Dişeti Manikürü (Gingivoplasti)

Dişeti Manikürü (Gingivoplasti)

Dişeti manikürü yani Gingivoplasti dişlerin seviyesindeki orantısızlıkları ortadan kaldırma amaçlı uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde dişler biçimlendirilerek daha estetik bir görünüme kavuşturulur. Güldüğünüz zaman eğer dişetleriniz çok fazla ortada oluyorsa ya da dişetlerinizin ve dişlerinizin oranı istediğiniz gibi değilse bu sizi rahatsız edecektir. Bu rahatsızlık veren görünümü ortadan kaldırmak için dişeti manikürü yaptırabilirsiniz. Dişeti manikürü yaptırmak isteyen kişide ilk önce yapılması gereken şey ağız ve diş sağlığının kontrolünü yapmaktır. Eğer herhangi bir problem var ise öncelikle bu problem ortadan kaldırılmalıdır. Daha sonra diş çürüğü, diş taşı ve plağının temizliği yapılarak lokal anestezi uygulanır 2-3 dakika kadar çok kısa sürede tamamlanan dişeti manikürü uygulaması ile diş etlerinin seviyesi düzenlenir.

Dişeti Maniküründen Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dişeti maniküründen sonra ortalama 10 gün boyunca kaldırılmaması gereken bandajlar dişeti üzerine yerleştirilir. Bu bandajlar çıkmadan yediğiniz besinlere dikkat etmeli ve kabuklu yiyecekler gibi sert yiyecekler ile fazla baharatlı yiyecekleri yememelisiniz. Bunun yerine bu süreçte elinizden geldiğince yumuşak olan şeyleri tüketmelisiniz. Dişeti maniküründen sonra her ne kadar hijyen çok önemli bir konu olsa da dişeti üzerindeki bandajlar çıkarılana kadar dişlerinizi fırçalarken bandın alanına geçmemesine dikkat etmelisiniz ama bandajın olmadığı kısımları fırçalamayı ihmal etmemelisiniz. Bandaj çıkarıldıktan sonra uygulama yapılan dişlere karşı dikkatli olmalısınız. Örneğin diş fırçanızın yumuşak bir kıl yapısı olmalı ve fırçalarken hafif hareketler ile fırçalamalısınız.

Dişeti Manikürünün İyileşme Süreci Var Mıdır?

Dişeti manikürü yaptıran bir kişi 7 ile 10 gün arasındaki bir süreç için dişlerine yapıştırılan bandajı çıkarmamalıdır. Bandaj çıkarıldıktan sonra dişlerin eski durumuna dönmesi ortalama 4 hafta sürebilir ama tamamen bir iyileşmenin gerçekleşmesi aşağı yukarı 3 ay kadar bir zaman gerektirmektedir. 3 ay sonra diş ve diş etlerinde istenilen sonuca tam olarak ulaşılmış olunacaktır.

Diş Eti Manikürü Sırasında Ağrı Hissedilir Mi?

Diş eti manikürü sırasında hastaların ciddi ağrılar çekmesi gibi bir durumla karşılaşılmamıştır. Zaten işlem öncesinde lokal anestezi uygulandığı için bir ağrının hissedilme ihtimali çok düşük olacaktır. Ama işlemden sonra bir müddet diş hassasiyeti yaşanması normal karşılanması gereken bir durumdur. Çok uzun bir süre olmamakla beraber kısa bir süre diş hassasiyeti yaşanmaktadır. Bunu en hafif şekilde atlatabilmek için dişeti manikürü sonrasında dikkat edilmesi gerekenlere özen göstermelisiniz.


Sizi Arayalım


Diş hekimliğinde en merak edilen konulardan biri diş beyazlatma, diş ağartma yöntemidir. Diş beyazlatma sağlıklı dişlerle güzel bir gülümsemeye sahip olmak isteyenlerin tercih ettiği kozmetik bir tedavi yöntemidir.
Kompozit dolgu arka ve ön dişlerde kullanılabilen, görüntü açısından oldukça estetik bir görünüme sahip olan bir dolgu çeşididir. Bu özelliklerinden dolayı günümüzde diş hekimlerinin en fazla kullandığı dolgu maddesi haline gelmiştir.
Kaplama diş uygulaması çoğunlukla diş tam olarak çürüdüğü zaman tercih edilen bir işlemdir. Yani diş kaplaması yapılacak olan diş artık tedavi edilemez. Bu tür durumlarda kanal tedavisi yapılarak kaplama diş uygulamasına başlanır.
Ağız temizliğinizi ne kadar düzenli yaparsanız yapın bu ağzınızda bakteri bulunmayacağı anlamına gelmez. Herkesin ağzında mutlaka bakteri vardır ama ağız temizliğine dikkat edenlerin dikkat etmeyenlere göre daha az olmaktadır.
Dişeti şişmesine pek çok şey neden olabilir. Bu durum daha çok sağlıklı olmayan diş ve diş eti için geçerlidir. Ağız sağlığınıza dikkat ettiğiniz sürece diş eti şişmesi gibi bir problemle karşılaşma riskiniz çok daha az olacaktır.
Tıp dilinde periodontal hastalıklar olarak geçen dişeti hastalıkları dişeti ve dişleri koruyan dokuların iltihaplanması olarak meydana gelen durumlardır. Yetişkinlerin diş kaybı yaşamasındaki en etkili neden dişeti hastalıklarıdır.
Diş estetiği çok geniş bir alanı kapsamaktadır. Dişinizle, dişetinizle, dudaklarınızla ilgili hoşa gitmeyen görüntülerin daha estetik bir hale getirilmesi için diş estetiği en çok tercih edilen bir uygulamadır. Diş estetiğinin bazı aşamaları vardır.
Günümüzde Amalgam dolgudan daha yoğun bir şekilde tercih edilir hale gelen beyaz dolgu, genellikle çürüyen dişlerin tedavisinde, kırılan dişlerin ya da zedelenmiş dişlerin tedavisinde kullanılan ve tercih edilen bir dolgu maddesidir.
Öncelikle amalgam dolgunun ne olduğunu öğrenelim. Amalgam dolgu gümüş, kalay ve bakırın cıvayla karışımından meydana getirilen bir dolgu türüdür. Bu karışımda cıvanın oluşturduğu oran yaklaşık % 45 ile %50 arsındadır.
Birçok hastalığın bedenimize giriş yolu ağızdan olmaktadır. Ağız kuruluğunun bu hastalıkların bedenimize girmesi açısından etkisi çok büyüktür. Çünkü ağız kuruluğu yaşayan kişilerde tükürük çok az olduğu için bu hastalıklardan korunmak daha zor olacaktır.
Gülüş tasarımı sayesinde hastanın daha güzel ve estetiksel bir gülüşe kavuşması sağlanır. Bu problemleri çözmek için uygulanan yöntemlere zirkon kaplaması, bonding, beyazlatma, diş ve diş eti tedavileri gibi örnekler verebiliriz.
Eğer dişlerinizle ilgili renk, şekil, ebat ve duruş gibi sorunlar yaşıyorsanız bu sorunların hepsine bonding uygulaması ile bir çözüm bulabilirsiniz. Bonding uygulamasında hasta herhangi bir rahatsızlık duymadığı için anestezi kullanılmaz.
Klasik olarak kron kobaltlar üzerine porselen fırınlanması şeklinde kullanılanları olduğu gibi zirkonyum kronlar, diğer çeşitli kronlar veya ful porselen kaplamalar gibi estetikten sağlamlığa kadar birçok ürün kullanılmaktadır.
Kanal Tedavisinde çürük dokusunun temizlenip kökteki sinirin alınıp daha sonra da sinirin yerine geçecek bir takım materyaller konularak, son olarak da üzerine dolgusu yapılarak sona eren bir tedavidir. Sonuç olarak sağlıklı dişler elde edilir.
Diş beyazlatma işlemi, bir takım ajanlar kullanılarak dişin var olan renginden daha açık renk tonuna çevrilmesi işlemidir.Çok çeşitli şekilde çay, kahve tüketen ve sigara içen insanlarda diş beyazlatma işlemi önerilmemektedir.
Ağız ve Diş Sağlığı konusunda sıklıkla yaşanan diş eti kanamalarının başlıca nedeni, ağızda diş taşı oluşumu ve yeterli ağız hijyeninin sağlanmamasıdır. Birçok etkenin neden olabildiği diş eti kanamalarında ilk adım doğru bir tedavi yönteminin uygulanmasıdır.
Dişlerin yapısındaki renklenmelerin veya koyu renkli dişlerin daha estetik bir görüntü vermek amacıyla beyazlatılması işlemidir. Diş hekimi kontrolü altında uygulama ve beyazlatma işleminin dişler ve diş etleri üzerinde hiçbir olumsuz etkisi yoktur.
Doğal dişlerinizin bu ihtiyacı karşılayamadığı durumlarda, sağlıklı gülüşlere sahip olmak için estetik diş hekimliği uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Bu uygulamalarda amaç dişlerin sorunsuz bir şekilde fonksiyon görmesini sağlamaktır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .