Diş Beyazlatma (Bleaching)

Diş Beyazlatma (Bleaching)

Bleaching

Dişlerin yapısındaki renklenmelerin veya koyu renkli dişlerin daha estetik bir görüntü vermek amacıyla dislerin çeşitli ajanlar ve lazer yardımı ile beyazlatılması işlemidir.

Home Bleaching

Hastanın kendisi tarafından evde uygulanan diş beyazlatma işlemidir. Basit düzeydeki renklenmelerde ve office tipi belaching isleminde elde edilen beyazlaığın korunması amıcı ile kullanılır. Bu işlemin yapılabilmesi için hastadan bir ölçü alınarak ağız modelinin çıkarılması gerekmektedir. Bu model üzerinde şeffaf ve elastik bir kılıf hazırlanır. Bu kılıfın içerisine diş hekimi tarafından verilen beyazlatıcı jel konularak hastanın kendisi tarafından ağzına takılır. Genellikle gece veya hafta sonları uygulanır.

Office Bleaching

Diş hekimi tarafından klinik ortamında uygulanan beyazlatma yöntemidir. Bir dişe veya bir kaç dişe uygulanabilir. Canlı dişlere uygulanabildigi gibi kanal tedavili dişlerede güvenle uygulanır. Isı , ışık gibi çeşitli tekniklerle ya da ışıksız ve ısısız sistemlerle bir saat içerisinde daha beyaz dişlere sahip olunabilir. Dislerin durumuna göre bir veya birkaç seansta uygulanır.

Diş beyazlatma işlemi herkese yapılabilir mi?

Hamile ve loğusalar dışında herkese uygulanabilir. Hekiminiz tam bir ağız muayenesi ile işleme uygun olup olmadığınızı belirleyebilir. Diş beyazlatma işlemi daha beyaz ve parlak bir gülümseme edinmek isteyen kişiler için idealdir.

Diş beyazlatma işlemi dişlerime zarar verir mi?

Diş hekimi kontrolü altında,  doğru uygulama ve uygun seçilmiş kimyasal ajan ile uygulama ve beyazlatma işleminin dişler ve diş etleri üzerinde hiçbir olumsuz etkisi yoktur. Özellikle internet ortamından ve çeşitli mağazalardan alınan ve hekim kontrolü olmadan yapılan beyazlatma işlemleri diş ve dişeti sağlınız için ciddi sorunlara neden olabilir.

Diş beyazlatmanın herhangi bir yan etkisi var mıdır?

Günümüzde uygulanan bütün beyazlatma jelleri az-çok hassasiyete sebep olur. Bu normal ve beklenen bir etkidir. Hassasiyet durumunda diş hekiminizin uygulayacağı flour tedavisi ve size önereceği diş macunları bu diş hassasiyetinizi ortadan kaldıracaktır

Dişlerim eski rengine döner mi?

Beyazlatma işlemi sonunda sahip olacağınız yeni diş renginizin kalıcı olması; çay, kahve, sigara ve kırmızı şarap gibi dişleri boyayıcı gıdaların kullanımına ve ağız hijyeninize verdiğiniz öneme bağlı olacaktır. Bu süreden sonra işlemin yenilenmesi gerekebilir.

Beyazlatma işleminden sonra eski porselen kaplamalarımın ve eski dolgularımın da rengi açılırmı?

Bütün beyazlatma maddeleri doğal diş dokuları üzerinde etkilidir. Bu demek olur ki porselen kaplamalar ve kompozit dolgular beyazlamazlar. Beyazlatma işlemi yapılmış dişlerinizin yeni rengiyle uyumlu olması için eski tedavilerinizin yenilenmesi gerekebilir.

Beyazlatma işleminde Elde Edilen Sonuç Kalıcı Olabilir mi ?

Bu işlem sonucunda kliniğimizde doktorumuzun tafsiye edeceği bazı uygulamalarla uzun süreler bu beyazlık kalıcı olabilir.


Sizi Arayalım


Diş hekimliğinde en merak edilen konulardan biri diş beyazlatma, diş ağartma yöntemidir. Diş beyazlatma sağlıklı dişlerle güzel bir gülümsemeye sahip olmak isteyenlerin tercih ettiği kozmetik bir tedavi yöntemidir.
Kompozit dolgu arka ve ön dişlerde kullanılabilen, görüntü açısından oldukça estetik bir görünüme sahip olan bir dolgu çeşididir. Bu özelliklerinden dolayı günümüzde diş hekimlerinin en fazla kullandığı dolgu maddesi haline gelmiştir.
Kaplama diş uygulaması çoğunlukla diş tam olarak çürüdüğü zaman tercih edilen bir işlemdir. Yani diş kaplaması yapılacak olan diş artık tedavi edilemez. Bu tür durumlarda kanal tedavisi yapılarak kaplama diş uygulamasına başlanır.
Dişeti manikürü yani Gingivoplasti dişlerin seviyesindeki orantısızlıkları ortadan kaldırma amaçlı uygulanan ve çok tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde dişler biçimlendirilerek daha estetik bir görünüme kavuşturulur.
Ağız temizliğinizi ne kadar düzenli yaparsanız yapın bu ağzınızda bakteri bulunmayacağı anlamına gelmez. Herkesin ağzında mutlaka bakteri vardır ama ağız temizliğine dikkat edenlerin dikkat etmeyenlere göre daha az olmaktadır.
Dişeti şişmesine pek çok şey neden olabilir. Bu durum daha çok sağlıklı olmayan diş ve diş eti için geçerlidir. Ağız sağlığınıza dikkat ettiğiniz sürece diş eti şişmesi gibi bir problemle karşılaşma riskiniz çok daha az olacaktır.
Tıp dilinde periodontal hastalıklar olarak geçen dişeti hastalıkları dişeti ve dişleri koruyan dokuların iltihaplanması olarak meydana gelen durumlardır. Yetişkinlerin diş kaybı yaşamasındaki en etkili neden dişeti hastalıklarıdır.
Diş estetiği çok geniş bir alanı kapsamaktadır. Dişinizle, dişetinizle, dudaklarınızla ilgili hoşa gitmeyen görüntülerin daha estetik bir hale getirilmesi için diş estetiği en çok tercih edilen bir uygulamadır. Diş estetiğinin bazı aşamaları vardır.
Günümüzde Amalgam dolgudan daha yoğun bir şekilde tercih edilir hale gelen beyaz dolgu, genellikle çürüyen dişlerin tedavisinde, kırılan dişlerin ya da zedelenmiş dişlerin tedavisinde kullanılan ve tercih edilen bir dolgu maddesidir.
Öncelikle amalgam dolgunun ne olduğunu öğrenelim. Amalgam dolgu gümüş, kalay ve bakırın cıvayla karışımından meydana getirilen bir dolgu türüdür. Bu karışımda cıvanın oluşturduğu oran yaklaşık % 45 ile %50 arsındadır.
Birçok hastalığın bedenimize giriş yolu ağızdan olmaktadır. Ağız kuruluğunun bu hastalıkların bedenimize girmesi açısından etkisi çok büyüktür. Çünkü ağız kuruluğu yaşayan kişilerde tükürük çok az olduğu için bu hastalıklardan korunmak daha zor olacaktır.
Gülüş tasarımı sayesinde hastanın daha güzel ve estetiksel bir gülüşe kavuşması sağlanır. Bu problemleri çözmek için uygulanan yöntemlere zirkon kaplaması, bonding, beyazlatma, diş ve diş eti tedavileri gibi örnekler verebiliriz.
Eğer dişlerinizle ilgili renk, şekil, ebat ve duruş gibi sorunlar yaşıyorsanız bu sorunların hepsine bonding uygulaması ile bir çözüm bulabilirsiniz. Bonding uygulamasında hasta herhangi bir rahatsızlık duymadığı için anestezi kullanılmaz.
Klasik olarak kron kobaltlar üzerine porselen fırınlanması şeklinde kullanılanları olduğu gibi zirkonyum kronlar, diğer çeşitli kronlar veya ful porselen kaplamalar gibi estetikten sağlamlığa kadar birçok ürün kullanılmaktadır.
Kanal Tedavisinde çürük dokusunun temizlenip kökteki sinirin alınıp daha sonra da sinirin yerine geçecek bir takım materyaller konularak, son olarak da üzerine dolgusu yapılarak sona eren bir tedavidir. Sonuç olarak sağlıklı dişler elde edilir.
Diş beyazlatma işlemi, bir takım ajanlar kullanılarak dişin var olan renginden daha açık renk tonuna çevrilmesi işlemidir.Çok çeşitli şekilde çay, kahve tüketen ve sigara içen insanlarda diş beyazlatma işlemi önerilmemektedir.
Ağız ve Diş Sağlığı konusunda sıklıkla yaşanan diş eti kanamalarının başlıca nedeni, ağızda diş taşı oluşumu ve yeterli ağız hijyeninin sağlanmamasıdır. Birçok etkenin neden olabildiği diş eti kanamalarında ilk adım doğru bir tedavi yönteminin uygulanmasıdır.
Doğal dişlerinizin bu ihtiyacı karşılayamadığı durumlarda, sağlıklı gülüşlere sahip olmak için estetik diş hekimliği uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Bu uygulamalarda amaç dişlerin sorunsuz bir şekilde fonksiyon görmesini sağlamaktır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .