Diş Eti Hastalıkları

Diş Eti Hastalıkları

Tıp dilinde periodontal hastalıklar olarak geçen dişeti hastalıkları dişeti ve dişleri koruyan dokuların iltihaplanması olarak meydana gelen durumlardır. Yetişkinlerin diş kaybı yaşamasındaki en etkili neden dişeti hastalıklarıdır. Bu tür vakalarda erken teşhis önemli başarılarla sonuçlanarak diş kaybının önüne geçilebilmektedir. Diş eti hastalığı önlendiği takdirde birçok olumlu sonuçlarda kendiliğinden oluşmaktadır. Örneğin ana dişlerin korunması, çiğnemede kolaylık, sindirimde kolaylık gibi olumlu sonuçlardır. Dişeti hastalığının başlangıç evresinde diş eti iltihabı oluşur. Bu evrede dişeti kanamaları, diş etinde kızarıklıklar ve büyüme meydana gelir. İlk aşamada çok fazla rahatsızlık hissi vermese de ilerleyen zamanlarda alveol kemiğinde kalıcı hasarlara neden olabilir.

Dişeti Hastalığını Belirtileri

1) Diş fırçalandığında yaşanan kanama

2) Kırmızı renkli, şişmiş ve hassas dişeti

3) Dişlerden ayrık olan dişeti yapısı

4) Diş aralarında ve diş etinde meydana gelen iltihaplanma

5) Diş aralarındaki mesafenin giderek açılması

6) Düzenli fırçalamaya rağmen oluşan ağız kokusu

Dişeti Hastalığının Nedenleri

Dişeti hastalığına neden olan en etkili şey bakteriyel diş plağıdır. Bu plak diş yüzeyindeki renksiz bir tabaka şeklindedir. Bu bakteri plağından kurtulmak için günlük ağız ve diş temizliğinizi aksatmamalısınız. Yani diş fırçalamayı ya da diş ipi kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Şayet bu plak temizlenmekte ihmal edilirse zamanla diş tartarına yani diş taşına dönüşerek doğal dişin çürümesine neden olacaktır. Zamanla genişleyen çürük alan bütün dişi kaplayarak ağrılı bir hal alır ve artık kurtarılması çok zor bir diş olduğu için diş kaybı yaşanabilir.

Dişeti Hastalığını Önlemenin Yolları

Buradaki en önemli şey kişinin dişlerine gösterdiği özendir. Eğer diş ve diş eti sağlığı için gerekli olanları uygulayıp sakıncalı olanlardan uzak durursa sağlıklı bir diş etine ve sağlıklı dişlere sahip olacaktır. ama elinde olmayan bazı nedenlerden dolayı yaşadığı dişeti hastalıkları için bazen düzenli temizlik bakımı yeterli olmayabilir. Örneğin bazı kimyasal ilaçların yol açtığı tartar ya da diş çürümeleri nedeniyle diş eti hastalığı yaşayan kişi bir diş hekimine başvurarak gereli müdahaleyi yaptırması gerekir. Çünkü tartar fırçalama sırasında dişlerin ana yapısına ulaşmaya engel oldukları için dişte tam anlamıyla bir temizlik yapılmış sayılmaz. Bu yüzden bir diş hekimi tarafından bu diş tartarının temizlenmesi gerekmektedir.


Sizi Arayalım


Diş hekimliğinde en merak edilen konulardan biri diş beyazlatma, diş ağartma yöntemidir. Diş beyazlatma sağlıklı dişlerle güzel bir gülümsemeye sahip olmak isteyenlerin tercih ettiği kozmetik bir tedavi yöntemidir.
Kompozit dolgu arka ve ön dişlerde kullanılabilen, görüntü açısından oldukça estetik bir görünüme sahip olan bir dolgu çeşididir. Bu özelliklerinden dolayı günümüzde diş hekimlerinin en fazla kullandığı dolgu maddesi haline gelmiştir.
Kaplama diş uygulaması çoğunlukla diş tam olarak çürüdüğü zaman tercih edilen bir işlemdir. Yani diş kaplaması yapılacak olan diş artık tedavi edilemez. Bu tür durumlarda kanal tedavisi yapılarak kaplama diş uygulamasına başlanır.
Dişeti manikürü yani Gingivoplasti dişlerin seviyesindeki orantısızlıkları ortadan kaldırma amaçlı uygulanan ve çok tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde dişler biçimlendirilerek daha estetik bir görünüme kavuşturulur.
Ağız temizliğinizi ne kadar düzenli yaparsanız yapın bu ağzınızda bakteri bulunmayacağı anlamına gelmez. Herkesin ağzında mutlaka bakteri vardır ama ağız temizliğine dikkat edenlerin dikkat etmeyenlere göre daha az olmaktadır.
Dişeti şişmesine pek çok şey neden olabilir. Bu durum daha çok sağlıklı olmayan diş ve diş eti için geçerlidir. Ağız sağlığınıza dikkat ettiğiniz sürece diş eti şişmesi gibi bir problemle karşılaşma riskiniz çok daha az olacaktır.
Diş estetiği çok geniş bir alanı kapsamaktadır. Dişinizle, dişetinizle, dudaklarınızla ilgili hoşa gitmeyen görüntülerin daha estetik bir hale getirilmesi için diş estetiği en çok tercih edilen bir uygulamadır. Diş estetiğinin bazı aşamaları vardır.
Günümüzde Amalgam dolgudan daha yoğun bir şekilde tercih edilir hale gelen beyaz dolgu, genellikle çürüyen dişlerin tedavisinde, kırılan dişlerin ya da zedelenmiş dişlerin tedavisinde kullanılan ve tercih edilen bir dolgu maddesidir.
Öncelikle amalgam dolgunun ne olduğunu öğrenelim. Amalgam dolgu gümüş, kalay ve bakırın cıvayla karışımından meydana getirilen bir dolgu türüdür. Bu karışımda cıvanın oluşturduğu oran yaklaşık % 45 ile %50 arsındadır.
Birçok hastalığın bedenimize giriş yolu ağızdan olmaktadır. Ağız kuruluğunun bu hastalıkların bedenimize girmesi açısından etkisi çok büyüktür. Çünkü ağız kuruluğu yaşayan kişilerde tükürük çok az olduğu için bu hastalıklardan korunmak daha zor olacaktır.
Gülüş tasarımı sayesinde hastanın daha güzel ve estetiksel bir gülüşe kavuşması sağlanır. Bu problemleri çözmek için uygulanan yöntemlere zirkon kaplaması, bonding, beyazlatma, diş ve diş eti tedavileri gibi örnekler verebiliriz.
Eğer dişlerinizle ilgili renk, şekil, ebat ve duruş gibi sorunlar yaşıyorsanız bu sorunların hepsine bonding uygulaması ile bir çözüm bulabilirsiniz. Bonding uygulamasında hasta herhangi bir rahatsızlık duymadığı için anestezi kullanılmaz.
Klasik olarak kron kobaltlar üzerine porselen fırınlanması şeklinde kullanılanları olduğu gibi zirkonyum kronlar, diğer çeşitli kronlar veya ful porselen kaplamalar gibi estetikten sağlamlığa kadar birçok ürün kullanılmaktadır.
Kanal Tedavisinde çürük dokusunun temizlenip kökteki sinirin alınıp daha sonra da sinirin yerine geçecek bir takım materyaller konularak, son olarak da üzerine dolgusu yapılarak sona eren bir tedavidir. Sonuç olarak sağlıklı dişler elde edilir.
Diş beyazlatma işlemi, bir takım ajanlar kullanılarak dişin var olan renginden daha açık renk tonuna çevrilmesi işlemidir.Çok çeşitli şekilde çay, kahve tüketen ve sigara içen insanlarda diş beyazlatma işlemi önerilmemektedir.
Ağız ve Diş Sağlığı konusunda sıklıkla yaşanan diş eti kanamalarının başlıca nedeni, ağızda diş taşı oluşumu ve yeterli ağız hijyeninin sağlanmamasıdır. Birçok etkenin neden olabildiği diş eti kanamalarında ilk adım doğru bir tedavi yönteminin uygulanmasıdır.
Dişlerin yapısındaki renklenmelerin veya koyu renkli dişlerin daha estetik bir görüntü vermek amacıyla beyazlatılması işlemidir. Diş hekimi kontrolü altında uygulama ve beyazlatma işleminin dişler ve diş etleri üzerinde hiçbir olumsuz etkisi yoktur.
Doğal dişlerinizin bu ihtiyacı karşılayamadığı durumlarda, sağlıklı gülüşlere sahip olmak için estetik diş hekimliği uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Bu uygulamalarda amaç dişlerin sorunsuz bir şekilde fonksiyon görmesini sağlamaktır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .