Diş Taşı Temizliği

Diş Taşı Temizliği

Ağız temizliğinizi ne kadar düzenli yaparsanız yapın bu ağzınızda bakteri bulunmayacağı anlamına gelmez. Herkesin ağzında mutlaka bakteri vardır ama ağız temizliğine dikkat edenlerin dikkat etmeyenlere göre daha az olmaktadır. Bu bakteriler eğer temizlenmez ise tüketilen besinler ile birleşip diş üzerinde sarımsı ve yapışkan bir plak oluşmasına neden olur. Bu plaklar zaman geçtikçe fazlalaşıp minarilize olur ve diş taşı oluşumu başlar. Eğer bu süreç başladığında diş taşı temizliği ihmal edilirse diş ve diş etine bağlı ağız hastalıkları baş göstermeye başlayacaktır.

Diş Taşı Temizliği Neden Çok Önemlidir?

Diş taşı temizliği pek çok problemin oluşmasını engellediği için dikkat edilmesi gereken önemli bir noktadır. Eğer diş taşı temizliğinde dikkatli olunursa engellenmiş sağlık problemlerine şöyle bir göz atacak olursak aşağıdaki gibi sonuçlara ulaşabiliriz.

Diş Çürümeleri Engellenir

Üzerinde diş taşı oluşan bir dişi ne kadar fırçalarsanız fırçalayın üzerinde oluşan diş taşı (tartar) fırçanın dişe temas edip temizlenmesini engelleyecektir. Diş ipi ya da diş fırçası ne kullanırsanız kullanın dişin ana yapısına ulaşamaz ve temizliğini yapamazsınız. Zamanla fırçalanamayan diş minesi üzerindeki bakteri asitleri yüzünden oyulur ve çürük oluşmaya başlar. Sonuç olarak diş kaybı yaşanır.

Dişeti Problemleri Engellenir

Diş taşlarının en yoğun olarak oluştuğu alan diş ile diş eti arasıdır. Bu da dişeti için büyük risk taşıyan bir durumdur. Çünkü artık burada bakteriler çoğalmak için uygun bir ortam bulmuş olacaktır. bunu sonucunda en yaygın yaşanan dişeti problemi iltihaplanma kaçınılmaz bir son olacaktır. Dişeti iltihaplanması beraberinde dişeti şişmesine, diş kaybına, kemik iltihabına da neden olarak daha ciddi kalp rahatsızlıklarını meydana getirebilir.

Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Diş taşı temizliği için en etkili yöntem tabii ki bir diş hekimine başvurmanızdır ama evde de yapabileceğiniz bazı yöntemler vardır bu yöntemlere kısaca değinecek olursak şöyle bir açıklama yapabiliriz.

Düzenli Diş Temizliği

Dişlerin düzenli fırçalanması tartar oluşumunu engellemektedir. Ama diş fırçalarken dişlerinizin her noktasına ulaştığınızdan emin olmalısınız.

Diş Macununuzun İçeriğinde Flüorür Olsun

Diş minesini güçlendiren etkili şeylerden biri flüorürdür. Bu dişlerinizi asit ve şeker içerikli gıdalara karşı koruyacaktır. Ayrıca diş taşına neden olan bakteri oluşumunu da engelleyerek dişlerinizi güçlendirir.


Sizi Arayalım


Diş hekimliğinde en merak edilen konulardan biri diş beyazlatma, diş ağartma yöntemidir. Diş beyazlatma sağlıklı dişlerle güzel bir gülümsemeye sahip olmak isteyenlerin tercih ettiği kozmetik bir tedavi yöntemidir.
Kompozit dolgu arka ve ön dişlerde kullanılabilen, görüntü açısından oldukça estetik bir görünüme sahip olan bir dolgu çeşididir. Bu özelliklerinden dolayı günümüzde diş hekimlerinin en fazla kullandığı dolgu maddesi haline gelmiştir.
Kaplama diş uygulaması çoğunlukla diş tam olarak çürüdüğü zaman tercih edilen bir işlemdir. Yani diş kaplaması yapılacak olan diş artık tedavi edilemez. Bu tür durumlarda kanal tedavisi yapılarak kaplama diş uygulamasına başlanır.
Dişeti manikürü yani Gingivoplasti dişlerin seviyesindeki orantısızlıkları ortadan kaldırma amaçlı uygulanan ve çok tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde dişler biçimlendirilerek daha estetik bir görünüme kavuşturulur.
Dişeti şişmesine pek çok şey neden olabilir. Bu durum daha çok sağlıklı olmayan diş ve diş eti için geçerlidir. Ağız sağlığınıza dikkat ettiğiniz sürece diş eti şişmesi gibi bir problemle karşılaşma riskiniz çok daha az olacaktır.
Tıp dilinde periodontal hastalıklar olarak geçen dişeti hastalıkları dişeti ve dişleri koruyan dokuların iltihaplanması olarak meydana gelen durumlardır. Yetişkinlerin diş kaybı yaşamasındaki en etkili neden dişeti hastalıklarıdır.
Diş estetiği çok geniş bir alanı kapsamaktadır. Dişinizle, dişetinizle, dudaklarınızla ilgili hoşa gitmeyen görüntülerin daha estetik bir hale getirilmesi için diş estetiği en çok tercih edilen bir uygulamadır. Diş estetiğinin bazı aşamaları vardır.
Günümüzde Amalgam dolgudan daha yoğun bir şekilde tercih edilir hale gelen beyaz dolgu, genellikle çürüyen dişlerin tedavisinde, kırılan dişlerin ya da zedelenmiş dişlerin tedavisinde kullanılan ve tercih edilen bir dolgu maddesidir.
Öncelikle amalgam dolgunun ne olduğunu öğrenelim. Amalgam dolgu gümüş, kalay ve bakırın cıvayla karışımından meydana getirilen bir dolgu türüdür. Bu karışımda cıvanın oluşturduğu oran yaklaşık % 45 ile %50 arsındadır.
Birçok hastalığın bedenimize giriş yolu ağızdan olmaktadır. Ağız kuruluğunun bu hastalıkların bedenimize girmesi açısından etkisi çok büyüktür. Çünkü ağız kuruluğu yaşayan kişilerde tükürük çok az olduğu için bu hastalıklardan korunmak daha zor olacaktır.
Gülüş tasarımı sayesinde hastanın daha güzel ve estetiksel bir gülüşe kavuşması sağlanır. Bu problemleri çözmek için uygulanan yöntemlere zirkon kaplaması, bonding, beyazlatma, diş ve diş eti tedavileri gibi örnekler verebiliriz.
Eğer dişlerinizle ilgili renk, şekil, ebat ve duruş gibi sorunlar yaşıyorsanız bu sorunların hepsine bonding uygulaması ile bir çözüm bulabilirsiniz. Bonding uygulamasında hasta herhangi bir rahatsızlık duymadığı için anestezi kullanılmaz.
Klasik olarak kron kobaltlar üzerine porselen fırınlanması şeklinde kullanılanları olduğu gibi zirkonyum kronlar, diğer çeşitli kronlar veya ful porselen kaplamalar gibi estetikten sağlamlığa kadar birçok ürün kullanılmaktadır.
Kanal Tedavisinde çürük dokusunun temizlenip kökteki sinirin alınıp daha sonra da sinirin yerine geçecek bir takım materyaller konularak, son olarak da üzerine dolgusu yapılarak sona eren bir tedavidir. Sonuç olarak sağlıklı dişler elde edilir.
Diş beyazlatma işlemi, bir takım ajanlar kullanılarak dişin var olan renginden daha açık renk tonuna çevrilmesi işlemidir.Çok çeşitli şekilde çay, kahve tüketen ve sigara içen insanlarda diş beyazlatma işlemi önerilmemektedir.
Ağız ve Diş Sağlığı konusunda sıklıkla yaşanan diş eti kanamalarının başlıca nedeni, ağızda diş taşı oluşumu ve yeterli ağız hijyeninin sağlanmamasıdır. Birçok etkenin neden olabildiği diş eti kanamalarında ilk adım doğru bir tedavi yönteminin uygulanmasıdır.
Dişlerin yapısındaki renklenmelerin veya koyu renkli dişlerin daha estetik bir görüntü vermek amacıyla beyazlatılması işlemidir. Diş hekimi kontrolü altında uygulama ve beyazlatma işleminin dişler ve diş etleri üzerinde hiçbir olumsuz etkisi yoktur.
Doğal dişlerinizin bu ihtiyacı karşılayamadığı durumlarda, sağlıklı gülüşlere sahip olmak için estetik diş hekimliği uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Bu uygulamalarda amaç dişlerin sorunsuz bir şekilde fonksiyon görmesini sağlamaktır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .