Bize Ulaşın
Pazartesi-Cuma: 09:00 - 18:00 Cumartesi: 09:00 - 13:00
Randevu Alabilirsiniz

Gebelikte Cinsel İlişki

Gebelikte Cinsel İlişki

Galata Poliklinik’te; Yüksek Riskli Gebeliklerle ilgili de hizmet verilmekte olup gebeliğin her yönüyle ilgilenilmekte ve bir bütün hizmet verilmektedir. Tarihi Yarımadanın içinde yer alan Galata Poliklinik kişiye özel sağlık hizmeti sunma prensibi ile 2002 yılında kurulmuştur.

Hamilelikte cinsel yaşam en çok akla takılan, bazen gündeme getirilemeyen, bazen de daha önemli sanılan problemler sebebi ile bir türlü konuşulmayan konudur.Gebelikle beraber yaşam da devam etmektedir.İnsan,çok yönlü bir organizmadır,her durumda bütün dişlilerin dönüyor olması lazımdır.

Hamilelikte cinsel ilişkiye girilmez ,şehir efsanesi, bilinmeyenlerin bilinenlerden fazla olduğu zamanlara ait “aman uzak durayım ne olur ne olmazcı” bir davranış şeklidir. Bazen gebe,bazen de eş tarafından uygulanmaktadır.Hem gebeye hem de gebelik ve embriyoya zarar vermeme içgüdüsü ile hareket edilmektedir.Hamilelik fizyolojik bir süreçtir.Önceden geçirilmiş bir düşük erken doğum, rahim ağzı yetmezliği,bir takım cerrahi işlemler vs yoksa cinsel yaşam gebelikte de devam edecektir.

Genel kural 6. 6.5 gebelik hayatında bebeğin kalp atımı görülene kadar vajinal ilişkiden uzak durulmalıdır.En emniyetli zaman gebeliği üç trimester yani üç bölüme ayırırsak,ortadaki 3 aydır, bu dilimde ilk üç aydaki düşük riskinden uzaklaşılmıştır,son üç aydaki erken doğum riskine daha zaman vardır.Gebeliğin en son bölümü dediğimiz son üç haftada da vajinal ilişkiden uzak durmakta yarar vardır.

Tüm ilişkilerde prezervatif kullanılmalıdır.Bu enfeksiyonu koruduğu gibi,ejekulatın içinde sadece sperm yoktur; prostoglandinler vardır,ve prostoglandinler rahmi kastırarak, düşüğe veya erken doğuma yol açabilir.Yine erkeklerin dikkat edeceği şeyler, “derine girmemek” diye izah edebileceğimiz “deep penetrationdan” kaçınarak ve de gebenin özellikle karnı büyüdükten sonra karına baskı yapmayacak pozisyonları tercih etmek gerekir. Cinsel ilişkinin sıklığı da gebelik öncesindekinden biraz daha aralıklı olmalıdır,yani öncesi haftada 3 ise gebelikte haftada 1 yada 2 ‘ ye inmelidir.

Gebelikte cinsel ilişkinin olmaması veya çok az olması gereken durumları bir Kadın Doğum hekimi belirlemektedir.Geçmişinde düşük veya düşükleri olan,rahim ağzı yetersizliği olan,erken doğumu olan,rahim ağzına dikiş konmuş, konizasyon yapılmış,miyom ameliyatı olmuş kişilerde,tüp bebek,kıymetli gebelik taşıyanlarda konservatif davranmak olağan olacaktır.

Gebelikte çiftler arasında cinsel ilişkinin problem olmasında en büyük sebep zarar verme korkusudur.Bunun yanında,gebenin vücut değişikliği sebebi ile kendi imajı ile ilgili kaygıları,yaşam kalitesini düşüren bulantı-kusma,baş dönmesi,uykusuzluk,kasık ve karın ağrısı gibi şikayetlerin cinsel yaşamı etkilemesi,var olan depresyonun ağırlaşması gibi sebeplerdir.

Doğum vajinal yolla da olsa sezaryenle da gerçekleşse kişiler cinsel yaşama 6. Haftadaki doktor  kontrollerinde her şeyin normal olduğu tespiti sonrası dönebilirler. 

Canlı Destek / Live Support