Bebeklerde Bronşit Nasıl Geçer?

Bebeklerde Bronşit Nasıl Geçer?

Eğer bebeğiniz ilk üçüncü ayında ise bebeğinizi soğuk algınlığından korumak için yapacağınız en iyi şey onu bu hastalığa yakalanmış kişiden uzak tutmaktır.

Kışın bu yöntem önemlidir çünkü kışın soğuk algınlığı virüsü çok fazla sirkülâsyonda bulunur.

Soğuk algınlığını bebekler yetişkinlere göre daha ağır atlatır. Bunun nedeni bebeklerin bağışıklık sistemi daha dirençsizdir. 

Eğer bebeğinizde üst solunum yolu enfeksiyonu oluşmuş ise sürekli doktora gitmenizin gereği yoktur ama eğer bebek 3 aydan küçükse hastalığın ilk devresinde hemen bir doktora gitmelisiniz şayet geç kalınır ise durum bronşit ya da zatürree benzeri ağır hastalıklara kadar ilerleyebilir.

Bebeklerin bronşit hastalığını geçirmek için yapmanız gerekenleri aşağıda liste halinde verdik. 

  • Bebek bol miktarda sıvı almalıdır.
  • Bebeğin odası sürekli havalandırılmalı ve asla bebeğin bulunduğu ortamda sigara içmeyin.
  • Bebeği terletmemeye özen gösterin eğer terlerse beklemeden üzerini değiştirin.
  • Balgam sökücü şurup verebilirsiniz.
  • Rahat nefes almasına yardımcı olması için odasına buhar makinesi koyun.

Bebeğinizi Bronşitten Nasıl Koruyabilirsiniz?

3 aydan daha küçük çocuklarda kesinlikle doktor tavsiyesinin dışında öksürük ilacı, soğuk algınlığı için alınan preparatlar kullanılmamalıdır. Öksürük aslında önlenmesi gereken bir durum değildir. Çünkü öksürük yolu ile alt solunum yolu balgamdan temizlenir. Eğer bebekte burun tıkanıklığına dayalı bir beslenme sıkıntısı yaşanıyorsa burun aspiratörlerinin yardımı ile burnunu temizleyebilirsiniz.

Bebeklerde Bronşit İlerlemesini Önlemenin Yolları

  • - Eğer bebeğinizde soğuk algınlığı ya da üşütme gibi rahatsızlıklar varsa gecikmeden tedavisi yapılmalıdır.
  • - Beslenmesinin çok iyi olması gerekir. Bu hastalığın ağırlaşmasında en önemli engelleyicidir.
  • - Eğer bebeğinizi emziriyorsanız emzirme işini normal zamanlara göre daha sık yapın. Çünkü anne sütü alan bebekler bronşitten daha kolay kurtulur.
  • - Bebeğinizi mikroplardan uzak tutun. Mecbur kalmadıkça salgın durumlarının yaşandığı zamanda bebeğinizi dışarı çıkarmayın.
  • - Toz ve duman bronşiti en fazla tetikleyen etkenlerdir. Bu yüzden bebeğin uyuduğu odayı ve bulunduğu ortamı her zaman temiz tutun ve havalandırmasını iyi yapın.

Galata Tıp Merkezi uzman kadrosu ile yetişkin ve bebeklerde yaşanan bronşit vakalarını gerekli test ve muayeneleri yaptıktan sonra tedavi yöntemine geçmektedir. Bronşit tedavisi için gerekli uzmanlığa ulaşmış kadromuz ile ve gerekli cihazlarla en kısa sürede iyileşme sürecine girersiniz.


Sizi Arayalım


İdrar yollarında yanma genellikle idrar yolu enfeksiyonuna bağlıdır. Bu enfeksiyon idrar yollarından mesaneye kadar giden bakterilerden kaynaklanmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonuna yada idrar yanmasına sistit de denilmektedir.
Genel olarak kansızlık insan vücudundaki kan miktarının az olmasını değil kanın içindeki bileşenlerin olması gereken değerlerden düşük oranda bulunması durumunu ifade eder.
Mide yanması genellikle yemek yedikten sonra ortaya çıkmaktadır. Halk arasında mide kaynaması olarak dile getirilen mide yanması, tüketilen besinler açısından kişiye göre değişiklik gösterebilir.
Kabızlık anlık olarak yaşanabildiği gibi birçok sebebe bağlı ciddi problemlerin habercisi de olabilir. Dışkılama ihtiyacını ertelemek anlık kabızlığa sebep olabilir, ancak bunun yanı sıra genetik yatkınlık, yeterli su içmeme, beslenme düzensizliği, uyku düzensizliği,
Vücutta bulunan kan, kırmızı rengini hemoglobin adlı proteinden almaktadır. Yani kana al-kırmızı rengini bu protein vermektedir. Hemoglobinin en önemli ve etken maddesi demirdir.
Belirtileri Ve Tedavisi Ülser, sindirim sıvıları ve mide asitlerinin mide, yemek borusu ya da onikiparmak bağırsağını tahrip etmesi sonucunda söz konusu organda meydana getirdiği doku kaybına verilen addır.
Bu yazımızda zatürree hastalığını tanıyıp ve bu hastalıkla ilgili önemli bilgilere sahip olacağız. Tıp dilinde Pnömoni adıyla bilinen zatürree bir ya da birden fazla akciğer lobu iltihaplanması sonucunda meydana gelen bir hastalıktır.
Zatürree genellikle mikrobik bir rahatsızlık olduğundan mikropların üreyebildiği ve en fazla olduğu zamanlarda öksürükle, tıksırıkla veya konuşma esnasında ağızdan çıkan tükürük ya da benzeri şeylerle başka birine bulaşabilir.
Hastanın tansiyonu 180-110 mmHg derecede yükselmediyse normal şartlarda bir belirti görülmez. Yüksek tansiyonda en fazla görülen belirtiler ise: başın dönmesi, baş ve kalp ağrısı, ulakta çınlama, nefes alıp vermede yaşanan sıkıntıdır.
Üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olan şey virüs ve bakterilerdir. Üst solunum dediğimiz yer ise nefes alıp verirken havanın temasta bulunduğu ilk yerdir diyebiliriz. Yani etrafımızdaki virüs ve bakteriler öncelikle bu bölgede etkili olur.
Tiroid şekil olarak kelebeği andıran bir salgı bezidir. Bu salgı bezi gırtlağımızın ve köprücük kemiğimizin arasında soluk borumuza sarılmış bir şekilde durur. Vücudumuzdaki görevleri ise metabolizmamızı ve beden sıcaklığımızı düzenler.
Şeker hastalığı deyip geçmemek gerekir. Çünkü şeker hastalığı bir diğer adıyla diyabet hastalığı pek çok sendroma neden olmaktadır. Sizler için bu yazımızda yardımcı olmak adına şeker hastalığının belirtilerini bir liste halinde sıraladık.
Yüksek kolesterol asla ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Çünkü yüksek kolesterolün vücudumuzda birçok olumsuz etkisi vardır ve bu etkiler oldukça ciddi boyuttadır. Örneğin felç, kalp krizi, bilinç kaybı gibi ciddi problemlere neden olabilir.
Kandaki total kolesterolün seviyesinin normal olup olmadığına karar verilirken göz önünde bulundurulması gereken şeyler vardır. Bunlar LDL kolesterol, HDL kolesterol, Trigliserid Kolesterol ve hastada irsi bir yatkınlığın olup olmadığıdır.
Akciğerlerimize hava bronş tüpleri ile ulaşır. Eğer bu bronş tüplerinin iç yüzeyinin zarı iltihaplanırsa bronşit hastalığı meydana gelir. Bronşit iki farklı şekilde karşımıza çıkar. Birincisi akut bronşit ve ikincisi ise kronik bronşittir.
Parazit bir canlı olan ve beyaz renkteki bağırsak kurtları genelde ince ve kalın bağırsağımızda bulunur ama bağırsak kurdu oluşumu çok fazla ise kalın bağırsaktan mesaneye doğru hareket ederler. Bu tür canlıların üremesi yumurtlama yoluyla gerçekleşmektedir.
Reflü, yemeğin ardından yaşanan hazımsızlık, yanma ve ekşime gibi şikayetlere neden olan mide asidinden kaynaklı bir rahatsızlıktır. Reflü bazen kısa sürede geçebilir ama bazen de çok rahatsız edici bir rahatsızlık haline gelebilir.
Kan şekeri, insan vücudunda hassasiyet gösterilen düzenlemelerden bir tanesidir. Belirli hastalıkların takibinde son derece önemli bir kriteridir. Kan şekerinin Düşük olması da yüksek olması da sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .