneada yapılması gereken düzeltmeye göre ışını kontrol eden, içinde gelişmiş bir bilgisayar bulunan laser cihazıdır ve 1990 yılından beri tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.
Hastalarda meydana gelen kataraktın en sık oluşma sebebi yaşlılıktır. Genellikle 50 yaş üzerindeki hastalarda katarakt yaşlanmanın normal süreci sonucu ortaya çıkmaktadır ve görmeyi etkileyecek seviyeye ulaşması yıllar almaktadır.
Her 100 kişiden birinin sorunu haline gelen göz tansiyonu ya da glokom, tüm körlüklerin de yüzde 5'inden sorumlu tutulmaktadır. Uzmanlar tarafından 1 yaş altındaki tüm bebeklerin mutlaka göz kontrolünden geçirilmesi önerilmektedir.
Glokomda görme siniri hasarı göz içinde üretilen sıvıdaki basınç değişiklikleriyle ilgili bir durumdur. Sıklıkla bu hasar göz içi sıvısının basıncının “yüksek” oluşuna bağlıdır, fakat bazen bu basınç “normal” iken de glokom görülebilmektedir.
Göze yabancı cisim kaçmasına, çocuklarda ve işçilerde sıkça rastlanmaktadır. Açık havada oynayan couklarda bitki parçaları ya da toprak taneleri; metal kesimi, düzeltilemsi, sıva işinde çalışan işçilerde ise, metal ve sıva parçalalr göze kaçar.
Astigmatizma gözlük, kontakt lens ya da refraktif cerrahi ile düzeltilebilen bir görme kusurudur. Toplumda birçok insanda normal olarak bulunmaktadır. korneanın yapısını kabaca tarif etmek gerekirse bir futbol topu gibi küreye benzer.
Çocuklarımızın görme problemlerinin bulunup bulunmadığını birçok veri ışığında tespit etmemiz mümkündür. Hangi yaş grubuda olursa olsun, çocuğunuzda bu belirtilerden bir veya birkaçı varsa bir göz kontrolünden geçirmelisiniz.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .