Göz Hastalıklarının Belirti ve Bulguları Nelerdir?

Göz Hastalıklarının Belirti ve Bulguları Nelerdir?

Erişkinler için

* Ani görme kaybı
* Görme alanının tamamen veya kısmen kaybı
* Gözün içinde ve çevresinde geçmeyen ağrı
* Özellikle gözde kızarıklıkla beraber olan göz ağrısı
* Işığa karşı hassasiyet
* Işıkların etrafında renkli hareler görmek
* Nokta, iplik, ağ şeklinde yeni ortaya çıkan görüntüler, gölgeler
* Gözdeki dokuların şişmesi ve gözün yuvasından dışarıya doğru çıkması
* Işık çakması hissi (flaş ya da şimşek çakar tarzda)
* Çift görme
* Aniden ortaya çıkan kayma, şaşılık
* Göz hareketlerinde kısıtlanma
* Akıntı, çapaklanma, aşırı sulanma. Özellikle sabah uyanınca kapakların birbirine yapışması
* Gözbebeklerinin (pupil) doğal yuvarlak yapısının bozulması, düzensizleşmesi
* Gözün içinde, renkli kısmında kan görülmesi

Çocuklar için

Çocuklarda öğrenme aşamasında görme çok önemlidir. Uygun göz sağlığı için çocukların düzenli göz muayenesinin yapılması gerekir, çünkü bazı önemli göz sorunları hiçbir belirti vermeden başlar.
* Göz veya çevresinde ağrı
* Gözlerde içe veya dışa kayma. Bu kayma devamlı olabileceği gibi, çocuk yorgunken, dalmışken ya da uykusu geldiği anlarda da ortaya çıkabilir.
* Çocuğun, bir yere bakarken kafasını normalin dışında bir şekilde çevirmesi ya da eğmesi
* Özellikle güneşli havalarda dışarıda iken, bir gözünü kapatması
* Gözlerin titrer tarzda sağa sola ya da dairesel şekilde hızlı hareket etmesi
* Çocuğun bir şeye bakmak için bir gözünü kapatması
* Net görebilmek için gözlerini neredeyse kapanacak kadar kısması
* Odanın bir ucundaki şeyleri seçememesi
* Gözleri sık sık ve şiddetli şekilde kaşıması
* Akıntı, çapaklanma, aşırı sulanma. Özellikle sabah uyanınca kapakların birbirine yapışması
* Göz kapaklarının birinin ya da her ikisinin düşük olması
* Bir gözde ya da her iki gözde, gözbebeklerinin beyaz olması
* Çocuk ağlamadığı zaman dahi gözlerden yaş gelmesi, sulanması
* Gözlerin çevresinde ya da göz kapaklarında şişlik ya da kitle olması
* Her iki göz arasında büyüklük, şekil ya da renk olarak belirgin fark olması
* Gözlerde kızarıklık

Bebekler için

Aşağıda belirtilen bulgulardan bir ya da daha fazlası bebeğinizde mevcutsa, bir göz hastalıkları uzmanının muayene etmesi uygun olur.
* Gözlerde çapaklanma ve akıntı
* Göz kapaklarının birinin ya da her ikisinin düşük olması
* Bir gözde ya da her iki gözde, gözbebeklerinin beyaz olması
* Kayan, sallanan ya da titreyen gözler
* Çocuk ağlamadığı zaman dahi gözlerden yaş gelmesi, sulanması
* Gözlerin çevresinde ya da göz kapaklarında şişlik ya da kitle olması
* 3 aylık ve daha büyük çocuğun annesine bakmaması, onu gözleriyle takip etmemesi
* aydan büyük çocuğun gözlerinde kayma farkedilmesi
* Her iki göz arasında büyüklük, şekil ya da renk olarak belirgin fark olması


Sizi Arayalım


Gözaltı torbalanmasına en çok neden olan faktörler yaşın ilerlemesi, stresli bir hayat ve genetik özelliklerdir. Bunların dışında çok uzun süre bilgisayar ve televizyona bakmak, yeteri kadar uyumamak da gözaltı torbalarının oluşmasında etkilidir.
Gözaltı morlukları görüntü açısından oldukça can sıkıcıdır. Bu morlukların oluşmasına neden olan bazı etkenler vardır. Bu etkenler bazen kalıtsallıktan kaynaklanırken bazen de hastanın hatalı davranış alışkanlıklarından kaynaklanmaktadır.
Göz seğirmesi zaman zaman hepimizin başına gelen bir şeydir. İsteğimizin dışında göz kaslarımızın kasılmasını göz seğirmesi olarak tanımlayabiliriz. Tıpta Miyokimi olarak tabir edilen göz seğirmesi en çok üst göz kapağında yaşanır.
Sağlıklı bir göz devamlı gözyaşıyla yıkanmaktadır. Bu göze hem rahatlık sağlar hem de gözün nemli olmasını sağlar. Eğer gerekli gözyaşı yoksa ya da var olan gözyaşı kalitesi iyi değilse göz yeteri kadar ıslanamaz ve göz kuruluğu ortaya çıkar.
Zaman zaman herkesin başına gelen göz kanlanması çoğu zaman önemsenmeden kendiliğinden geçmesi beklenir. Ama bu durum bazen çok ciddi bir problemin göstergesi olabilir. Örneğin üveit, enfeksiyon, ramotolojik ve troid hastalıkların belirtisi olabilir.
Katarakt, sağlıklı bir insanda saydam olan göz içindeki merceğin saydamlığını kaybetmesidir. Eğer göz içi merceği bulanıklaşırsa, görme de azalır.Katarakt, göz merceğinin saydamlığının kaybolduğu donuk beyaz bulanıklık gösterdiği bir durumdur.
Glokom, görme sinirine hasar vererek görme kaybına yol açan hastalığa verilen isimdir. Glokomda görme siniri hasarı göz içinde üretilen sıvıdaki basınç değişiklikleriyle ilgilidir. Bu hasar genellikle göz içi sıvısının basıncının "yüksek" oluşuna bağlıdır.
İnsan gözü yakını görebilmek için odaklama yapmak zorundadır. Bu odaklama gücü göz merceğinin şeklini değiştirmesi ile mümkündür. 45 yaştan itibaren sertleşen göz merceği eskisi kadar iyi odaklanamadığından yakını görme zorlaşır ve gözlük kullanımı gerekir.
50 yaşından küçükseniz, bilinen bir göz ya da sistemik rahatsızlığınız yoksa 2-4 yılda bir muayene olmanız yeterli olacaktır. 50 yaşının üzerinde en az 2 yılda bir muayene olmak göz hastalıklarının erken tanısında önemli bir noktadır.
Göz sağlığının temelinde düzenli göz muayenesi vardır, çünkü çoğu göz hastalığı son evresine gelinmedikçe hastalar tarafından farkedilemez, bir uyarı işareti yoktur. Ancak bazı sorunlar da beklenmeyen bir anda oluşup hasta için uyarı oluşturur.
İki ana grup kontakt lens mevcuttur; sert kontakt lens ve yumuşak kontakt lens. Bunların dışında afakik, keratokonus, renk körlüğü gibi özel grup lensler de vardır. Kontakt lens reçete edilmeden önce tam bir göz muayenesi gereklidir.
Excimer Laser, arf gazı kullanılarak 193 nm dalga boyunda ultraviole ışık üreten ve korneada yapılması gereken düzeltmeye göre ışını kontrol eden, içinde gelişmiş bir bilgisayar bulunan laser cihazıdır ve 1990 yılından beri tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.
Hastalarda meydana gelen kataraktın en sık oluşma sebebi yaşlılıktır. Genellikle 50 yaş üzerindeki hastalarda katarakt yaşlanmanın normal süreci sonucu ortaya çıkmaktadır ve görmeyi etkileyecek seviyeye ulaşması yıllar almaktadır.
Her 100 kişiden birinin sorunu haline gelen göz tansiyonu ya da glokom, tüm körlüklerin de yüzde 5'inden sorumlu tutulmaktadır. Uzmanlar tarafından 1 yaş altındaki tüm bebeklerin mutlaka göz kontrolünden geçirilmesi önerilmektedir.
Glokomda görme siniri hasarı göz içinde üretilen sıvıdaki basınç değişiklikleriyle ilgili bir durumdur. Sıklıkla bu hasar göz içi sıvısının basıncının “yüksek” oluşuna bağlıdır, fakat bazen bu basınç “normal” iken de glokom görülebilmektedir.
Göze yabancı cisim kaçmasına, çocuklarda ve işçilerde sıkça rastlanmaktadır. Açık havada oynayan couklarda bitki parçaları ya da toprak taneleri; metal kesimi, düzeltilemsi, sıva işinde çalışan işçilerde ise, metal ve sıva parçalalr göze kaçar.
Astigmatizma gözlük, kontakt lens ya da refraktif cerrahi ile düzeltilebilen bir görme kusurudur. Toplumda birçok insanda normal olarak bulunmaktadır. korneanın yapısını kabaca tarif etmek gerekirse bir futbol topu gibi küreye benzer.
Çocuklarımızın görme problemlerinin bulunup bulunmadığını birçok veri ışığında tespit etmemiz mümkündür. Hangi yaş grubuda olursa olsun, çocuğunuzda bu belirtilerden bir veya birkaçı varsa bir göz kontrolünden geçirmelisiniz.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .