Beyaz Dolgu

Beyaz Dolgu

Günümüzde Amalgam dolgudan daha yoğun bir şekilde tercih edilir hale gelen beyaz dolgu, genellikle çürüyen dişlerin tedavisinde, kırılan dişlerin ya da zedelenmiş dişlerin tedavisinde kullanılan bir dolgu maddesidir. Ayrıca diş aralıklarının doldurulması için ve dişleri daha uzun hale getirebilmek için de kullanılmaktadır. Peki, bu beyaz dolgunun rengi hep beyaz mı kalır? Kendi ana dişlerimizin renginde değişikliğe sebep olabilecek ne varsa beyaz dolgunun renginde de değişikliğe neden olmaktadır. Yani dişleriniz için gösterdiğiniz temizlik kurallarına bu güne kadar nasıl uyuyorsanız beyaz dolgu sonrasında da aynı hassasiyeti beyaz dolgu içinde göstermelisiniz. İçtiğiniz kahvenin, çayın, sigaranın ya da asitli içeceklerin kendi dişleriniz için sarartma etkisi ne kadar varsa beyaz dolgu üzerinde de aynı etkiye sahiptir. Beyaz dolgunun diğer estetik tedavi çeşitleri arasında en uygunu olması da tedavinin avantajları arasında yer almaktadır.

Dişimizin canlı bir doku olduğunu unutmamak gerekir. Dişimizin çürüyen kısmı temizlenirken bazı aletler kullanılmaktadır ve bu aletlerin tahmin ettiğinizden de daha hızlı çalışmasını göz önünde bulundurursak dişte bir yaralanmanın olması ya da dolgu işleminin ardından ortaya çıkan hassasiyetlik normal karşılanan bir sonuç olsa gerek. Ama diğer dokularımızda oluşan yaralanmalar nasıl zaman içerisinde iyileşiyorsa diş dokusunda oluşan yaralanmalar da zamanla iyileşecektir ama bu iyileşme süresince dişlerimizin çok soğuğa ve çok sıcağa karşı normalden daha hassas olurlar. Bu durumlarda genelde hastalar dolgularının altında boşluğun kaldığını düşünür ya da dişim hava alıyor gibi yorumlar yaparlar. Eğer beyaz dolgu tedavisinin ardından 2 hafta geçmesine rağmen hala bu tarz rahatsızlıklarınız devam ediyorsa mutlaka diş hekiminizle görüşmelisiniz.

Beyaz Dolgu İle Amalgam Dolgu Farkı

1) amalgam dolguyu cıva, bakır gibi metaller oluştururken beyaz dolguyu reçine içerikli bir madde oluşturur.

2) sağlık yönünden hiçbir sakıncaları tespit edilmemiştir. Amalgam dolgudaki cıvadan dolayı problem yaşamış hiçbir hasta belirlenmemiştir.

3) beyaz dolgu amalgam dolguya göre daha estetiksel bir görünüme sahiptir. Çünkü çeşitli renk alternatifleri ile doğal diş rengi elde edilebilir ama bu amalgam dolgu için geçerli değildir.

4) beyaz dolgu tedavisinin uygulama aşamaları amalgam dolguya kıyasla daha çok hassasiyet gerektirir.


Sizi Arayalım


Diş hekimliğinde en merak edilen konulardan biri diş beyazlatma, diş ağartma yöntemidir. Diş beyazlatma sağlıklı dişlerle güzel bir gülümsemeye sahip olmak isteyenlerin tercih ettiği kozmetik bir tedavi yöntemidir.
Kompozit dolgu arka ve ön dişlerde kullanılabilen, görüntü açısından oldukça estetik bir görünüme sahip olan bir dolgu çeşididir. Bu özelliklerinden dolayı günümüzde diş hekimlerinin en fazla kullandığı dolgu maddesi haline gelmiştir.
Kaplama diş uygulaması çoğunlukla diş tam olarak çürüdüğü zaman tercih edilen bir işlemdir. Yani diş kaplaması yapılacak olan diş artık tedavi edilemez. Bu tür durumlarda kanal tedavisi yapılarak kaplama diş uygulamasına başlanır.
Dişeti manikürü yani Gingivoplasti dişlerin seviyesindeki orantısızlıkları ortadan kaldırma amaçlı uygulanan ve çok tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde dişler biçimlendirilerek daha estetik bir görünüme kavuşturulur.
Ağız temizliğinizi ne kadar düzenli yaparsanız yapın bu ağzınızda bakteri bulunmayacağı anlamına gelmez. Herkesin ağzında mutlaka bakteri vardır ama ağız temizliğine dikkat edenlerin dikkat etmeyenlere göre daha az olmaktadır.
Dişeti şişmesine pek çok şey neden olabilir. Bu durum daha çok sağlıklı olmayan diş ve diş eti için geçerlidir. Ağız sağlığınıza dikkat ettiğiniz sürece diş eti şişmesi gibi bir problemle karşılaşma riskiniz çok daha az olacaktır.
Tıp dilinde periodontal hastalıklar olarak geçen dişeti hastalıkları dişeti ve dişleri koruyan dokuların iltihaplanması olarak meydana gelen durumlardır. Yetişkinlerin diş kaybı yaşamasındaki en etkili neden dişeti hastalıklarıdır.
Diş estetiği çok geniş bir alanı kapsamaktadır. Dişinizle, dişetinizle, dudaklarınızla ilgili hoşa gitmeyen görüntülerin daha estetik bir hale getirilmesi için diş estetiği en çok tercih edilen bir uygulamadır. Diş estetiğinin bazı aşamaları vardır.
Öncelikle amalgam dolgunun ne olduğunu öğrenelim. Amalgam dolgu gümüş, kalay ve bakırın cıvayla karışımından meydana getirilen bir dolgu türüdür. Bu karışımda cıvanın oluşturduğu oran yaklaşık % 45 ile %50 arsındadır.
Birçok hastalığın bedenimize giriş yolu ağızdan olmaktadır. Ağız kuruluğunun bu hastalıkların bedenimize girmesi açısından etkisi çok büyüktür. Çünkü ağız kuruluğu yaşayan kişilerde tükürük çok az olduğu için bu hastalıklardan korunmak daha zor olacaktır.
Gülüş tasarımı sayesinde hastanın daha güzel ve estetiksel bir gülüşe kavuşması sağlanır. Bu problemleri çözmek için uygulanan yöntemlere zirkon kaplaması, bonding, beyazlatma, diş ve diş eti tedavileri gibi örnekler verebiliriz.
Eğer dişlerinizle ilgili renk, şekil, ebat ve duruş gibi sorunlar yaşıyorsanız bu sorunların hepsine bonding uygulaması ile bir çözüm bulabilirsiniz. Bonding uygulamasında hasta herhangi bir rahatsızlık duymadığı için anestezi kullanılmaz.
Klasik olarak kron kobaltlar üzerine porselen fırınlanması şeklinde kullanılanları olduğu gibi zirkonyum kronlar, diğer çeşitli kronlar veya ful porselen kaplamalar gibi estetikten sağlamlığa kadar birçok ürün kullanılmaktadır.
Kanal Tedavisinde çürük dokusunun temizlenip kökteki sinirin alınıp daha sonra da sinirin yerine geçecek bir takım materyaller konularak, son olarak da üzerine dolgusu yapılarak sona eren bir tedavidir. Sonuç olarak sağlıklı dişler elde edilir.
Diş beyazlatma işlemi, bir takım ajanlar kullanılarak dişin var olan renginden daha açık renk tonuna çevrilmesi işlemidir.Çok çeşitli şekilde çay, kahve tüketen ve sigara içen insanlarda diş beyazlatma işlemi önerilmemektedir.
Ağız ve Diş Sağlığı konusunda sıklıkla yaşanan diş eti kanamalarının başlıca nedeni, ağızda diş taşı oluşumu ve yeterli ağız hijyeninin sağlanmamasıdır. Birçok etkenin neden olabildiği diş eti kanamalarında ilk adım doğru bir tedavi yönteminin uygulanmasıdır.
Dişlerin yapısındaki renklenmelerin veya koyu renkli dişlerin daha estetik bir görüntü vermek amacıyla beyazlatılması işlemidir. Diş hekimi kontrolü altında uygulama ve beyazlatma işleminin dişler ve diş etleri üzerinde hiçbir olumsuz etkisi yoktur.
Doğal dişlerinizin bu ihtiyacı karşılayamadığı durumlarda, sağlıklı gülüşlere sahip olmak için estetik diş hekimliği uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Bu uygulamalarda amaç dişlerin sorunsuz bir şekilde fonksiyon görmesini sağlamaktır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .