Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş beyazlatma işlemi, bir takım ajanlar kullanılarak dişin var olan renginden daha açık renk tonuna çevrilmesi işlemidir.

Diş Beyazlatma işlemi nasıl yapılır? Diş beyazlatma yöntemleri nelerdir?

Diş beyazlatma işlemi, bir takım ajanlar kullanılarak dişin var olan renginden daha açık renk tonuna çevrilmesi işlemidir.  Genel anlamda diş beyazlatma; canlı dişlere yapılan işlemler bir de kanal tedavisi olmuş dişlere yapılan işlemler şeklinde ikiye ayrılır. Kanal tedavisiyle yapılan işlem standarttır. Dişin köküne koyulan bir kimyasal ajanla, dişin rengini daha açık tonlara çevirme işlemidir. Bilindiği üzere kanal tedavisi olan diş zaman içerisinde pembeden kahverengiye ulaşan renklere kavuşmaktadır. Bu renkleri daha beyaz tonlara çevirmek amacıyla yapılmaktadır. Bir de herkesin merak ettiği canlıyken dişlerimizi beyaz tonlara nasıl çevrileceği hususudur.

Diş beyazlatma iki tip olarak nitelendirilmektedir. Birincisi evde uygulanan bir takım plaklarla ve o plakların içerisine kimyasal ajanlar koyarak ve markaya göre belli süreler beklenilerek yapılan işlemlerdir. İkincisi ise diş hekimi ofislerinde diş hekimlerince yapılan işlemlerdir.  Bu işlemlerin en doğrusu kombine şekilde klinikte diş hekiminin yaptığı ve arkasından hastanın devam ettirdiği en azından idame fazını sağladığı işlemler olarak nitelendirmek daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Diş beyazlatma işlemini kimler yaptıramaz?

Çok çeşitli şekilde çay, kahve tüketen ve sigara içen insanlarda diş beyazlatma işlemi önerilmemektedir. Çünkü yapılan işlem sonunda geriye dönmektedir. Dolayısıyla bu tip hastalarda diş beyazlatma işleminin yapılması uygun değildir. Diğer husus da blanching yapılacak dişlerde çürük dokusu varsa öncelikle çürük dokular tamir edildikten sonra beyazlatma işlemi yapılmaktadır. Ayrıca diş eti problemi olan kişilerde bu problemler çözülmeli arkasından diş beyazlatma işlemi yapılmalıdır. Kimi vakalarda mine dokusu çok ince olduğu için -ki bu yanlış fırçalama asit erozyonları nedeniyle olabilir- bu kişilerde de diş beyazlatma işlemi çok ağrılı olur ve sonrasında soğuk-sıcak gibi hassasiyetler olacağı için diş beyazlatma işleminin yapılması uygun değildir.

Diş beyazlatma uygulamaları dişe zarar verir mi?

Her beyazlatma uygulamasının dişe bir miktar zararı vardır. Fakat FDI’nın onayladığı markalar üzerinde durursanız bu uygulamanın zararını minimalize edebilirsiniz. Tamamen zararsız diyemeyiz.  Ancak beyazlatma işlemini temizlik olarak görmek lazım. Takribi olarak beş sene içerisinde dişler kendini toparladığı için beş seneden önce beyazlatma işlemini tekrar yaptırmanın daha zararlı olduğunu düşünerek özellikle beş senede bir beyazlatma işleminin yapılmasını diş hekimleri olarak tercih ediyoruz.

Diş beyazlatma uygulaması yapıldıktan sonra beyazlatılan dişlerin etkisi ne kadar sürer?

Bununla ilgili yaklaşık bir süre vermek çok zor. Kişilerin hijyen davranışları, çay kahve tüketimleriyle bu süre değişiklik göstermektedir. Ev tipi beyazlatma ile bütünleşirse, hastalar 3-5 seneler aralığında uzun süreler bunu kullanabilir.

Tedavinin başarılı olabilmesi için diş beyazlatmada nelere dikkat etmeliyiz?

Burada en önemli husus hekimin size söyleyeceği uygulamaların mutlaka yapılması gerekmektedir. Çünkü diş hekimleri tedavi sonrasında karbonat gargaraları verir.  Üç gün boyunca çay kahve gibi gıdaların tüketilmemesini istemekteyiz. Çünkü işlem sonunda beyazlatma süreci devam etmektedir. Dolayısıyla hekimin önerdiği uygulamaları yapmak oldukça önemlidir.

Lazer destekli diş beyazlatma nedir?

Lazer destekli diş beyazlatma uygulaması; görünen ışıkla yapılan beyazlatmayı hızlandırmak amaçlı bir uygulamadır. Bir de diot lazerle yapılan beyazlatma uygulamaları var. Bu da kimyasal tip beyazlatmadan hiçbir farkı yok. Sadece daha hızlı beyazlatmayı sağlamak amacıyla yapılmaktadır.


Sizi Arayalım


Diş hekimliğinde en merak edilen konulardan biri diş beyazlatma, diş ağartma yöntemidir. Diş beyazlatma sağlıklı dişlerle güzel bir gülümsemeye sahip olmak isteyenlerin tercih ettiği kozmetik bir tedavi yöntemidir.
Kompozit dolgu arka ve ön dişlerde kullanılabilen, görüntü açısından oldukça estetik bir görünüme sahip olan bir dolgu çeşididir. Bu özelliklerinden dolayı günümüzde diş hekimlerinin en fazla kullandığı dolgu maddesi haline gelmiştir.
Kaplama diş uygulaması çoğunlukla diş tam olarak çürüdüğü zaman tercih edilen bir işlemdir. Yani diş kaplaması yapılacak olan diş artık tedavi edilemez. Bu tür durumlarda kanal tedavisi yapılarak kaplama diş uygulamasına başlanır.
Dişeti manikürü yani Gingivoplasti dişlerin seviyesindeki orantısızlıkları ortadan kaldırma amaçlı uygulanan ve çok tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde dişler biçimlendirilerek daha estetik bir görünüme kavuşturulur.
Ağız temizliğinizi ne kadar düzenli yaparsanız yapın bu ağzınızda bakteri bulunmayacağı anlamına gelmez. Herkesin ağzında mutlaka bakteri vardır ama ağız temizliğine dikkat edenlerin dikkat etmeyenlere göre daha az olmaktadır.
Dişeti şişmesine pek çok şey neden olabilir. Bu durum daha çok sağlıklı olmayan diş ve diş eti için geçerlidir. Ağız sağlığınıza dikkat ettiğiniz sürece diş eti şişmesi gibi bir problemle karşılaşma riskiniz çok daha az olacaktır.
Tıp dilinde periodontal hastalıklar olarak geçen dişeti hastalıkları dişeti ve dişleri koruyan dokuların iltihaplanması olarak meydana gelen durumlardır. Yetişkinlerin diş kaybı yaşamasındaki en etkili neden dişeti hastalıklarıdır.
Diş estetiği çok geniş bir alanı kapsamaktadır. Dişinizle, dişetinizle, dudaklarınızla ilgili hoşa gitmeyen görüntülerin daha estetik bir hale getirilmesi için diş estetiği en çok tercih edilen bir uygulamadır. Diş estetiğinin bazı aşamaları vardır.
Günümüzde Amalgam dolgudan daha yoğun bir şekilde tercih edilir hale gelen beyaz dolgu, genellikle çürüyen dişlerin tedavisinde, kırılan dişlerin ya da zedelenmiş dişlerin tedavisinde kullanılan ve tercih edilen bir dolgu maddesidir.
Öncelikle amalgam dolgunun ne olduğunu öğrenelim. Amalgam dolgu gümüş, kalay ve bakırın cıvayla karışımından meydana getirilen bir dolgu türüdür. Bu karışımda cıvanın oluşturduğu oran yaklaşık % 45 ile %50 arsındadır.
Birçok hastalığın bedenimize giriş yolu ağızdan olmaktadır. Ağız kuruluğunun bu hastalıkların bedenimize girmesi açısından etkisi çok büyüktür. Çünkü ağız kuruluğu yaşayan kişilerde tükürük çok az olduğu için bu hastalıklardan korunmak daha zor olacaktır.
Gülüş tasarımı sayesinde hastanın daha güzel ve estetiksel bir gülüşe kavuşması sağlanır. Bu problemleri çözmek için uygulanan yöntemlere zirkon kaplaması, bonding, beyazlatma, diş ve diş eti tedavileri gibi örnekler verebiliriz.
Eğer dişlerinizle ilgili renk, şekil, ebat ve duruş gibi sorunlar yaşıyorsanız bu sorunların hepsine bonding uygulaması ile bir çözüm bulabilirsiniz. Bonding uygulamasında hasta herhangi bir rahatsızlık duymadığı için anestezi kullanılmaz.
Klasik olarak kron kobaltlar üzerine porselen fırınlanması şeklinde kullanılanları olduğu gibi zirkonyum kronlar, diğer çeşitli kronlar veya ful porselen kaplamalar gibi estetikten sağlamlığa kadar birçok ürün kullanılmaktadır.
Kanal Tedavisinde çürük dokusunun temizlenip kökteki sinirin alınıp daha sonra da sinirin yerine geçecek bir takım materyaller konularak, son olarak da üzerine dolgusu yapılarak sona eren bir tedavidir. Sonuç olarak sağlıklı dişler elde edilir.
Ağız ve Diş Sağlığı konusunda sıklıkla yaşanan diş eti kanamalarının başlıca nedeni, ağızda diş taşı oluşumu ve yeterli ağız hijyeninin sağlanmamasıdır. Birçok etkenin neden olabildiği diş eti kanamalarında ilk adım doğru bir tedavi yönteminin uygulanmasıdır.
Dişlerin yapısındaki renklenmelerin veya koyu renkli dişlerin daha estetik bir görüntü vermek amacıyla beyazlatılması işlemidir. Diş hekimi kontrolü altında uygulama ve beyazlatma işleminin dişler ve diş etleri üzerinde hiçbir olumsuz etkisi yoktur.
Doğal dişlerinizin bu ihtiyacı karşılayamadığı durumlarda, sağlıklı gülüşlere sahip olmak için estetik diş hekimliği uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Bu uygulamalarda amaç dişlerin sorunsuz bir şekilde fonksiyon görmesini sağlamaktır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .