Diş Eti Çekilmesi Tedavisi

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi

Diş eti çekilmesi diş etinin olması gereken yerin mine sınırının altına düşüp diş kökünün olması gerekenden daha fazla meydana çıkmasıdır. Bu durum her yaş gurubundaki kişilerde görülebilir. Yani bu durumun yaşlanmayla ya da genç olmayla bir alakası yoktur. diş eti çekilmesine neden olan faktörler arasında hatalı diş fırçalama şekli, günde 3 kereden fazla diş fırçalamak, diş fırçası seçiminin sert olması, dişeti rahatsızlıkları ve önceden yapılan yanlış dolgu ve kaplamalar diş eti çekilmesine neden olmaktadır. Diş eti çekilmesinin oluştuğu dişte eğer kaplama ya da dolgu gibi işlemler yapılmışsa dişeti tedavisi sonrasında bu kaplama ve dolgular tamamen değiştirilmelidir.

Dişeti Çekilmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Dişeti çekilmesi tedavisinde kesinlikle geç kalınmamalıdır. Çünkü geç kalınan ve ciddi bir boyuta oluşan dişeti çekilmesinin tedavi edilmesi ve eski sağlıklı haline döndürülmesi imkânsız olabilir. Ama dişeti çekilmesine sebep olan önemli durumlarda mesela diş kökü açıkta ve çok aşırı hassasiyet gösteriyorsa ilk önce ön tedavi basamakları uygulanır. Sonrasında eğer gerekli olduğuna karar verilir ise cerrahi bir işlem ile yumuşak doku greftleri kullanılır.

Dişeti Çekilmesine Neden Olan Faktörler

Dişeti çekilmesine neden olan faktörlerin arasında sigara, genetik özellikler ve stres yer alsa da asıl neden diş taşıdır. Diş taşlarının ağız sağlığında etkili olduğu ilk olumsuz vaka dişeti enfeksiyonudur. Daha sonra kanama ve koku olarak kendini hissettirir. Son olarak artık dişeti çekilmesi olayının gerçekleşmesine gelmiştir. İşte diş taşının ağız sağlığı üzerinde neden olduğu en son durum dişeti çekilmesi olarak karşımıza çıkar. Bu tür durumlarda hastaların diş taşı temizliği yaptırıp diş temizliği konusunda doğru bilgiler edinip düzenli ve doğru ağız temizliği kurallarını uygulamalıdır. Diş eti çekilmesi tedavisi 3 adımda gerçekleşmektedir.

1) Oluşan hasarın tedavi edilmesi: Dişetinde oluşan problemli alana dolgu yapılarak ya da diş tamamen kaplanarak uygulanır.

2) Dişte oluşan hassasiyetin tedavisi:

3) Çekilme olan bölgedeki diş etinin dokusunu cerrahi işlemlerle yerine getirme: Bu işlem greftleme ve kaydırma yolları ile yapılmaktadır. Greftlemede kişinin damağından alınan greft adındaki parça çekilme olan bölgeye uygulanır. Kaydırma işleminde ise çekilmenin hemen yanındaki alan sağlam dokulu ise bu sağlam doku çekilme olan tarafa kaydırılarak çekilme kapatılır.

   


Sizi Arayalım


Diş hekimliğinde en merak edilen konulardan biri diş beyazlatma, diş ağartma yöntemidir. Diş beyazlatma sağlıklı dişlerle güzel bir gülümsemeye sahip olmak isteyenlerin tercih ettiği kozmetik bir tedavi yöntemidir.
Kompozit dolgu arka ve ön dişlerde kullanılabilen, görüntü açısından oldukça estetik bir görünüme sahip olan bir dolgu çeşididir. Bu özelliklerinden dolayı günümüzde diş hekimlerinin en fazla kullandığı dolgu maddesi haline gelmiştir.
Kaplama diş uygulaması çoğunlukla diş tam olarak çürüdüğü zaman tercih edilen bir işlemdir. Yani diş kaplaması yapılacak olan diş artık tedavi edilemez. Bu tür durumlarda kanal tedavisi yapılarak kaplama diş uygulamasına başlanır.
Dişeti manikürü yani Gingivoplasti dişlerin seviyesindeki orantısızlıkları ortadan kaldırma amaçlı uygulanan ve çok tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde dişler biçimlendirilerek daha estetik bir görünüme kavuşturulur.
Ağız temizliğinizi ne kadar düzenli yaparsanız yapın bu ağzınızda bakteri bulunmayacağı anlamına gelmez. Herkesin ağzında mutlaka bakteri vardır ama ağız temizliğine dikkat edenlerin dikkat etmeyenlere göre daha az olmaktadır.
Dişeti şişmesine pek çok şey neden olabilir. Bu durum daha çok sağlıklı olmayan diş ve diş eti için geçerlidir. Ağız sağlığınıza dikkat ettiğiniz sürece diş eti şişmesi gibi bir problemle karşılaşma riskiniz çok daha az olacaktır.
Tıp dilinde periodontal hastalıklar olarak geçen dişeti hastalıkları dişeti ve dişleri koruyan dokuların iltihaplanması olarak meydana gelen durumlardır. Yetişkinlerin diş kaybı yaşamasındaki en etkili neden dişeti hastalıklarıdır.
Diş estetiği çok geniş bir alanı kapsamaktadır. Dişinizle, dişetinizle, dudaklarınızla ilgili hoşa gitmeyen görüntülerin daha estetik bir hale getirilmesi için diş estetiği en çok tercih edilen bir uygulamadır. Diş estetiğinin bazı aşamaları vardır.
Günümüzde Amalgam dolgudan daha yoğun bir şekilde tercih edilir hale gelen beyaz dolgu, genellikle çürüyen dişlerin tedavisinde, kırılan dişlerin ya da zedelenmiş dişlerin tedavisinde kullanılan ve tercih edilen bir dolgu maddesidir.
Öncelikle amalgam dolgunun ne olduğunu öğrenelim. Amalgam dolgu gümüş, kalay ve bakırın cıvayla karışımından meydana getirilen bir dolgu türüdür. Bu karışımda cıvanın oluşturduğu oran yaklaşık % 45 ile %50 arsındadır.
Birçok hastalığın bedenimize giriş yolu ağızdan olmaktadır. Ağız kuruluğunun bu hastalıkların bedenimize girmesi açısından etkisi çok büyüktür. Çünkü ağız kuruluğu yaşayan kişilerde tükürük çok az olduğu için bu hastalıklardan korunmak daha zor olacaktır.
Gülüş tasarımı sayesinde hastanın daha güzel ve estetiksel bir gülüşe kavuşması sağlanır. Bu problemleri çözmek için uygulanan yöntemlere zirkon kaplaması, bonding, beyazlatma, diş ve diş eti tedavileri gibi örnekler verebiliriz.
Eğer dişlerinizle ilgili renk, şekil, ebat ve duruş gibi sorunlar yaşıyorsanız bu sorunların hepsine bonding uygulaması ile bir çözüm bulabilirsiniz. Bonding uygulamasında hasta herhangi bir rahatsızlık duymadığı için anestezi kullanılmaz.
Klasik olarak kron kobaltlar üzerine porselen fırınlanması şeklinde kullanılanları olduğu gibi zirkonyum kronlar, diğer çeşitli kronlar veya ful porselen kaplamalar gibi estetikten sağlamlığa kadar birçok ürün kullanılmaktadır.
Kanal Tedavisinde çürük dokusunun temizlenip kökteki sinirin alınıp daha sonra da sinirin yerine geçecek bir takım materyaller konularak, son olarak da üzerine dolgusu yapılarak sona eren bir tedavidir. Sonuç olarak sağlıklı dişler elde edilir.
Diş beyazlatma işlemi, bir takım ajanlar kullanılarak dişin var olan renginden daha açık renk tonuna çevrilmesi işlemidir.Çok çeşitli şekilde çay, kahve tüketen ve sigara içen insanlarda diş beyazlatma işlemi önerilmemektedir.
Ağız ve Diş Sağlığı konusunda sıklıkla yaşanan diş eti kanamalarının başlıca nedeni, ağızda diş taşı oluşumu ve yeterli ağız hijyeninin sağlanmamasıdır. Birçok etkenin neden olabildiği diş eti kanamalarında ilk adım doğru bir tedavi yönteminin uygulanmasıdır.
Dişlerin yapısındaki renklenmelerin veya koyu renkli dişlerin daha estetik bir görüntü vermek amacıyla beyazlatılması işlemidir. Diş hekimi kontrolü altında uygulama ve beyazlatma işleminin dişler ve diş etleri üzerinde hiçbir olumsuz etkisi yoktur.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .