Bize Ulaşın
Pazartesi-Cuma: 09:00 - 18:00 Cumartesi: 09:00 - 13:00
Randevu Alabilirsiniz

Diz Bağ Yırtılması

Diz Bağ Yırtılması

Dizimizdeki destek bağları kemiklerimizin birleşmesinde çok etkili olan doku bantlarıdır. Diz bağı yaralanması basit bir gerilme de olabilir ciddi boyutta bir yırtılmada olabilir. Bu tür durumlarla genellikle diz bükülmelerinde veya ciddi darbelere maruz kalındığında karşılaşılır. En çok yaralanma vakasının olduğu bölge medial kollateral bağı ile anterior çapraz bağlardır. Medikal kollateral bağ dizin iç kısmında yer alır ve bu bölgedeki yaralanma çoğunlukla bir diz bandajı ya da iyi bir dinlenme ile kendiliğinden geçen yaralanmadır. Anterior çapraz bağ ise dizin orta kısmında yer alır ve bu Medikal kollateral bağ gibi kendi kendine geçebilecek bir yırtılma değildir ve bu tür durumlarda dizinizi döndürdüğünüz zaman diz kapağınızda çıkma oluşur.

Diz Bağ Yırtılmasının Belirtileri Nelerdir?

Eğer diz bağı yırtılması oluşmuşsa hissettiğiniz ağrı oldukça şiddetli olacaktır ve ağrılar aniden hissedilecektir. Dizinizin üzerine bir yük bindirdiğiniz zaman, merdivenleri çıkarken ya da inerken, uzun süre oturduktan sonra ayağa kalktığınızda ya da dizinizi zorlayabilecek herhangi bir harekette bulunduğunuz zaman şiddetli bir ağrı hissediyorsanız hemen bir hekime başvurup gerekli muayeneleri ve müdahaleleri yaptırınız.

Diz Bağ Yırtılması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diz bağı yırtılması şikâyetinden bir doktora başvurduysanız doktorunuz öncelikle diziniz sabitken sonra da hareket halindeyken olan durumunu kontrol edecektir. Eğer diğer dizinize göre şikâyetçi olduğunuz diziniz daha şişkin durumdaysa doktorunuz bir enjektör yardımı ile eklem kısmından sıvı alır. Bu sıvının kontrolünde sıvıda kan varsa diz bağı yırtılmasının olduğunu işaret ediyor olabilir. Bazı kişilerde bir diz bandajı ve istirahat yeterli olurken bazılarında cerrahi bir müdahale yapılması gerekmektedir. Genelde kontrol sonrası verilen karar cerrahi müdahale yönünde olmaktadır. Cerrahi müdahale yani ameliyat çoğunlukla artroskop kullanılarak yapılmaktadır. Diz bağı yırtılmasından dolayı ameliyat edilen dizin iyileşme süreci biraz uzun zaman alabilir. 2-3 hafta koltuk değneği kullanılır daha sonra uzun süredir hareketsiz durumda olan güçsüz dizinizin gücünü tekrar yerine getirmek için bir iki ay fizik tedaviye gitmeniz gerekmektedir. Bu sürecin daha çabuk bitmesi için doktorunuz tarafından verilen tavsiyelere uymanız gerekmektedir.

Canlı Destek / Live Support