Bağırsak Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Kanseri Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Bağırsak kanserinde en çok başvurulan tedavi yöntemleri radyasyon, kemoterapi ve cerrahi müdahalelerdir. Tedavi yöntemine tümörün durumuna göre karar verilmektedir.  Yani tümör hangi evrededir, nerede oluşmuştur gibi durumlar göz önünde bulundurulmaktadır.

Galata Tıp Merkezi genel cerrahi departmanında Op. Dr. Fikret Tanırgan ile hastalarına hizmet vermektedir. Genel cerrahi alanında birçok çalışmalarda bulunan doktorumuzun başarısı aldığı eğitim çalışmaları ile ve yaptığı pek çok başarılı operasyonlar ile pekişmiştir. Bu alanda kendini kanıtlamış olan doktorumuza internet sitemizdeki iletişim bilgilerinden ulaşabilir hastanemize gelmeden önce bir ön bilgi edinebilirsiniz.

Bağırsak kanserini işaret eden birçok belirti vardır. Eğer siz de aşağıdaki gibi belirtileri kendinizde görüyorsanız hemen bir hastaneye gidip gerekli muayeneleri olunuz.

Dışkıda Kan Olması: Dışkının rengi kırmızı ya da siyah renkte olur. Kan bazen gözle görülmese bile dışkı tetkikleriyle bu gizli kan tespit edilebilir. Yalnız dışkıda kan bulunmuş olması kişinin bağırsak kanseri olduğunun kanıtı olmaya yeterli değildir çünkü yapılan çalışmalar sonucunda dışkısında kan görülen kişilerin % 3’ünden daha azında bağırsak kanseri olgusu görülmüştür.

Karın Ağrıları: Aralıklı olarak kendini gösteren ve kramp şeklinde birden karına giren ağrı bağırsak kanseri belirtileri arasındadır.

Dışkılamada Yaşanan Farklılıklar: Hastaların ortalama % 25’inde bir haftadan daha fazla kabızlık sorunu ya da ishal sorunu yaşandığı gözlenmiştir ve hatta dışkılarının kalınlıklarında da incelme olduğu tespit edilmiştir.

Kilo Kaybı Ve Kansızlık: Sebepsiz yere yaşanan kilo kaybı bağırsak kanseri belirtileri arasında yer almaktadır ve hasta ağırlığının ortalama % 10’unu sebepsiz yere kaybedebilir. Kansızlıkta ise hasta çok çabuk yorulma ve özellikle merdiven çıkışlarında zorlanma ve kendini güçsüz hissetme durumları yaşanır.

Bağırsağın Tıkanması: Bağırsakta oluşan tümör oluştuğu yerde bir tıkanıklığa neden olmaktadır ve bağırsak içi geçişleri gerçekleşememektedir. Bu durumda hastaya stent takılarak tıkanıklık giderilir ya da gerekli görülürse cerrahi işlem uygulanır.

Bağırsağın Delinmesi: Bu bağırsak tıkanıklığının yol açtığı bir durumdur. Tümör tıkanıklık yarattığı yerde bir deliğin açılmasına neden de olabilir. Bu apse ve peritonite neden olduğu için ameliyat şart hale gelmektedir.

 


Sizi Arayalım


Safra yolları iltihaplanmasında ilk önce muayene edilmesi gereken şey tıkanmaya sebep olan taştır. Röntgen ile taşın durumuna bakıldıktan sonra eğer ameliyata karar verildiyse laparoskopi ile gereken ameliyat yapılır.
Mamografi meme kanseri şüphesi olan hastalarda tarama yapmak için kullanılan teknolojik bir röntgen yöntemidir. Bu teknik sayesinde hastada meme kanseri olup olmadığı tespit edilerek erken müdahale imkanı ile tedavide başarı oranı arttırılmaktadır.
Karaciğer yetmezliği birçok hastalıktan dolayı kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden öncelikle karaciğer yetmezliğine neden olan problemin ne olduğunu anlamak için gerekli tetkiklerin yapılması ve bu problemi ortadan kaldırılması gerekli.
Karaciğer yağlanması kendini hemen belli eden bir rahatsızlık olmadığı için uzun yıllarca bu hastalığınızın farkında olmayabilirsiniz. Belirtilerin en başında halsizlik, zayıflamak, karın ağrısı ya da hafıza problemleri gelmektedir.
Kadınlara göre erkeklerde görülme yüzdesi daha fazla olan karaciğer kanserinin belirtileri tümörün boyutu ile yaygınlığına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Elle hissedilir derecede bir büyüklüğe geldiğinde zaten hastalık ilk evrelerini geçirmiş olur.
İnsan vücudundaki en büyük iç organlardan bir tanesi karaciğerdir. Karaciğer aynı zamanda vücudumuzun hayati önem taşıyan işlevlerini yerine getirmektedir. Karaciğer büyümesi bazı kişilerde uzun yıllar boyunca fark edilemeyebilir.
Çoğunlukla basit gıda zehirlenmelerine bağlı olarak meydana gelen bağırsak iltihabının farklı nedenleri de olabilir. Eğer sebepsiz yere karnınızda aşırı ağrılı sancılar hissediyorsanız ya da bağırsak düğümlenmesi gibi bir durumda hastaneye gitmeniz gerekmektedir
Damar sertliğinin hızlanması Kalp Damar Hastalıklarına neden olmaktadır. Kalp krizi ve inme gibi olayların önlenebilmesi damar sertliğinin (aterosklerozun) erken dönemde belirlenmesi ve risklerin azaltılması ile mümkün olabilmektedir.
Fıtık, karın duvarındaki yırtıktan çıkan iç organların cilt altında bir şişlik oluşturmasıdır. Şişlik zaman zaman oluşur ve kaybolur. Ayağa kalkınca, öksürünce şişlik ortaya çıkar, sırt üstü uzanınca kaybolur. Yatınca şişlik fıtık kesesi içindeki organların karın içine geri döner.
Tiroid hastalıkları ile kilo veya metabolizma arasında uzun zamandan beri bir ilişki olduğu bilinmektedir. Halkın birçoğunun birisi zayıfladığı zaman “herhalde zehirli guatrı vardır” veya şişmanladığı zaman “guatrı çalışmıyor” dediğini biliyoruz.
Hassas bir bölge olması nedeniyle makat ve çevresindeki şikâyetler ciddi sıkıntılar yaratabilir. Hastalar bu sorunlarını pek konuşmak istemedikleri için sıklıkla doktora geç müracaat ederler. Birçok rahatsızlık dışkılama sırasında kanama ile ortaya çıkabilir.
Uzun ve bükülebilir tübüler bir aletle kalın bağırsağın içini örten tabakanın tamamının görsel yolla güvenli ve etkili olarak incelenmesidir. Kalın bağırsak hastalıklarının tanısında, biopsi almada ve poliplerin çıkarılmasında kullanılır.
Pek çok ben zararsızdır ama bazılarında melanom gelişme ihtimali daha yüksektir. Bunlar daha büyük, daha koyu renkli benlerdir. Bende büyüme, renginde koyulaşma, benin yanında küçük satellit bencikler ve kanama varsa bu endişe vericidir.
Seboreik keratozlar sıklıkla siğillerle karıştırılmalarına rağmen siğillerden oldukça farklıdırlar. Seboreik keratoz derinin üst kısmının kanser dışı büyümesidir. Bir tane olabildiği gibi gruplar halinde de bulunabilir. Kahve, açık kahve renkten siyaha kadar değişebilirler.
Düzenli aralıklarla tıbbi takip ve yönetim alamayacak hastalar. Alkol ve madde bağımlısı olan kişiler. Hayatı tehdit eden hastalık varlığı (kanser gibi). Kendi kendine ve yakınları tarafından yeterli bakım sağlayamayacak hastalar.
Özellikle morbid obez hastalar, eğer tedavi edilmezlerse yaşıtlarına göre kalp ve damar hastalıklarına, diyabete, hipertansiyona daha erken yaşlarda yakalanırlar. Hatta bu hastalıkların riskleri nedeniyle daha erken yaşamlarını yitirebilirler.
Mide balonu gıda tüketimini azaltmak, yeni diyet ve davranış usullerini öğrenmeyi kolaylaştırmak amacıyla midede mekanik olarak bir dolgunluk hissi ve hacim oluşturmak için endoskopi yardımıyla mide içerisinde şişirilerek yerleştirilir.
Laparoskopik sleeve gastrektomi ameliyatıyla hastanın vücut kitle indeksine göre (her bireye göre değişmekte) midenin bir kısmı rehber tüp eşliğinde laparoskopik yöntemle (yani kapalı ameliyatla) ve özel dikiş materyalleri ile güvenli olarak çıkartılır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .