Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliği

Herkes güzel ve estetik bir gülüşe ihtiyaç duyar. Doğal dişlerinizin bu ihtiyacı karşılayamadığı durumlarda,daha güzel ve sağlıklı gülüşlere sahip olmak için estetik diş hekimliği uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Estetik diş hekimliği uygulamarında amaç dişlerin sorunsuz bir şekilde fonksiyon görmesini yanısıra estetik bir görünüşe de sahip olmasını sağlamaktır. Gelişen teknoloji ile birlikte diş hekimliğinde kullanılan materyaller de geliştirilmiştir bunu sonucu olarak  doğal dişlerden ayırt edilemeyecek kaplamalar ve dolgular yapmak mümkün hale gelmiştir. Estetik diş hekimliği; kompozit restorasyonlar(dolgular), zirkonyum porselenler, Aliminyum silikat kronlar, laminate seramik ve kompozit veneerler, ve diş beyazlatma gibi işlemleri kapsamaktadır.

Kompozit restorasyonlar (beyaz dolgular)

Kompozit dolgular diş renginde oldukları için, beyaz dolgu olarak da adlandırılırlar. İlk geliştirildiklerinde sadece ön dişlerde kullanılabilmelerine karşın, zamanla çiğneme kuvvetlerine dayanıklılığı arttırılıp, aşınma miktarları azaltıldığı için, artık arka azı dişlerinde de kullanılabilmektedir.

Kompozit restorasyonlar, sadece dişteki çürüklerin restore edilmesi için değil, dişlerin rengini ve biçimini değiştirerek, daha estetik bir görünüş elde etmek için de kullanılabilir. Kompozit restorasyonların amalgama (siyah,gümüş dolgu) göre daha estetik olmasından başka bir avatanjı daha vardır;dolgunuz yapıldıktan sonra yemek yemek için beklemenize gerek yoktur,.

Zirkonyum porselenler (CERCON kaplamalar)

Geneleksel  yapılan porselen kaplamalarda, porselenin iç yüzeyinde metal bir altyapı kullanılmaktadır.  Bu şekilde yapılan kaplamalarda, metal altyapı ışığı geçirmediği için ne yazıkki istenen estetik tam olarak sağlanamaktadır Günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle birlikte doğal dişlerden ayırt edilemeyecek kadar estetik kaplamalar yapılması mümkün hale gelmistir . Bu yeni nesil kaplamalarda metal altyapı yerine zirkonyum elementi kullanılmaktadır. Zirkonyumun üzerine porselen konularak yapılan kaplama ve köprüler ; Ceramic ve Zirkonyum kelimelerinin birleştirilmesinden oluşan CERCON kısa adı ile anılır. CERCON porselenlerin hazırlanışında CAD/CAM sistemlerinin yardımıyla 3 boyutlu tasarımlar yapılmakta ve daha estetik,daha doğal porselenler hazırlanabilmektedir.Zirkonyum porselenlerin ışık geçirgenliği özelliği sayesinde doğal dişlerin dokusu tam olarak yakalanır. Özellikle güneşli ortamlarda ve fotoğraf makinesi flaşında belli olabilen cansız görüntü problemi zirkonyum dişlerde çözülmüştür.

Diş eti uyumu da klasik metal alt yapılı porselenlere gore çok daha iyidir.Diş eti hastalıklarında ya da dişeti çekilmelerinde sıkça görülen diş eti morlukları zirkonyumda görülmez. Hem ön hem de arka dişlerde güvenle kullanılabilen ileri teknoloji ürünü bir malzemedir. Özetle CERCON porselenler, günümüzde hastalarımıza estetik açıdan önerdiğimiz en başarılı tedavi seçeneğidir

Diğer bir CAD/CAM uygulamasıda Aleminyum silikat uygulamalarıdır. Ağırlık ön dislere uygulanan tam anlamı ile ışığı soğuran bu sebeblede her türlü ışık kaynağında güneş ışığına benzer renkte görünüm veren tam estetik kaplamalardır

Laminate veneerler (porselenler ve kompozit)

Lamine veneerler, dişlerin tam olarak kaplanmasını gerektirmeyen, sadece dişlerin ön yüzlerine takma tırnak gibi porselenlerin yapıştırılması yada estetik doguyla  yapılan estetik restorasyonlardır.Özellikle ön dişlere uygulanan laminate veneerlerin kalınlıkları bir lensin kalınlığından daha fazla değildir.

Bu tedavi şeklinin en önemli özelliği ise yalnızca dişin ön yüyinde aşındrıma yapılmasıdır. Laminate veneerler; dişlerinin renk ve şeklinden memnun olmayan bireylerde,kırık ve aşınmış dişleri olanlarda, ortodontik tedavi yaptırmak istemeyen fakat dişlerinde çapraşıklık olan kişilerde ve özellikle ön dişleri arasında boşluk (diastema) bulunan bireylerde uygulanabilir.

Yine de laminate veneerler için uygun diş yapısına ve kapanışa sahip olup olmadığınıza hekiminiz karar verecektir. Laminate veneerler, diş minesi gibi şeffaf ve ışığı geçirebilen bir yapıya sahip olduğu için oldukça doğal ve estetik bir tedavi seçeneğidir.

   


Sizi Arayalım


Diş hekimliğinde en merak edilen konulardan biri diş beyazlatma, diş ağartma yöntemidir. Diş beyazlatma sağlıklı dişlerle güzel bir gülümsemeye sahip olmak isteyenlerin tercih ettiği kozmetik bir tedavi yöntemidir.
Kompozit dolgu arka ve ön dişlerde kullanılabilen, görüntü açısından oldukça estetik bir görünüme sahip olan bir dolgu çeşididir. Bu özelliklerinden dolayı günümüzde diş hekimlerinin en fazla kullandığı dolgu maddesi haline gelmiştir.
Kaplama diş uygulaması çoğunlukla diş tam olarak çürüdüğü zaman tercih edilen bir işlemdir. Yani diş kaplaması yapılacak olan diş artık tedavi edilemez. Bu tür durumlarda kanal tedavisi yapılarak kaplama diş uygulamasına başlanır.
Dişeti manikürü yani Gingivoplasti dişlerin seviyesindeki orantısızlıkları ortadan kaldırma amaçlı uygulanan ve çok tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde dişler biçimlendirilerek daha estetik bir görünüme kavuşturulur.
Ağız temizliğinizi ne kadar düzenli yaparsanız yapın bu ağzınızda bakteri bulunmayacağı anlamına gelmez. Herkesin ağzında mutlaka bakteri vardır ama ağız temizliğine dikkat edenlerin dikkat etmeyenlere göre daha az olmaktadır.
Dişeti şişmesine pek çok şey neden olabilir. Bu durum daha çok sağlıklı olmayan diş ve diş eti için geçerlidir. Ağız sağlığınıza dikkat ettiğiniz sürece diş eti şişmesi gibi bir problemle karşılaşma riskiniz çok daha az olacaktır.
Tıp dilinde periodontal hastalıklar olarak geçen dişeti hastalıkları dişeti ve dişleri koruyan dokuların iltihaplanması olarak meydana gelen durumlardır. Yetişkinlerin diş kaybı yaşamasındaki en etkili neden dişeti hastalıklarıdır.
Diş estetiği çok geniş bir alanı kapsamaktadır. Dişinizle, dişetinizle, dudaklarınızla ilgili hoşa gitmeyen görüntülerin daha estetik bir hale getirilmesi için diş estetiği en çok tercih edilen bir uygulamadır. Diş estetiğinin bazı aşamaları vardır.
Günümüzde Amalgam dolgudan daha yoğun bir şekilde tercih edilir hale gelen beyaz dolgu, genellikle çürüyen dişlerin tedavisinde, kırılan dişlerin ya da zedelenmiş dişlerin tedavisinde kullanılan ve tercih edilen bir dolgu maddesidir.
Öncelikle amalgam dolgunun ne olduğunu öğrenelim. Amalgam dolgu gümüş, kalay ve bakırın cıvayla karışımından meydana getirilen bir dolgu türüdür. Bu karışımda cıvanın oluşturduğu oran yaklaşık % 45 ile %50 arsındadır.
Birçok hastalığın bedenimize giriş yolu ağızdan olmaktadır. Ağız kuruluğunun bu hastalıkların bedenimize girmesi açısından etkisi çok büyüktür. Çünkü ağız kuruluğu yaşayan kişilerde tükürük çok az olduğu için bu hastalıklardan korunmak daha zor olacaktır.
Gülüş tasarımı sayesinde hastanın daha güzel ve estetiksel bir gülüşe kavuşması sağlanır. Bu problemleri çözmek için uygulanan yöntemlere zirkon kaplaması, bonding, beyazlatma, diş ve diş eti tedavileri gibi örnekler verebiliriz.
Eğer dişlerinizle ilgili renk, şekil, ebat ve duruş gibi sorunlar yaşıyorsanız bu sorunların hepsine bonding uygulaması ile bir çözüm bulabilirsiniz. Bonding uygulamasında hasta herhangi bir rahatsızlık duymadığı için anestezi kullanılmaz.
Klasik olarak kron kobaltlar üzerine porselen fırınlanması şeklinde kullanılanları olduğu gibi zirkonyum kronlar, diğer çeşitli kronlar veya ful porselen kaplamalar gibi estetikten sağlamlığa kadar birçok ürün kullanılmaktadır.
Kanal Tedavisinde çürük dokusunun temizlenip kökteki sinirin alınıp daha sonra da sinirin yerine geçecek bir takım materyaller konularak, son olarak da üzerine dolgusu yapılarak sona eren bir tedavidir. Sonuç olarak sağlıklı dişler elde edilir.
Diş beyazlatma işlemi, bir takım ajanlar kullanılarak dişin var olan renginden daha açık renk tonuna çevrilmesi işlemidir.Çok çeşitli şekilde çay, kahve tüketen ve sigara içen insanlarda diş beyazlatma işlemi önerilmemektedir.
Ağız ve Diş Sağlığı konusunda sıklıkla yaşanan diş eti kanamalarının başlıca nedeni, ağızda diş taşı oluşumu ve yeterli ağız hijyeninin sağlanmamasıdır. Birçok etkenin neden olabildiği diş eti kanamalarında ilk adım doğru bir tedavi yönteminin uygulanmasıdır.
Dişlerin yapısındaki renklenmelerin veya koyu renkli dişlerin daha estetik bir görüntü vermek amacıyla beyazlatılması işlemidir. Diş hekimi kontrolü altında uygulama ve beyazlatma işleminin dişler ve diş etleri üzerinde hiçbir olumsuz etkisi yoktur.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .