Domuz Gribi Nedir?

Domuz Gribi Nedir?

A/H1N1 tipi virüs ile oluşan ABD ve Güney Amerika’da sık görülen, insanlar dışında hayvanlarda özellikle domuzlarda daha sık görülen diğer grip virüs türleriyle de benzerlik gösteren bir virüs türüdür.

DOMUZ GRİBİ NASIL BULAŞIR?

Domuz gribinin de yine mevsimsel grip ile aynı şekilde bulaşım gösterdiği düşünülmektedir.Grip virüsleri insandan insana öksürük ve hapşırma yoluyla solunum yolundan bulaşmaktadır. Grip virüsü ile bulaşan bir yere dokunulduktan sonra, eller ağza ve buruna temas ettiğinde de hastalık bulaşabilir. İçme, kullanma ve havuz suları ile bulaşım görülmemiştir.

DOMUZ(A/H1N1)GRİBİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Domuz gribinin belirtileri, insanlarda görülen grip belirtilerine benzerdir.Bunlar; ateş, öksürük, boğaz ağrısı, yaygın vücut ağrısı,baş ağrısı,üşüme ve yorgunluktur. Bazı vakalarda kusma ve ishalde görülebilir. Zor nefes almak, nefes darlığı, sık ve uzun süre kusma önemli belirtilerindendir.

HASTALIĞA YAKALANAN KİŞİLER NEKADAR SÜRE BULAŞTIRICIDIRLAR?

Kişiler belirtilerin başlamasından birkaç gün öncesi ve7 gün sonrasına kadar bulaştırıcıdırlar. Öksürük ve hapşırma yoluyla hastanın tükürük zerrecikleri havaya yayılarak sandalye, masa gibi yüzeylere bulaşabilir.Kişi virüs bulaşmış yere dokunduktan sonra ellerini ağzına,burnuna,gözlerine sürerse virüs bulaşabilir.Hasta kişinin temasının olduğu yüzeylere dokunulmamalı,herhangi bir sebeple dokunulmuşsa eller iyice yıkanmalıdır. Domuz gribi virüsü cansız yüzeylerde (kapı kolu,masa,bardak vb.)2-8 saat cansız kalabilir.Bu nedenle bu yerler sık sık deterjanlı bezlerle silinmelidir.

Domuz Gribi Tanısı

Serolojik tanı PCR yöntemiyle konulmaktadır. Test bu konuda özelleşmiş laboratuarlarda yapılmaktadır.

Domuz Gribini Tedavisi

Klasik mevsim gribinde uygulanan tedavi yapılır. Özel domuz gribi tedavisi için ilaçlar vardır yalnız bu ilaçlar doktor tarafından önerilmedikçe reçetesiz olarak kesinlikle kullanılmamalıdır. Ancak tedavi kadar korunmada önemlidir. Öksürük ve hapşırma sırasında mutlaka mendil kullanılmalı ve kullanılan mendiller tekrar kullanılmamalı. Eller sık sık sabunla ve bol su ile yıkanmalı. Toplu yaşanılan yerler ve yemekhanelerde antiseptik el losyonları kullanılmalıdır.Hastalık sırasında toplumu bulaştırmama adına mutlak ev istirahatı gereklidir.


Sizi Arayalım


İdrar yollarında yanma genellikle idrar yolu enfeksiyonuna bağlıdır. Bu enfeksiyon idrar yollarından mesaneye kadar giden bakterilerden kaynaklanmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonuna yada idrar yanmasına sistit de denilmektedir.
Genel olarak kansızlık insan vücudundaki kan miktarının az olmasını değil kanın içindeki bileşenlerin olması gereken değerlerden düşük oranda bulunması durumunu ifade eder.
Mide yanması genellikle yemek yedikten sonra ortaya çıkmaktadır. Halk arasında mide kaynaması olarak dile getirilen mide yanması, tüketilen besinler açısından kişiye göre değişiklik gösterebilir.
Kabızlık anlık olarak yaşanabildiği gibi birçok sebebe bağlı ciddi problemlerin habercisi de olabilir. Dışkılama ihtiyacını ertelemek anlık kabızlığa sebep olabilir, ancak bunun yanı sıra genetik yatkınlık, yeterli su içmeme, beslenme düzensizliği, uyku düzensizliği,
Vücutta bulunan kan, kırmızı rengini hemoglobin adlı proteinden almaktadır. Yani kana al-kırmızı rengini bu protein vermektedir. Hemoglobinin en önemli ve etken maddesi demirdir.
Belirtileri Ve Tedavisi Ülser, sindirim sıvıları ve mide asitlerinin mide, yemek borusu ya da onikiparmak bağırsağını tahrip etmesi sonucunda söz konusu organda meydana getirdiği doku kaybına verilen addır.
Bu yazımızda zatürree hastalığını tanıyıp ve bu hastalıkla ilgili önemli bilgilere sahip olacağız. Tıp dilinde Pnömoni adıyla bilinen zatürree bir ya da birden fazla akciğer lobu iltihaplanması sonucunda meydana gelen bir hastalıktır.
Zatürree genellikle mikrobik bir rahatsızlık olduğundan mikropların üreyebildiği ve en fazla olduğu zamanlarda öksürükle, tıksırıkla veya konuşma esnasında ağızdan çıkan tükürük ya da benzeri şeylerle başka birine bulaşabilir.
Hastanın tansiyonu 180-110 mmHg derecede yükselmediyse normal şartlarda bir belirti görülmez. Yüksek tansiyonda en fazla görülen belirtiler ise: başın dönmesi, baş ve kalp ağrısı, ulakta çınlama, nefes alıp vermede yaşanan sıkıntıdır.
Üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olan şey virüs ve bakterilerdir. Üst solunum dediğimiz yer ise nefes alıp verirken havanın temasta bulunduğu ilk yerdir diyebiliriz. Yani etrafımızdaki virüs ve bakteriler öncelikle bu bölgede etkili olur.
Tiroid şekil olarak kelebeği andıran bir salgı bezidir. Bu salgı bezi gırtlağımızın ve köprücük kemiğimizin arasında soluk borumuza sarılmış bir şekilde durur. Vücudumuzdaki görevleri ise metabolizmamızı ve beden sıcaklığımızı düzenler.
Şeker hastalığı deyip geçmemek gerekir. Çünkü şeker hastalığı bir diğer adıyla diyabet hastalığı pek çok sendroma neden olmaktadır. Sizler için bu yazımızda yardımcı olmak adına şeker hastalığının belirtilerini bir liste halinde sıraladık.
Yüksek kolesterol asla ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Çünkü yüksek kolesterolün vücudumuzda birçok olumsuz etkisi vardır ve bu etkiler oldukça ciddi boyuttadır. Örneğin felç, kalp krizi, bilinç kaybı gibi ciddi problemlere neden olabilir.
Kandaki total kolesterolün seviyesinin normal olup olmadığına karar verilirken göz önünde bulundurulması gereken şeyler vardır. Bunlar LDL kolesterol, HDL kolesterol, Trigliserid Kolesterol ve hastada irsi bir yatkınlığın olup olmadığıdır.
Akciğerlerimize hava bronş tüpleri ile ulaşır. Eğer bu bronş tüplerinin iç yüzeyinin zarı iltihaplanırsa bronşit hastalığı meydana gelir. Bronşit iki farklı şekilde karşımıza çıkar. Birincisi akut bronşit ve ikincisi ise kronik bronşittir.
Eğer bebeğiniz ilk üçüncü ayında ise bebeğinizi soğuk algınlığından korumak için yapacağınız en iyi şey onu bu hastalığa yakalanmış kişiden uzak tutmaktır. Kışın bu yöntem önemlidir çünkü kışın soğuk algınlığı virüsü çok fazla sirkülâsyonda bulunur.
Parazit bir canlı olan ve beyaz renkteki bağırsak kurtları genelde ince ve kalın bağırsağımızda bulunur ama bağırsak kurdu oluşumu çok fazla ise kalın bağırsaktan mesaneye doğru hareket ederler. Bu tür canlıların üremesi yumurtlama yoluyla gerçekleşmektedir.
Reflü, yemeğin ardından yaşanan hazımsızlık, yanma ve ekşime gibi şikayetlere neden olan mide asidinden kaynaklı bir rahatsızlıktır. Reflü bazen kısa sürede geçebilir ama bazen de çok rahatsız edici bir rahatsızlık haline gelebilir.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .