Deviasyon Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?  

Deviasyon Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?   

Deviasyon doğumsaldır.  Eğer hasta burnunu bir yere vurup kırmadıysa veya burnuna bir darbe almadıysa deviasyonların hepsi doğumsaldır.  Anatomik ve genetik bir durumdur.

Deviasyon (Burun Kemiği Eğriliği) nedir? 

Deviasyon, burnun ortasındaki bölmeyi oluşturan kıkırdak ve kemik yapının doğuştan yamuk olması anlamına gelir.Hastada daha çok burun bölme eğriliği vardır ve bir tarafa doğru yamuktur. Dolayısıyla nazal havayolu pasajını tıkar ve tıkadığı için de hasta muayene edildiğinde burun bölmesinde sağa ya da sola doğru eğrilik olduğu saptanır. 

Deviasyon neden olur? 

Deviasyon doğumsaldır.  Eğer hasta burnunu bir yere vurup kırmadıysa veya burnuna bir darbe almadıysa deviasyonların hepsi doğumsaldır.  Anatomik ve genetik bir durumdur.   

Deviasyon kimlerde ve hangi yaşlarda görülür? 

Deviasyon çocuklarda gençlerde, erişkinlerde ve yaşlılarda olmak üzere her yaşta görülebilmektedir. Burada en önemli şey, burunda nazal havayolu pasajı çok fazla tıkanmıyorsa 18-20 yaşlarına kadar deviasyonla ilgili herhangi bir müdahale yapılmamaktadır. 18-20 yaş sonrasında deviasyon için müdahale edilmektedir. Bunun sebebi de burundaki kemik ve kıkırdak kemik gelişiminin tamamlanması içindir. 

Deviasyonun belirtileri nelerdir? 

Deviasyonun belirtileri, burunda tıkanıklık, horlama, burundan rahat nefes alamama  şeklinde ortaya çıkar. 

Deviasyon nelere yol açabilir? 

Eğer burnumuzdan rahat nefes alamıyorsak kaliteli ve çok iyi bir şekilde nefes alamayız. Dolayısıyla aldığımız nefes burnumuzdan geçmediği için de aldığımız nefes filtre olmaz. Akciğerlerimize kalitesiz hava geçmiş olur. Hasta çok daha çabuk sinüzit gibi hastalıklara yakalanır ve burada mikroorganizmalar daha çabuk yerleşir.

Ameliyata öncesi ve sonrası süreçten bahseder misiniz? 

Ameliyat öncesi hastanın ayrıntılı burun içi muayenesi yapılır. Deviasyonun ne tarafa olduğu tespit edilir ve ameliyata karar verilir. Ameliyat günü hasta hastaneye yatar, anestezisi yapılır, kan tahlilleri alınır ve ‘Ameliyata engel olabilecek herhangi bir hastalığı var mı? Kan sayımında herhangi bir bozukluk var mı?’ bunlara bakılır, sonrasında ameliyata hazırlanır.

Deviasyon ameliyatı sonrası iyileşme süreci ne kadardır? 

Deviasyon ameliyatından sonra hasta kısa bir zamanda iyileşir. Genellikle deviasyon ameliyatı sonrası hasta 3-4 gün içerisinde normal hayatına devam etmektedir. Hasta, 3-4 günün sadece bir gününü hastanede geçirmektedir. Diğer günleri hastanın evde istirahat halinde geçirmesi yeterlidir. 

Bu ameliyatın başarı oranı nedir? 

Bu ameliyatların başarı oranı usulüne uygun,  ameliyat öncesi gerekli muayeneleri yapılıp, ameliyat kararı verilip başarılı bir ameliyat yapıldıysa, deviasyon ameliyatlarında başarı oranı %100’dür. 

Burun şekli değişir mi? 

Deviasyon ameliyatlarında burun şekli değişmez. Burnun fotoğraf görüntüsü ne ise ameliyat sonrası da görüntüsü aynı olur.


Sizi Arayalım


Burun eti olan hastalarda burun tıkanıklığı oluşur. Burunlarından rahat nefes alamazlar, ağızlarından nefes alırlar ve horlama şikayetine sebep olur. Burun etleri büyük olduğu için burun içerisinde alerji ve sinüzit gibi bir takım hastalıklar ortaya çıkar.
Burun estetiği ameliyatları anatomik deformasyon veya travmalar sonucunda oluşan burun eğriliklerinin düzeltilmesi için yapılan operasyonlardır. Hem sağlık hem de görünüm açısından burun estetiği ameliyatları ülkemizde oldukça fazla talep görmektedir.
Horlama ve uyku-apne sendromu, sıkça karşılaşılan ciddi bir sağlık sorunudur. Horlama, solunum yollarındaki hava geçiş alanının yeterli açıklıkta olmadığını gösteren bir durumdur. Yetişkinlerin yaklaşık %10 ila %30'unda horlama görülür.
Baş dönmesi olarak tanımlanan Vertigo, aslında sadece sıradan baş dönmesi olarak algılanmamalıdır. Vertigo, kişinin yaşam kalitesini düşürecek ve özellikle hareket etmesi ile birlikte etrafında olan her şeyin dönmesine neden olacaktır.
Tinnitusun kendine özgü kısa bir tarifi yoktur. Bir semptomdur. Tinnituslu hastalar bu sesi kulakta zil çalması, fısıltı, cırcır böceği sesi, fabrika gürültüsü, elektrik süpürgesinin sesi ve bunun gibi çok değişik sesler tarzında tanımlarlar.
Uyku Apnesi, genellikle solunum yolunu açık tutan kasların uykuda gevşemesi ile birlikte üst solunum yolunda çıkan daralma nedeniyle gerçekleşmektedir. Kişiye oldukça rahatsızlık veren bir durumdur ve uykusuzluğa bağlı rahatsızlıklara yol açmaktadır.
Çok küçük mikroplarla oluşan ve en sık görülen kış hastalığıdır.Yaklaşık 200çeşit virüs,bu hastalığa neden olur. Nezle diye adlandırılan hastalık da bu gruptadır.Mikrop, vücudunuza girdikten birkaç gün sonra hastalık belirtileri başlar
Sinüzit oldukça sık görülen, hayat kalitesini önemli derecede etkileyen ve birçok ülkede büyük ekonomik yüke neden olan bir hastalıktır. Sinüsler burun çevresinde oldukları için paranazal sinüsler diye adlandırılır.
Disfonia, ses organlarının patolojisi sonucu ortaya çıkan fonasyon bozukluğudur. Afonia dediğimiz, bazen sesin tamamen kısıldığı durumlara da rastlanır. Disfonia, vokal organın patolojisine göre organik ve fonksiyonel olarak değerlendirilir.
Migren çoğunlukla ataklar halinde gelen bir baş ağrısı tipidir. Kadınlarda erkeklerden daha fazla görülür. (Kadın/erkek oranı 3/2 veya 3/1) Her yaşta başlayabilir. 15-55 yaşları arasında görülür.ilk atak genellikle ergenlik çağlarında olur.
Vertigo, Latince kökenli bir kelime olup dönmek manasına gelmektedir. Kısaca vücudun denge sistemlerinden yanlış uyaranlar gelmesi, veya doğru uyaranların yanlış algılanmasıyla ortaya çıkan dengesizlik halidir.
Gürültüyü kısaca tanımlamak istersek hoşa gitmeyen, istenmeyen, kişiyi rahatsız eden seslere verilen bir isimdir diyebiliriz. Ses ölçülebilir bir kavramdır ve kişiden kişiye değişim göstermez gürültü ise kişiden kişiye değişebilir.
Burun; üst solunum yolunun başlangıç noktasıdır. Koku almak ve fonasyon fonksiyonunun olmasının yanı sıra, havanın nemlendirilmesi, vücut ısısına getirilmesi ve filtre edilmesi gibi pek çok hayati önem taşıyan fizyolojik işlevleri de vardır.
Son zamanlarda grip salgınlarının başladığına dair yazılar okumaktayız. Bilhassa Avrupa'da bir kaç ülkede görülmüş ve ülkeler arası dolaşımının son derece yüksek olması nedeniyle de grip salgını ülkemizin kapılarına da dayanmıştır.
Bu günlerde ülkemizin birçok yerinde domuz gribi vakaları görülmeye başladı. Gün olmuyor ki, falanca hastanede grip vakası görüldü, domuz gribinden ölenler var, bu nedenle hastanede karantina uygulanmaya başladı haberleri almayalım.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .