Bize Ulaşın
Pazartesi-Cuma: 09:00 - 18:00 Cumartesi: 09:00 - 13:00
Randevu Alabilirsiniz

Diş Beyazlatma (Bleaching)

Diş Beyazlatma (Bleaching)

Beyazlatma (Bleaching) dişlerin yüzeyine uygulanan medikal ajanlar ile renginin daha beyaza doğru açılması veya ağartılması işlemidir. Beyazlatma işlemi için kullanılan materyaller diş yüzeyindeki organik renklendiricileri temizler diş yapısına zarar vermezler.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Nasıl Yapılmaktadır?

Diş beyazlatma işlemi yapılmadan önce hastanın beklentisi nedir, ne kadar beyazlama istediği, kişiyi rahatsız eden diş rengi mi, diş yapısı mı gibi detaylarla öncelikle hastanın istekleri değerlendirilir. Hastanın günlük alışkanlıkları diş beyazlatma ve sonrası için önemlidir. Bu sebeple sigara, alkol, çay, kahve gibi alışkanlıklar değerlendirilir. Aşırı kahve tüketimi dişlerde sararma yaptığından beyazlatma sonrasında bu alışkanlığın devam etmesi halinde tekrar sararma meydana gelebildiğinden bu konuda hastalar bilgilendirilmektedir. Diş beyazlatma işleminde hastaların diş eti sağlığı oldukça önemlidir, diş eti sağlıklı olmayan hastalarda öncelikle diş eti tedavisi yapılmaktadır. Diş eti sağlıklı hale getirildikten sonra diş beyazlatma işlemi yapılmaktadır.

Diş Beyazlatma Aşamaları Nelerdir?

Detaylı muayene yapıldıktan sonra, acı ve ağrı hissedilmediği için anestezi uygulanmadan beyazlatma aşamalarına geçilir. Bu aşamalar şu şekildedir;

  • Özel macun kıvamında maddeler dişe sürülerek, fırça yardımıyla diş yüzeyindeki yemek artıkları ve lekelerin temizlenmesi sağlanır, bu işleme polisaj denir.
  • Beyazlatmaya başlamadan dişin başlangıç rengi kaydedilir ve aradaki fark bu şekilde beyazlatma sonrasında ölçülür.
  • Beyazlatma maddeleri diş eti, yanak, dil ve dudaklara temas etmemelidir. Yumuşak dokularda hasar verebilen bu maddelerin temasının engellenmesi için apareyler uygulanır. Beyazlatıcı maddelerin diş etine sızmaması içinde ışıkta sertleşen sıvı bir bariyer uygulanır böylelikle diş eti beyazlatmadan korunur.
  • Yapılan tüm hazırlıklardan sonra beyazlatma işlemine geçilir. Beyazlatıcı madde dişlere sürülerek beklenir, bekleme süresi genellikle 20 dakikadır. Bu süre boyunca hekim hastanın yanından ayrılmaz ve dişleri kontrol eder. Beyazlatma ajanının daha hızlı etki etmesi için bir ısı kaynağı gerekir, bu ısı da mavi ışıkla sağlanır. Toplumda mavi ışığın lazer ışığı olduğu sanılmaktadır, ancak dalga boyu ayarlanmış mavi olan normal bir ışıktır, lazer değildir.
  • Seans süresi bittikten sonra temizleme ve kontrol aşamasına geçilir. Dişler duru su ile yıkanır ve renk kontrolü yapılır. Gerekli görülmesi durumunda hemen ya da 1-2 gün sonra seans tekrarlanır. Diş yapısı ve beyazlık derecesine göre 2-6 seans arasında uygulama yapılmaktadır.

Diş Beyazlatma neden yapılmaktadır?

Diş beyazlatmanın temel amacı görselliği sağlamaktır. Dişlerin zaman zaman renk değişikliğine uğramasını engelleyip, kişilerin sosyalize edilmesini ya da güzel görünmesini sağlamak için yapılmaktadır. Görsellikle ilgili iş yapan hastaların buna uygun görünmesini sağlamak için diş beyazlatma uygulanmaktadır.

Diş Beyazlatma İşleminin Yan Etkileri Var Mıdır?

Diş beyazlatma işlemi uygulanırken kullanılan jeller diş hassasiyeti oluşturabilir. Soğuk ve sıcak içecekler ve havaya karşı oluşan bir hassasiyettir. Normal ve beklenen bir etkidir ve 24-48 saat içinde geçmektedir. Uygulama sonrası yan etkilerin ve hassasiyetin oluşmaması için diş hekimimiz hastalarımızı kullanılması gereken ürünler ve diş bakımı için bilgilendirip, yönlendirmektedir.

Galata Poliklinik’te Ağız ve Diş Sağlığı alanında hangi hizmetler verilmektedir?

Genel olarak ağız ve diş sağlığında diş beyazlatma tedavisinden, çene cerrahisi işlemlerine kadar kapsamlı tedaviler bulunmaktadır. Çene kemiklerinin üzerinde bulunan dişlerin doğru konumlanmaması, çene yapısı gereği sıralı olmaması gibi işlemleri içeren ortodonti tedavileri de uzman kadromuzla hizmet vermektedir. Estetik tedaviler arasında da laminat venerler ile dişlerin rengi, yapısı, ölçüsü gibi değişiklikler yapılabilmektedir.

Canlı Destek / Live Support