Bize Ulaşın
Pazartesi-Cuma: 09:00 - 18:00 Cumartesi: 09:00 - 13:00
Randevu Alabilirsiniz

Çikolata Kisti Nedir?

Çikolata Kisti Nedir?

Çikolata kisti genellikle yumurtalıklarda görülen bir rahatsızlıktır. Rahim içinde bulunan doku adet öncesinde kalınlaşarak adet kanamasının olmasını sağlar. Endometrium adı verilen bu doku adet öncesinde ya da adet dönemin dışında da kalınlaşabilmektedir. Bu tür kalınlaşmalarda adet kanaması olmadığı için rahim dışına çıkamayıp, yumurtalık gibi rahim iç yüzeyine kalıntılar bırakır. Bu kalıntılara da çikolata kisti denmektedir. Çikolata kistleri rahim içi dokulara yapıştığı için adet döneminde şiddetli ağrılara sebep olur.

Çikolata Kisti Belirtileri Nelerdir?

Çikolata kistinin başlıca belirtisi şiddetli adet sancısı, karın ağrısıdır. Cinsel ilişki sırasında da ağrı hissedilir, bunun yanı sıra bel ağrılarına da sebep olmaktadır. Cinsel ilişki sırasında hissedilen sancı evliliğin her döneminde olmaktadır. Çikolata kisti olan kadınlarda adet düzensizliği de görülmektedir. Kusma, mide bulantısı, kilo kaybı ve dış gebelik gibi belirtilerle de ortaya çıkabilmektedir. Genellikle çikolata kisti hastaların ağrılı adet kanamaları şikayetleriyle tespit edilmektedir. Adet düzensizliği ve sancılı adet şikayetiyle doktora giden hastalarda çikolata kisti ultrason muayenesiyle teşhis edilmektedir. Çikolata kisti hormonel sebeplerden ya da genetik yatkınlıkla ortaya çıkabilmektedir.

Çikolata Kisti Tedavisi

Çikolata kisti tedavisi hastanın duruma göre değişiklik göstermektedir. Gebelik düşünen hastalarda uygulanan tedavi öncelikle hamile kalmaya yöneliktir. Çikolata kisti olan kadınların öncelikle normal yolla hamile kalması değerlendirilir. Yumurtalık rezervi ölçümleri yapılarak, bu süreçte doğal yollarla gebelik oluşmayacağı belirlenen hastalarda tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır. Tüp bebek tedavi sürecinde ya da gebelik sürecinde kistlere herhangi bir müdahale edilmemektedir.

Çikolata kisti tedavisi öncelikle ilaçlarla yapılmaktadır, ağrıların azaltılması ve adet düzenleyici tedaviler uygulanır. Kistlerin oluşumunu önlemek için hormon takviyesi uygulanmaktadır. Hormon tedavisi ile kistler azalabilir ya da yok olabilir. Ancak hormon tedavisiyle de kistler yok edilemezse cerrahi müdahale ile kistler alınabilmektedir. Hastalık şikayetleri arttığı durumlarda çocuk sahibi olmak istemeyen kadınlarda yumurtalıklar alınmaktadır. Ya da kapalı cerrahi müdahale ile de kistler tedavi edilmektedir.

Şiddetli adet sancıları çekiyorsanız, adet düzensizliği yaşıyorsanız mutlaka kadın doğum uzmanına gözükmeniz gerekmektedir. Erken teşhis ve tedavi gebelik için büyük önem teşkil etmektedir.

Canlı Destek / Live Support