Diş Eti Şişmesi Tedavisi

Diş Eti Şişmesi Tedavisi

Dişeti şişmesine pek çok şey neden olabilir. Bu durum daha çok sağlıklı olmayan diş ve diş eti için geçerlidir. Ağız sağlığınıza dikkat ettiğiniz sürece diş eti şişmesi gibi bir problemle karşılaşma riskiniz çok az olacaktır. bu yüzden herhangi bir iltihaplanma ya da dişe ve diş etine bağlı bir problemle karşılaştığınız zaman fazla ihmal etmeden bir uzmana başvurmalısınız.

Dişeti Büyümesinin Ağız Bakımıyla Olan İlişkisi

Dişeti büyümelerinde en hızlı ve olumlu sonuçlar veren çözüm yolu diş ve diş eti bakımının düzenli ve doğu yapılmasıdır. Bu tür hassas noktalarda dikkatli olanların dişeti problemi yaşamaları çok nadir karşılaşılan bir durumdur. Ağız bakımın ihmal edilmesi durumunda iltihaplanma meydana gelebileceği gibi bu iltihaplanmadan kaynaklanan farklı sağlık problemleri de meydana gelebilir. Bu yüzden dişeti büyümesine sebebiyet vermemek için ağız bakımımızın aksatılmaması gerekir.

Hormonal Sebeplerden Oluşan Dişeti Şişmesi

Bu durum daha çok bayanlar için geçerlidir. Çünkü hamilelik dönemi, regl dönemi, ergenlik dönemi vücutta yaşanan bazı değişikliklerin nedeni hormonal dengenin değişmesidir. Değişen bu homonal denge birçok değişikliğe neden olduğu gibi dişeti şişmesine de neden olabilmektedir. Bu yüzden özellikle bu süreçte diş ve diş eti bakımının asla ihmal edilmemesi gerekmektedir. Bu sayede karşılaşılması ihtimal olan problemler engellenmiş olabilir.

Sağlıklı Dişeti Nasıl Anlaşılır?

Doğru yöntemler ile yapılan ağız bakımı ve ihmal edilmeyen diş ve diş eti kontrolleri sağlıklı dişetinin en önemli göstergesidir diyebiliriz. Diş etimizin rengi yapısı ve görünümü bize ne kadar sağlıklı olduğunu gösteren belirtilerdir. Eğer diş eti renginiz açık pembe tonlarında ve dişlerinizi tamamen sarıyorsa sağlıklı bir dişetine sahipsiniz diyebiliriz. Dişlerinizi fırçalarken herhangi bir kanama yaşamıyorsanız, diş etlerinizde her zaman olan bir kızarıklık ve şişlik görmüyorsanız bu sağlıklı dişetinin göstergesidir.

Dişeti Şişmesi Tedavisi Nasıl Yapılmalı?

Dişeti ve diş sağlığı için kısacası ağız bakımı için en önemli adım düzenli yapılan temizliktir. Ağız içinde oluşan bakteri ve plaklardan dişetimizi koruyabilmek için öncelikle onlardan kurtulmamız gerekir. Dişeti şişmesi yaşayan hastanın en doğru yöntemi bulacağı yer kesinlikle alanında uzmanlaşmış bir diş hekimi olacaktır. Çünkü dişeti şişmesi hiç aklınıza gelmeyen başka nedenlerden dolayı da kaynaklanmış olabilir. O yüzden bir diş hekimine başvurup öncelikle dişeti şişmesinin nedenini öğrenmeli ve ona göre bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır.


Sizi Arayalım


Diş hekimliğinde en merak edilen konulardan biri diş beyazlatma, diş ağartma yöntemidir. Diş beyazlatma sağlıklı dişlerle güzel bir gülümsemeye sahip olmak isteyenlerin tercih ettiği kozmetik bir tedavi yöntemidir.
Kompozit dolgu arka ve ön dişlerde kullanılabilen, görüntü açısından oldukça estetik bir görünüme sahip olan bir dolgu çeşididir. Bu özelliklerinden dolayı günümüzde diş hekimlerinin en fazla kullandığı dolgu maddesi haline gelmiştir.
Kaplama diş uygulaması çoğunlukla diş tam olarak çürüdüğü zaman tercih edilen bir işlemdir. Yani diş kaplaması yapılacak olan diş artık tedavi edilemez. Bu tür durumlarda kanal tedavisi yapılarak kaplama diş uygulamasına başlanır.
Dişeti manikürü yani Gingivoplasti dişlerin seviyesindeki orantısızlıkları ortadan kaldırma amaçlı uygulanan ve çok tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde dişler biçimlendirilerek daha estetik bir görünüme kavuşturulur.
Ağız temizliğinizi ne kadar düzenli yaparsanız yapın bu ağzınızda bakteri bulunmayacağı anlamına gelmez. Herkesin ağzında mutlaka bakteri vardır ama ağız temizliğine dikkat edenlerin dikkat etmeyenlere göre daha az olmaktadır.
Tıp dilinde periodontal hastalıklar olarak geçen dişeti hastalıkları dişeti ve dişleri koruyan dokuların iltihaplanması olarak meydana gelen durumlardır. Yetişkinlerin diş kaybı yaşamasındaki en etkili neden dişeti hastalıklarıdır.
Diş estetiği çok geniş bir alanı kapsamaktadır. Dişinizle, dişetinizle, dudaklarınızla ilgili hoşa gitmeyen görüntülerin daha estetik bir hale getirilmesi için diş estetiği en çok tercih edilen bir uygulamadır. Diş estetiğinin bazı aşamaları vardır.
Günümüzde Amalgam dolgudan daha yoğun bir şekilde tercih edilir hale gelen beyaz dolgu, genellikle çürüyen dişlerin tedavisinde, kırılan dişlerin ya da zedelenmiş dişlerin tedavisinde kullanılan ve tercih edilen bir dolgu maddesidir.
Öncelikle amalgam dolgunun ne olduğunu öğrenelim. Amalgam dolgu gümüş, kalay ve bakırın cıvayla karışımından meydana getirilen bir dolgu türüdür. Bu karışımda cıvanın oluşturduğu oran yaklaşık % 45 ile %50 arsındadır.
Birçok hastalığın bedenimize giriş yolu ağızdan olmaktadır. Ağız kuruluğunun bu hastalıkların bedenimize girmesi açısından etkisi çok büyüktür. Çünkü ağız kuruluğu yaşayan kişilerde tükürük çok az olduğu için bu hastalıklardan korunmak daha zor olacaktır.
Gülüş tasarımı sayesinde hastanın daha güzel ve estetiksel bir gülüşe kavuşması sağlanır. Bu problemleri çözmek için uygulanan yöntemlere zirkon kaplaması, bonding, beyazlatma, diş ve diş eti tedavileri gibi örnekler verebiliriz.
Eğer dişlerinizle ilgili renk, şekil, ebat ve duruş gibi sorunlar yaşıyorsanız bu sorunların hepsine bonding uygulaması ile bir çözüm bulabilirsiniz. Bonding uygulamasında hasta herhangi bir rahatsızlık duymadığı için anestezi kullanılmaz.
Klasik olarak kron kobaltlar üzerine porselen fırınlanması şeklinde kullanılanları olduğu gibi zirkonyum kronlar, diğer çeşitli kronlar veya ful porselen kaplamalar gibi estetikten sağlamlığa kadar birçok ürün kullanılmaktadır.
Kanal Tedavisinde çürük dokusunun temizlenip kökteki sinirin alınıp daha sonra da sinirin yerine geçecek bir takım materyaller konularak, son olarak da üzerine dolgusu yapılarak sona eren bir tedavidir. Sonuç olarak sağlıklı dişler elde edilir.
Diş beyazlatma işlemi, bir takım ajanlar kullanılarak dişin var olan renginden daha açık renk tonuna çevrilmesi işlemidir.Çok çeşitli şekilde çay, kahve tüketen ve sigara içen insanlarda diş beyazlatma işlemi önerilmemektedir.
Ağız ve Diş Sağlığı konusunda sıklıkla yaşanan diş eti kanamalarının başlıca nedeni, ağızda diş taşı oluşumu ve yeterli ağız hijyeninin sağlanmamasıdır. Birçok etkenin neden olabildiği diş eti kanamalarında ilk adım doğru bir tedavi yönteminin uygulanmasıdır.
Dişlerin yapısındaki renklenmelerin veya koyu renkli dişlerin daha estetik bir görüntü vermek amacıyla beyazlatılması işlemidir. Diş hekimi kontrolü altında uygulama ve beyazlatma işleminin dişler ve diş etleri üzerinde hiçbir olumsuz etkisi yoktur.
Doğal dişlerinizin bu ihtiyacı karşılayamadığı durumlarda, sağlıklı gülüşlere sahip olmak için estetik diş hekimliği uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Bu uygulamalarda amaç dişlerin sorunsuz bir şekilde fonksiyon görmesini sağlamaktır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .