Bize Ulaşın
Pazartesi-Cuma: 09:00 - 18:00 Cumartesi: 09:00 - 13:00
Randevu Alabilirsiniz

Diş Eti Şişmesi

Diş Eti Şişmesi

Diş eti şişmesine pek çok şey neden olabilir. Bu durum daha çok sağlıklı olmayan diş ve diş eti için geçerlidir. Ağız sağlığınıza dikkat ettiğiniz sürece diş eti şişmesi gibi bir problemle karşılaşma riskiniz çok az olacaktır. bu yüzden herhangi bir iltihaplanma ya da dişe ve diş etine bağlı bir problemle karşılaştığınız zaman fazla ihmal etmeden bir uzmana başvurmalısınız.

Diş eti Büyümesinin Ağız Bakımıyla Olan İlişkisi

Dişeti büyümelerinde en hızlı ve olumlu sonuçlar veren çözüm yolu diş ve diş eti bakımının düzenli ve doğu yapılmasıdır. Bu tür hassas noktalarda dikkatli olanların dişeti problemi yaşamaları çok nadir karşılaşılan bir durumdur. Ağız bakımın ihmal edilmesi durumunda iltihaplanma meydana gelebileceği gibi bu iltihaplanmadan kaynaklanan farklı sağlık problemleri de meydana gelebilir. Bu yüzden dişeti büyümesine sebebiyet vermemek için ağız bakımımızın aksatılmaması gerekir.

Hormonal Sebeplerden Oluşan Diş eti Şişmesi

Bu durum daha çok bayanlar için geçerlidir. Çünkü hamilelik dönemi, regl dönemi, ergenlik dönemi vücutta yaşanan bazı değişikliklerin nedeni hormonal dengenin değişmesidir. Değişen bu homonal denge birçok değişikliğe neden olduğu gibi dişeti şişmesine de neden olabilmektedir. Bu yüzden özellikle bu süreçte diş ve diş eti bakımının asla ihmal edilmemesi gerekmektedir. Bu sayede karşılaşılması ihtimal olan problemler engellenmiş olabilir.

Sağlıklı Diş eti Nasıl Anlaşılır?

Doğru yöntemler ile yapılan ağız bakımı ve ihmal edilmeyen diş ve diş eti kontrolleri sağlıklı dişetinin en önemli göstergesidir diyebiliriz. Diş etimizin rengi yapısı ve görünümü bize ne kadar sağlıklı olduğunu gösteren belirtilerdir. Eğer diş eti renginiz açık pembe tonlarında ve dişlerinizi tamamen sarıyorsa sağlıklı bir diş etine sahipsiniz diyebiliriz. Dişlerinizi fırçalarken herhangi bir kanama yaşamıyorsanız, diş etlerinizde her zaman olan bir kızarıklık ve şişlik görmüyorsanız bu sağlıklı dişetinin göstergesidir.

Diş eti Şişmesi Tedavisi Nasıl Yapılmalı?

Diş eti ve diş sağlığı için kısacası ağız bakımı için en önemli adım düzenli yapılan temizliktir. Ağız içinde oluşan bakteri ve plaklardan dişetimizi koruyabilmek için öncelikle onlardan kurtulmamız gerekir. Dişeti şişmesi yaşayan hastanın en doğru yöntemi bulacağı yer kesinlikle alanında uzmanlaşmış bir diş hekimi olacaktır. Çünkü dişeti şişmesi hiç aklınıza gelmeyen başka nedenlerden dolayı da kaynaklanmış olabilir. O yüzden bir diş hekimine başvurup öncelikle diş eti şişmesinin nedenini öğrenmeli ve ona göre bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

Canlı Destek / Live Support