Diş Estetiği

Diş Estetiği


Diş estetiği çok geniş bir alanı kapsamaktadır. Dişinizle, dişetinizle, dudaklarınızla ilgili hoşa gitmeyen görüntülerin daha estetik bir hale getirilmesi için diş estetiği en çok tercih edilen bir uygulamadır. Diş estetiğinin bazı aşamaları vardır. Bu aşamalar sonucunda daha güzel ve daha özgüvenli gülüşlere sahip olabilirsiniz. Diş estetiği ile dişeti rengi, yapısı diş orantısı ve rengi istenilen duruma getirilebilir. Diş estetiğinin adımlarını alt başlıklar halinde inceleyecek olursak aşağıdaki gibi bir basamak listesi oluşturabiliriz.

Gingivektomi

Ön diş üstünde yer alan diş etleriniz güldüğünüz ve konuştuğunuz zaman çok fazla göze çarpıyorsa sizin için rahatsız edici bir görüntü olacaktır. Normalde ön tarafta yer alan iki adet kesici diş, diş etiyle birleştiği bölümün hemen üstünden başlar. Dudak çizgisi ise köpek dişi denilen diş ile diş etinin birleştiği bölgeye paralel olarak kavis alır. Eğer bu kavis çok yukarıdan başlamışsa yüksek dudak hattı denilen durum meydana gelmiştir. Bu durumda dişeti için gingivektomi işlemi yapılır ve gülüşleriniz daha estetik bir görünüm kazanır.

Porselen Lamine

Bu yukarda bahsettiğimiz yüksek dudak olayının tam tersidir. Yani düşük dudak olayıdır. Bu olayda dişler neredeyse hiç görünmemektedir. Bu durum daha çok yaş ilerleyince dudakların elastikliğini kaybetmesi sonucu ortaya çıkar. Dudaklar elastiğini kaybedince üst dudak aşağı düşüp üst dişleri kapatır alt dudak da alt dişlerin daha fazla görünmesine neden olur. Yaşın ilerlemesi ile, çay, kahve, sigara gibi şeylerin fazla tüketilmesi ile özellikle alt dişler daha çok renk kaybına uğrar ve sararıp zamanla araları kahverengi bir renge dönüşür. Porselen lamine ile daha beyaz ve doğal görünümlü dişlere kavuşabilirsiniz.

Ortodontik Tedavi

Çenesi küçük olup dişleri büyük olan kişilerde diş çarpıklığı oluşur. Bu çarpıklıklar da yenilen şeylerin diş aralarına girip orada birikmesine neden olur ve böylece diş tartarları il ediş çürümelerine zemin hazırlanmış olur. Bu çarpıklıkları tedavi edebilmenin yolu ortodontik tedavidir. Yani diş teli takılır. Her yaş gurubu için uygulanabilen bu tedavi tellerin görüntüsünden rahatsız olanlar için şeffaf teller kullanılabilir. Ayrıca ortodontik tedavide kron ve laminen de kullanılabilmektedir.


Sizi Arayalım


Diş hekimliğinde en merak edilen konulardan biri diş beyazlatma, diş ağartma yöntemidir. Diş beyazlatma sağlıklı dişlerle güzel bir gülümsemeye sahip olmak isteyenlerin tercih ettiği kozmetik bir tedavi yöntemidir.
Kompozit dolgu arka ve ön dişlerde kullanılabilen, görüntü açısından oldukça estetik bir görünüme sahip olan bir dolgu çeşididir. Bu özelliklerinden dolayı günümüzde diş hekimlerinin en fazla kullandığı dolgu maddesi haline gelmiştir.
Kaplama diş uygulaması çoğunlukla diş tam olarak çürüdüğü zaman tercih edilen bir işlemdir. Yani diş kaplaması yapılacak olan diş artık tedavi edilemez. Bu tür durumlarda kanal tedavisi yapılarak kaplama diş uygulamasına başlanır.
Dişeti manikürü yani Gingivoplasti dişlerin seviyesindeki orantısızlıkları ortadan kaldırma amaçlı uygulanan ve çok tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde dişler biçimlendirilerek daha estetik bir görünüme kavuşturulur.
Ağız temizliğinizi ne kadar düzenli yaparsanız yapın bu ağzınızda bakteri bulunmayacağı anlamına gelmez. Herkesin ağzında mutlaka bakteri vardır ama ağız temizliğine dikkat edenlerin dikkat etmeyenlere göre daha az olmaktadır.
Dişeti şişmesine pek çok şey neden olabilir. Bu durum daha çok sağlıklı olmayan diş ve diş eti için geçerlidir. Ağız sağlığınıza dikkat ettiğiniz sürece diş eti şişmesi gibi bir problemle karşılaşma riskiniz çok daha az olacaktır.
Tıp dilinde periodontal hastalıklar olarak geçen dişeti hastalıkları dişeti ve dişleri koruyan dokuların iltihaplanması olarak meydana gelen durumlardır. Yetişkinlerin diş kaybı yaşamasındaki en etkili neden dişeti hastalıklarıdır.
Günümüzde Amalgam dolgudan daha yoğun bir şekilde tercih edilir hale gelen beyaz dolgu, genellikle çürüyen dişlerin tedavisinde, kırılan dişlerin ya da zedelenmiş dişlerin tedavisinde kullanılan ve tercih edilen bir dolgu maddesidir.
Öncelikle amalgam dolgunun ne olduğunu öğrenelim. Amalgam dolgu gümüş, kalay ve bakırın cıvayla karışımından meydana getirilen bir dolgu türüdür. Bu karışımda cıvanın oluşturduğu oran yaklaşık % 45 ile %50 arsındadır.
Birçok hastalığın bedenimize giriş yolu ağızdan olmaktadır. Ağız kuruluğunun bu hastalıkların bedenimize girmesi açısından etkisi çok büyüktür. Çünkü ağız kuruluğu yaşayan kişilerde tükürük çok az olduğu için bu hastalıklardan korunmak daha zor olacaktır.
Gülüş tasarımı sayesinde hastanın daha güzel ve estetiksel bir gülüşe kavuşması sağlanır. Bu problemleri çözmek için uygulanan yöntemlere zirkon kaplaması, bonding, beyazlatma, diş ve diş eti tedavileri gibi örnekler verebiliriz.
Eğer dişlerinizle ilgili renk, şekil, ebat ve duruş gibi sorunlar yaşıyorsanız bu sorunların hepsine bonding uygulaması ile bir çözüm bulabilirsiniz. Bonding uygulamasında hasta herhangi bir rahatsızlık duymadığı için anestezi kullanılmaz.
Klasik olarak kron kobaltlar üzerine porselen fırınlanması şeklinde kullanılanları olduğu gibi zirkonyum kronlar, diğer çeşitli kronlar veya ful porselen kaplamalar gibi estetikten sağlamlığa kadar birçok ürün kullanılmaktadır.
Kanal Tedavisinde çürük dokusunun temizlenip kökteki sinirin alınıp daha sonra da sinirin yerine geçecek bir takım materyaller konularak, son olarak da üzerine dolgusu yapılarak sona eren bir tedavidir. Sonuç olarak sağlıklı dişler elde edilir.
Diş beyazlatma işlemi, bir takım ajanlar kullanılarak dişin var olan renginden daha açık renk tonuna çevrilmesi işlemidir.Çok çeşitli şekilde çay, kahve tüketen ve sigara içen insanlarda diş beyazlatma işlemi önerilmemektedir.
Ağız ve Diş Sağlığı konusunda sıklıkla yaşanan diş eti kanamalarının başlıca nedeni, ağızda diş taşı oluşumu ve yeterli ağız hijyeninin sağlanmamasıdır. Birçok etkenin neden olabildiği diş eti kanamalarında ilk adım doğru bir tedavi yönteminin uygulanmasıdır.
Dişlerin yapısındaki renklenmelerin veya koyu renkli dişlerin daha estetik bir görüntü vermek amacıyla beyazlatılması işlemidir. Diş hekimi kontrolü altında uygulama ve beyazlatma işleminin dişler ve diş etleri üzerinde hiçbir olumsuz etkisi yoktur.
Doğal dişlerinizin bu ihtiyacı karşılayamadığı durumlarda, sağlıklı gülüşlere sahip olmak için estetik diş hekimliği uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Bu uygulamalarda amaç dişlerin sorunsuz bir şekilde fonksiyon görmesini sağlamaktır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .