Bize Ulaşın
Pazartesi-Cuma: 09:00 - 18:00 Cumartesi: 09:00 - 13:00
Randevu Alabilirsiniz

Göz Altı Torbaları

Göz Altı Torbaları

Gözaltı torbalanmasına en çok neden olan faktörler yaşın ilerlemesi, stresli bir hayat ve genetik özelliklerdir.

Bunların dışında çok uzun süre bilgisayar ve televizyona bakmak, yeteri kadar uyumamak da gözaltı torbalarının oluşmasında etkilidir.

Gözaltı torbalanması genellikle risksiz bir durumdur ve geçicidirler.

Oluşan şişkinliği soğuk kompresle azaltabiliriz ama şişkinlik kalıcı ise ya da çok rahatsız edici bir durumdaysa farklı tıbbi ya da kozmetik tedaviler uygulamak gerekebilir.

Gözaltı Torbalanmasına Neden Olan Faktörler

  • Hava değişikliği, hormonsal değişiklikler veya çok tuzlu yenildiği için vücutta tutulan sıvı
  • Dümdüz bir zemine sırt üstü yatmak
  • Yeteri kadar uyunmaması
  • Gözlerdeki şişme, kızarma ya da kaşıntıyla beraber yaşanan alerjik durumlar
  • Alerji gözde kaşıntıya neden olur ve kaşındığında ise gözaltımızda sıvı birikmesine yani ödeme sebebiyet verir.
  • İrsi nedenler. Yani ailenizde ya da akrabalarınızda böyle bir problem yaşayan biri varsa bu problemi sizin de yaşama riskinin vardır ve ortalama 30 yaşından sonra bu problem kendini göstermeye başlar.

Gözaltı Torbalanmasında Uygulanan Tedavi Yöntemleri

Eğer gözaltı torbalanması uykusuzluk ya da yorgunluktan kaynaklanıyorsa burada cerrahi ya da kozmetik bir uygulamaya gerek kalmaz. Kişinin gözlerine uygulayacağı soğuk kompres şişliklerin azalmasını sağlayacaktır. Ama eğer bu torbalanma yaşlılıktan kaynaklanmışsa ya da genetiksel bir durumsa bazı cerrahi uygulamalar ya da kozmetik uygulamalar yapılmalıdır. Sizler için aşağıda bu uygulamalardan bahsettik.

Cilt Bakımı

Genelde kırışıklıkları ya da sarkmaları tedavi etmek için uygulanan lazerle cilt soyma uygulaması ve kimyasal peeling gözaltı torbalarının tedavisinde de kullanılabilmektedir. Bu tür uygulamalar ile gözaltı derisinde gerilme yaratarak gözaltı torbalarını ciddi oranda azaltabiliriz.

Gözkapağı Ameliyatı (Blefaroplasti)

Gözkapağı ameliyatı ile gözaltında meydana gelen torbalanmalar alınabilmektedir. Bu uygulama sırasında hastanın göz kırışıklığı ve kirpik altındaki bölüm kesilir ve fazla yağ birikmesi ile sarkıklıklar kaldırılır. Blefaroplasti uygulaması ile ayrıca üst göz kapağındaki sarkma ve şişlik giderilir, üst göz kapağındaki görmeyi olumsuz etkileyen deri fazlalığı alınır, alt göz kapağındaki deri fazlalığı alınabilir.

Canlı Destek / Live Support