Botoks Uygulamaları

Botoks Uygulamaları

Yaş ilerledikçe belirginleşen mimik çizgilerini hafifletmek ya da ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan kolay, güvenilir ve en hızlı kırışıklık yok etme yöntemidir.

Botoks ve Dolgu Etkileri Aynı mıdır?

Dolgu ve botoks aynı değildir. Bazı temel fonksiyonları aynı olsa da, bunu sağlama mantığı birbirinden oldukça farklıdır. Dolgular çizgi, kırışıklık ve bir takım olukların doldurarak kırışık görünümün giderilmesini sağlarlar. Botoks ise kaslara enjekte edildiğinde belirli bir süre kasların çalışmasını zayıflatır ya da engeller. Kas hareketlerinde zayıflama, kırışıklıkların silikleşmesine neden olur. Sonuç aynı olsa da tedavi biçimleri birbirinden tamamen farklıdır. Önerilen tedavi bütünsel bir yaklaşımdır; Botox ve dolgu uygulamalarının birlikte uygulanması şeklinde ifade edilir.

Botoks Yılan Zehrimidir?

Botoks çoğu kişi tarafından yılan zehiri olarak bilinmektedir ama bu yanlış bir bilgidir. Aslında botox Clostridium Botulinismus ismindeki gıda zehirlenmesinden kaynaklı bir bakteri ile üreyen Spazmolitik Nörotoksindir. Bu toksin Anaerob ortamında meydana gelmektedir. Botoxun bir ilaç olarak tanınması 80’li yıllarda olmuştur. Günümüzde en fazla başvurulan bir estetik uygulaması haline gelen ve FDA onayı alan botox uygulaması aynı zamanda Sağlık Bakanlığı tarafından da onay almıştır. Bilhassa kullanılma amaçları kırışıklıkları ve çizgileri tedavi etme ve terleme problemi olanların bu sorununu çözmedir. Mimiklerimiz duygularımızı en iyi ifade eden faktördür. Bu yüzden yüzümüzde oluşan kırışıklıkların oluşmasında en büyük neden mimik hareketlerimizdir. Yıllarca mimiklerle hareket ettirdiğimiz yüz kasları zamanla ciltte kırışıklıklara neden olmaktadır. Genç yaş gurubunda oluşan kırışıklıkların en büyük nedeni mimiklerdir. Çünkü genç yaş gurubundaki kişilerde henüz cilt dokusunda sarkma oluşmamıştır. Bu yüzden oluşan kırışıklık doku sarkmasından değil mimiklerden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle özellikle bu yaş gurubunda oluşan bu kırışıklıklar estetik ameliyatlarla değil botox uygulaması ile tedavi edilmektedir. Botox ile mimik kasları bir süreliğine aktifsizleştirilerek kırışıklıklar tedavi edilir ve cilde daha genç bir görünüm kazandırılırken yeni bir kırışıklığın da oluşması engellenmiş olur.

Botoks Acı Verir mi?

Botoks uygulanmadan önce hastanın yüzüne lokal anestezi etkisi gösteren özel bir krem uygulanır. Bu sayede hasta işlem sırasında herhangi bir ağrı hissetmez. Çok küçük iğneler yardımı ile kişiye artık botox işlemi yapılmaya başlanır. İşlem sonrasında çok dikkatli incelenmediği takdirde fark edilemeyen çok hafif morluk ve şişlik olması normal bir durumdur. Bunun için herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur. Bunlar 1-2 gün sonra zaten kendiliğinden kaybolacaktır.


Sizi Arayalım


Terleme özellikle yaz aylarında herkesin şikayetçi olduğu, aşırı terleme sorunu yaşayanların çözüm aradığı bir durumdur.
İlk uygulamalarda 6 ayda bir, düzenli uygulamalardan sonra yılda bir yapılacak botoks enjeksiyonları son derece başarılıdır. Daha büyük yüz kaslarına sahip olan hastalarda veya yüz kaslarını daha fazla kullanan kişilerde tedavinin daha sık aralıklarla uygulanması gerekebilir.
Saç bakımı uygulamaları arasında son 50 yılın en etkili yöntemleri arasında yer alan saç botoksu Aktif Pro, keratin ve peptitlerin karışımı ile elde edilmektedir. Bu uygulama ile aşırı derecede yıpranmış saçlar bile tedavi edilebilmektedir.
Mimik kasları hayatımızın her saniyesinde çalışması cildimizde meydana gelen kırışıklıkların en büyük nedenleridir. En başta karşımıza çıkan kırışıklıklar alın bölgesinde, kaş ortasında, göz çevresinde ve dudak etrafında oluşan çizgilerdir.
Estetik alanında birçok probleme çözüm olan botox günümüzde sağlık alanında da uygulanabilmektedir. Özellikle migren hastalarının rahatsızlıklarından dolayı son zamanlarda en çok başvurduğu tedavi yöntemi botox uygulaması olmaktadır.
Estetik uygulamalarının en fazla burun için uygulandığını hepimiz biliriz. Burun için yapılan estetik uygulamalarına alternatif olarak uygulanan estetik uygulamaları arasından botoxu tercih edenlerin de sayısı gün geçtikçe artış göstermektedir.
Botox hakkında bilinmesi gereken birçok bilginin olmasının yanı sıra bilinen birçok yanlışında düzeltilmesi gerekir. Halk arasında söylenen söylentilerden yola çıkarak birçok yanlış bilgiden dolayı botox uygulamasını yaptırmak istemeyenler vardır.
Sektörde marka ve ambalajları ile birebir aynısı olan sahte ürünler vardır. Ayrıca bir markanın kendi adıyla piyasaya sunduğu ve bu ürünün de diğeri gibi aynı etkiye sahip olduğu söylenen birçok ürünün içeriğinde Botulinmum Toksin bulunmadığı ortaya çıkmıştır.
Botoksla kaş kaldırmak mümkündür. Çünkü botoksun böyle bir etkisi vardır. Yüzümüzde ifademiz üzerinde en etkili olan kısım kaşların duruşu ve göz şeklidir. Kişilerin ruh halleri göz ve kaş yapısına bakılarak rahatlıkla anlaşılabilir.
Kırışıklıkları tedavi etmek adına uygulanan bir yöntem olan botox aynı zamanda estetik amacı ile de uygulanmaktadır. Uygulanmasının bu kadar yaygın olmasına karşın botox hakkında birçok şey yanlış bilinmektedir.
Botox uygulaması hakkında halk arasında bilinen bazı yanlış bilgiler vardır. Bu yanlış bilgilerden dolayı çoğu hasta çok istedikleri halde botox uygulamasını yaptırmaktan çekinmektedir ve farklı yöntemlere yönelmektedir.
Hamile olan veya bebek emziren kadınlar enjeksiyonları yaptırmak için beklemelidirler. Nöromüsküler rahatsızlıkları veya kanama problemleri olanlar, tedavi yapılması istenilen bölgede deri hastalıkları olanlar uygun adaylar değildir.
Terleme, sağlıklı her insanda olması gereken kişiden kişiye göre değişebilen fizyolojik bir olaydır. Tiroid bezinin aşırı çalışması, menopoz, hipoglisemi, şişmanlık, kullanılan hormonlar ilaçlar terlemenin nedenleri arasında yer alabilmektedir.
Botox Kullanım Alanları; koltuk altı terlemelerinde, el, ayak terlemelerinde, ciltteki ince kırışıklıkların giderilmesinde, kaş arası ve alın çizgilerinin giderilmesinde, göz çevresi kırışıklıklarının giderilmesi gibi birçok bölgede kullanılmaktadır.
Cildimizin en hassas olduğu göz çevremiz kırışmaya çok erken dönemde başlar. Cildimizde oluşan kırışıklıkları ve sarkmaları, yaşlılık ve yorgunluk diyerek geçiştirmeye çalışsak da günlük yaşamımızda ayna karşısında mutsuz olmamıza sebep olabilmektedir.
Botox kasların gevşemesini sağlayan bir bakteri toksinidir. Botox enjeksiyonu ile mimik kaslarında alın, göz kenarları, boyundaki çizgilenmelere neden olan kaslarda gevşeme meydana gelir, kasların üzerini örten cildin kırışıklıklarının azalmasında geçici iyileşme sağlar.
Tedavi öncesi hastaya işlem ve sonuçları anlatılır. Hasta beklentisi ve botoxtan alınabilecek sonuçlar ve beklentinin ne ölçüde karşılanabileceği detaylı tartışılır. Tedavi bölgesi, yaklaşık 1 saat önce temizlenerek, lokal aneztezik krem uygulanır.
Yüz hareketlerini yapmamızı sağlayan kaslar, üzerlerindeki deriye bağlıdırlar. Yıllar süren mimikler sonucu, kaslar deride gözle görülür çizgiler ve kırışıklıklar oluştururlar. Kasa hareketi yaptıran sinir uçlarından kaslara geçen asetil kolin adlı kimyasaldır.
Boyun ve dekolte bölgesi, belirgin kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtilerini gösteren vücudun en hassas bölgesidir. Uzun süre güneşe maruz kalma ve birçok nedenlerle artan kırışıklıklar, bu bölgedeki estetik görünümü olumsuz etkiler.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .