Burun Estetiği Ameliyatları

Burun Estetiği Ameliyatları

Burun estetiği ameliyatları anatomik deformasyon veya travmalar sonucunda oluşan burun eğriliklerinin düzeltilmesi için yapılan operasyonlardır. Hem sağlık hem de görünüm açısından burun estetiği ameliyatları ülkemizde oldukça fazla talep görmektedir. Burun estetiği kişiye özel bir operasyondur.  Burun estetiği ameliyatlarında açık veya kapalı olmak üzere iki tekniğin kullanıldığını ifade eden Yard. Doç. Dr. Tamer Haliloğlu, özellikle tünel tekniği ile kırılan kemiklerin komplikasyonlarının çok daha az olduğuna dikkat çekiyor. 

Burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır? 

Burun estetiği ameliyatları açık teknik ve kapalı teknik olmak üzere iki türlü yapılmaktadır. Ameliyatta hangi yöntemin yapılacağına hastanın burun şekli, burun ucunda nasıl bir değişiklik yapılacağı veya burun kemiğinde nasıl bir ameliyat yapılacağına bağlı olarak değişir.  Doktorlar her iki yöntemi de tercih etmektedirler. Burada önemli olan doktorun her iki tekniği de iyi biliyor olmasıdır. Bazen ameliyata kapalı yöntemle başlanırken sonrasına açık ameliyata dönülebilmektedir. 

Burun estetiği ameliyatında ilk adımda ne yapılmalıdır? 

Öncelikle hastanın burun estetiği olmaya karar vermiş olması gerekir. Sonraki aşamada ise iyi bir burun içi muayenesiyle birlikte ‘Hastanın burun kemiğinde eğrilik var mı? Deviasyonu var mı? Burun etlerinde şişme var mı?’ bakmak gerekir. Eğer burun ameliyatı yapılacak ise beraberinde bu rahatsızlıklar da giderildiğinde hastanın daha rahat nefes alması sağlanacaktır. 

Operasyon öncesi hazırlıktan bahseder misiniz? 

Operasyon öncesi hasta ile görüşülüp burnun yandan fotoğrafını çekilir.  Aşağı yukarı ameliyattan sonra ne tarz bir buruna sahip olacağını gösteren bir simülasyon gösterilir. Bu simülasyon ile beraber hastanın gerekli kararı vermesiyle ameliyat günü kararlaştırılır. Ameliyat günü anestezi ve kan tetkikler yapılır. Operasyon öncesi tüm tetkikleri ve hazırlıkları yapılan hasta ameliyata hazır olunca burun estetiği operasyonu gerçekleştirilir. 

Burun estetiği ameliyatı sonrasında neler yaşanır? 

Hasta ameliyat sonrası aynı gün ve sonraki günü muhakkak hastanede geçirmelidir. Hastalar iki saatlik bir cerrahi ve anestezi süresi geçirirler. Burun içine kanamayı engelleyici, şekillendirici tampon konulur ve burun alçıya alınır. İlk gün hastanın gözlerinin altında morarmayı ve yanaklarda şişmeyi azaltmak için bir takım buz uygulamaları yapılır. Beraberinde antibiyotik veya ağrı kesici ilaçları verilir.   

Burun estetiği ameliyatından sonra yanaklarda şişlikler oluşması normal midir? 

Her burun estetiği ameliyatında burun kemiklerinin şekillendirmesi için muhakkak kırılması gerekir. Dolayısıyla burun kemikleri kırıldığı için de her zaman hastanın gözlerinin altında ve yanaklarda hafif şişlikler, morarmalar oluşur. Burada burun kemiğinin nasıl kırıldığı önemlidir. Cerrah tecrübeliyse ve burun kemiğini yumuşak dokuya çok fazla zarar vermeden kırarsa eğer, gözaltlarında morarma ve yanaklarda şişlikler çok fazla olmaz. Var olan şişlik ve morarma ise ameliyat sonrası uygulanan tedaviyle ortadan kaldırmak mümkündür. 

Tünel tekniğinden bahseder misiniz? 

Burun kemiğini tünel tekniği denilen teknikle kırıyoruz. Dolayısıyla burun kemiği kırılırken yumuşak dokuya hasar vermiyoruz. Hasar verilmediği için de gözaltlarında morarma ve yanaklarda şişlikler çok fazla olmamaktadır. En fazla üçüncü gün belirtiler oluşur bu da reaksiyon olarak normal bir durumdur. 

Burun estetiği ameliyatı ardından hastanın dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir? 

Hasta birinci ve ikinci günü hastanede geçirir. İkinci gün sonrası hasta taburcu edilir ve evde istirahat halinde olmak üzere hayatına kaldığı yerden devam eder. Hastaya verilen ilaçları ve merhemleri kullanması, evde üç gün kadar istirahat etmesi ve bol sıvı alması tavsiye edilir. Ameliyatın üçüncü ve dördüncü günü çok önemlidir. En fazla şişlik ve morarma üçüncü ve dördüncü günde görülür ancak beşinci günü yok olur.   

Burun estetiği ameliyatı sonrasında hastadan tampon ve alçı ne zaman çıkartılır? 

Hasta birinci haftasını tamamladığında burun üzerindeki alçı çıkartılır. Burun içindeki silikon tampon çıkarılır ve ameliyat açık teknikle yapıldıysa eğer hastanın dikişleri alınır.


Sizi Arayalım


Burun eti olan hastalarda burun tıkanıklığı oluşur. Burunlarından rahat nefes alamazlar, ağızlarından nefes alırlar ve horlama şikayetine sebep olur. Burun etleri büyük olduğu için burun içerisinde alerji ve sinüzit gibi bir takım hastalıklar ortaya çıkar.
Deviasyon genellikle doğumsaldır. Eğer hasta burnunu bir yere vurup kırmadıysa ya da burnuna sert bir darbe almadıysa deviasyonların hepsi doğumsaldır. Yani uzmanlar genellikle bu durumu anatomik ve genetik bir durum olarak belirlemektedir.
Horlama ve uyku-apne sendromu, sıkça karşılaşılan ciddi bir sağlık sorunudur. Horlama, solunum yollarındaki hava geçiş alanının yeterli açıklıkta olmadığını gösteren bir durumdur. Yetişkinlerin yaklaşık %10 ila %30'unda horlama görülür.
Baş dönmesi olarak tanımlanan Vertigo, aslında sadece sıradan baş dönmesi olarak algılanmamalıdır. Vertigo, kişinin yaşam kalitesini düşürecek ve özellikle hareket etmesi ile birlikte etrafında olan her şeyin dönmesine neden olacaktır.
Tinnitusun kendine özgü kısa bir tarifi yoktur. Bir semptomdur. Tinnituslu hastalar bu sesi kulakta zil çalması, fısıltı, cırcır böceği sesi, fabrika gürültüsü, elektrik süpürgesinin sesi ve bunun gibi çok değişik sesler tarzında tanımlarlar.
Uyku Apnesi, genellikle solunum yolunu açık tutan kasların uykuda gevşemesi ile birlikte üst solunum yolunda çıkan daralma nedeniyle gerçekleşmektedir. Kişiye oldukça rahatsızlık veren bir durumdur ve uykusuzluğa bağlı rahatsızlıklara yol açmaktadır.
Çok küçük mikroplarla oluşan ve en sık görülen kış hastalığıdır.Yaklaşık 200çeşit virüs,bu hastalığa neden olur. Nezle diye adlandırılan hastalık da bu gruptadır.Mikrop, vücudunuza girdikten birkaç gün sonra hastalık belirtileri başlar
Sinüzit oldukça sık görülen, hayat kalitesini önemli derecede etkileyen ve birçok ülkede büyük ekonomik yüke neden olan bir hastalıktır. Sinüsler burun çevresinde oldukları için paranazal sinüsler diye adlandırılır.
Disfonia, ses organlarının patolojisi sonucu ortaya çıkan fonasyon bozukluğudur. Afonia dediğimiz, bazen sesin tamamen kısıldığı durumlara da rastlanır. Disfonia, vokal organın patolojisine göre organik ve fonksiyonel olarak değerlendirilir.
Migren çoğunlukla ataklar halinde gelen bir baş ağrısı tipidir. Kadınlarda erkeklerden daha fazla görülür. (Kadın/erkek oranı 3/2 veya 3/1) Her yaşta başlayabilir. 15-55 yaşları arasında görülür.ilk atak genellikle ergenlik çağlarında olur.
Vertigo, Latince kökenli bir kelime olup dönmek manasına gelmektedir. Kısaca vücudun denge sistemlerinden yanlış uyaranlar gelmesi, veya doğru uyaranların yanlış algılanmasıyla ortaya çıkan dengesizlik halidir.
Gürültüyü kısaca tanımlamak istersek hoşa gitmeyen, istenmeyen, kişiyi rahatsız eden seslere verilen bir isimdir diyebiliriz. Ses ölçülebilir bir kavramdır ve kişiden kişiye değişim göstermez gürültü ise kişiden kişiye değişebilir.
Burun; üst solunum yolunun başlangıç noktasıdır. Koku almak ve fonasyon fonksiyonunun olmasının yanı sıra, havanın nemlendirilmesi, vücut ısısına getirilmesi ve filtre edilmesi gibi pek çok hayati önem taşıyan fizyolojik işlevleri de vardır.
Son zamanlarda grip salgınlarının başladığına dair yazılar okumaktayız. Bilhassa Avrupa'da bir kaç ülkede görülmüş ve ülkeler arası dolaşımının son derece yüksek olması nedeniyle de grip salgını ülkemizin kapılarına da dayanmıştır.
Bu günlerde ülkemizin birçok yerinde domuz gribi vakaları görülmeye başladı. Gün olmuyor ki, falanca hastanede grip vakası görüldü, domuz gribinden ölenler var, bu nedenle hastanede karantina uygulanmaya başladı haberleri almayalım.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .