Bağırsak Kurdu Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Kurdu Belirtileri ve Tedavisi

Parazit bir canlı olan ve beyaz renkteki bağırsak kurtları genelde ince ve kalın bağırsağımızda bulunur ama bağırsak kurdu oluşumu çok fazla ise kalın bağırsaktan mesaneye doğru hareket ederler. Bu tür canlıların üremesi yumurtlama yoluyla gerçekleşmektedir. İnsanlara bulaşma şekli ise yumurtalarının bir yolla vücudumuza girmesi ile olur. Ülkemizde en fazla karşılaşılan parazit şekli kıl kurdu şeklindedir. Çok ince ve ortalama 2-3 cm. boyunda olurlar.

Bulaşma Şekli

Hijyen olmayan ortamlarda işlenen etlerde mutlaka tenya oluşumu vardır. Hijyen konusunda yetersiz bulunduğu için bu yüzden ülkemizde etli çiğ köfte satışı da yasaklanmıştır. Ayrıca kirli sularda da mevcut olan parazitler bu sularla yıkanan meyve sebzelere de bulaşıp ağız yoluyla vücudumuza giriş yapabilir. Bu yüzden sebze meyveleri yıkarken suyun temiz olduğuna dikkat etmeli ve sebzeleri yıkamadan önce ellerimizi de temiz su ile yıkamalıyız. Hatta mümkünse sebzeleri yıkamadan önce sirkeli suda bir müddet bekletmeliyiz. Havadan bile bulaşabilen kıl kurdu toprak ve hayvan dışkısından da bulaşabilmektedir. Bağırsağında parazit bulunan bir kişinin yanında yaşayan başka birine de bulaşma riski çok yüksek olacaktır. Temizlik hakkında çok dikkatli olamadıkları için en çok risk çocuklar üzerindedir diyebiliriz.

Bağırsağımızda Parazit Olduğunu Nasıl Anlarız?

Bağırsak kurdu çeşitli şekillerdedir ve belirtileri de türlerine göre değişiklik göstermektedir. Nadiren de olsa bazı durumlarda hiçbir belirti göstermeyebilirler. Genel olarak görülen belirtiler ise aşağıdaki gibidir.

- Tuhaf karın ağrısı

- Çok sık ishal olmak ya da kabızlık yaşamak

- Sebepsiz huzursuzluklar

- Makatta kaşıntı hissi

- Mide bulanması

- Beslenmede görülen bozukluklar (aşırı acıkma ya da hiç iştahın olmaması)

- Kansızlık ve vitaminsizlik

- Güçsüzlük

- Uyurken diş gıcırdaması ve ağızdan salya akıntısının olması

Tedavi Şekli Nasıl Uygulanmaktadır?

Tedavi şekli ilk etapta ilaçla yapılmaktadır. Şurup şeklinde olan ilaç iki doz şeklinde alınır. İlk doz ile ikinci doz arasında 15 günlük bir zaman bırakılır. Yalnız ilaçla tedavi şeklinde bazı noktalara dikkat edilmezse ilaç tedavisinden sonuç alınamayabilir. İlaç bağırsak içinizde olan paraziti yok eder ama elinize, tırnağınıza ya da vücudunuzun herhangi bir yerine bulaşmış olan parazitleri yok etmez. Bunun için genel bir hijyen koşulu sağlamalısınız. Özellikle yaşadığınız ortamın her alanı çok iyi temizlenmeli ve temizlikte antiseptik ya da çamaşır suyu kullanmalısınız. İlacı sadece parazit bulunduğu teşhisi konulan kişi değil bütün aile kullanmalıdır. Çünkü o bireyden diğer bireylere de bulaşmış olma ihtimali çok yüksektir. Eğer bütün uğraşlara rağmen hasta parazitten kurtulamamış ise ve durumu artık acil bir hale geldiyse ameliyat ile tedavi yöntemine başvurulur. Genel anestezi uygulanarak yapılan ameliyat sırasında cerrah karın bölgesinde açtığı kesikten ince bağırsağa ulaşarak uç kısmında bir delik açar ve buradan parazitleri temizler ve kesikleri kendi kendine eriyen bir ameliyat ipliği ile tekrar diker ve gerekli görüldüğü sürece pansuman uygulanır.


Sizi Arayalım


İdrar yollarında yanma genellikle idrar yolu enfeksiyonuna bağlıdır. Bu enfeksiyon idrar yollarından mesaneye kadar giden bakterilerden kaynaklanmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonuna yada idrar yanmasına sistit de denilmektedir.
Genel olarak kansızlık insan vücudundaki kan miktarının az olmasını değil kanın içindeki bileşenlerin olması gereken değerlerden düşük oranda bulunması durumunu ifade eder.
Mide yanması genellikle yemek yedikten sonra ortaya çıkmaktadır. Halk arasında mide kaynaması olarak dile getirilen mide yanması, tüketilen besinler açısından kişiye göre değişiklik gösterebilir.
Kabızlık anlık olarak yaşanabildiği gibi birçok sebebe bağlı ciddi problemlerin habercisi de olabilir. Dışkılama ihtiyacını ertelemek anlık kabızlığa sebep olabilir, ancak bunun yanı sıra genetik yatkınlık, yeterli su içmeme, beslenme düzensizliği, uyku düzensizliği,
Vücutta bulunan kan, kırmızı rengini hemoglobin adlı proteinden almaktadır. Yani kana al-kırmızı rengini bu protein vermektedir. Hemoglobinin en önemli ve etken maddesi demirdir.
Belirtileri Ve Tedavisi Ülser, sindirim sıvıları ve mide asitlerinin mide, yemek borusu ya da onikiparmak bağırsağını tahrip etmesi sonucunda söz konusu organda meydana getirdiği doku kaybına verilen addır.
Bu yazımızda zatürree hastalığını tanıyıp ve bu hastalıkla ilgili önemli bilgilere sahip olacağız. Tıp dilinde Pnömoni adıyla bilinen zatürree bir ya da birden fazla akciğer lobu iltihaplanması sonucunda meydana gelen bir hastalıktır.
Zatürree genellikle mikrobik bir rahatsızlık olduğundan mikropların üreyebildiği ve en fazla olduğu zamanlarda öksürükle, tıksırıkla veya konuşma esnasında ağızdan çıkan tükürük ya da benzeri şeylerle başka birine bulaşabilir.
Hastanın tansiyonu 180-110 mmHg derecede yükselmediyse normal şartlarda bir belirti görülmez. Yüksek tansiyonda en fazla görülen belirtiler ise: başın dönmesi, baş ve kalp ağrısı, ulakta çınlama, nefes alıp vermede yaşanan sıkıntıdır.
Üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olan şey virüs ve bakterilerdir. Üst solunum dediğimiz yer ise nefes alıp verirken havanın temasta bulunduğu ilk yerdir diyebiliriz. Yani etrafımızdaki virüs ve bakteriler öncelikle bu bölgede etkili olur.
Tiroid şekil olarak kelebeği andıran bir salgı bezidir. Bu salgı bezi gırtlağımızın ve köprücük kemiğimizin arasında soluk borumuza sarılmış bir şekilde durur. Vücudumuzdaki görevleri ise metabolizmamızı ve beden sıcaklığımızı düzenler.
Şeker hastalığı deyip geçmemek gerekir. Çünkü şeker hastalığı bir diğer adıyla diyabet hastalığı pek çok sendroma neden olmaktadır. Sizler için bu yazımızda yardımcı olmak adına şeker hastalığının belirtilerini bir liste halinde sıraladık.
Yüksek kolesterol asla ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Çünkü yüksek kolesterolün vücudumuzda birçok olumsuz etkisi vardır ve bu etkiler oldukça ciddi boyuttadır. Örneğin felç, kalp krizi, bilinç kaybı gibi ciddi problemlere neden olabilir.
Kandaki total kolesterolün seviyesinin normal olup olmadığına karar verilirken göz önünde bulundurulması gereken şeyler vardır. Bunlar LDL kolesterol, HDL kolesterol, Trigliserid Kolesterol ve hastada irsi bir yatkınlığın olup olmadığıdır.
Akciğerlerimize hava bronş tüpleri ile ulaşır. Eğer bu bronş tüplerinin iç yüzeyinin zarı iltihaplanırsa bronşit hastalığı meydana gelir. Bronşit iki farklı şekilde karşımıza çıkar. Birincisi akut bronşit ve ikincisi ise kronik bronşittir.
Eğer bebeğiniz ilk üçüncü ayında ise bebeğinizi soğuk algınlığından korumak için yapacağınız en iyi şey onu bu hastalığa yakalanmış kişiden uzak tutmaktır. Kışın bu yöntem önemlidir çünkü kışın soğuk algınlığı virüsü çok fazla sirkülâsyonda bulunur.
Reflü, yemeğin ardından yaşanan hazımsızlık, yanma ve ekşime gibi şikayetlere neden olan mide asidinden kaynaklı bir rahatsızlıktır. Reflü bazen kısa sürede geçebilir ama bazen de çok rahatsız edici bir rahatsızlık haline gelebilir.
Kan şekeri, insan vücudunda hassasiyet gösterilen düzenlemelerden bir tanesidir. Belirli hastalıkların takibinde son derece önemli bir kriteridir. Kan şekerinin Düşük olması da yüksek olması da sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .