Bağırsak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Çoğunlukla basit gıda zehirlenmelerine bağlı olarak meydana gelen bağırsak iltihabının farklı nedenleri de olabilir.

Eğer sebepsiz yere karnınızda aşırı ağrılı sancılar hissediyorsanız ya da bağırsak düğümlenmesi gibi bir durumla karşılaşırsanız en kısa zamanda bir hastaneye gitmeniz gerekmektedir.

Eğer bulaşıcı bir hastalıktan dolayı bağırsak iltihabı oluşmuş ise belirtilerin kendini göstermesi çok uzun sürmeyecektir.

Bağırsak iltihabını işaret eden bazı belirtilerden bahsedersek aşağıdaki gibi durumlar ortaya çıkacaktır.

1) Karın ağrıları ve guruldaması

2) Karında gaz birikmesi

3) Aşırı derecede ishal olma durumu

4) İştahsızlık

5) Sıvı kaybı

6) Çok sık olmamakla beraber yaşanan kusmalar

7) Ateşin yükselmesi ve titreme tutması

Eğer iltihap kalın bağırsakta oluşmuş ise bu kişide şişkinlik ve kabızlık problemi yaşanmasına neden olabilir. İleri derecede oluşan bir bağırsak iltihaplanması durumunda ise aşağıdaki gibi vakalar meydana gelecektir.

Bağırsakta meydana gelen kanamalar

Makattan aşırı şekilde gelen kan

İç organ yırtılması ve aşırı derecede hissedilen ağrılar

Bağırsak duvarında meydana gelen doku ölümü (bu bağırsak duvarında meydana gelen kangrenin sonucunda oluşan bir belirtidir.)

Bağırsak iltihabına neden olan faktörler nelerdir?

Hijyenik Olmayan Gıdalar: Bağırsak iltihaplanması ile hastanemize baş vuran hastalarımızın çoğunda yapılan muayenelerde hijyenik olmayan gıdalardan bulaşan bakteri ve virüslerden dolayı iltihaplanmanın olduğu anlaşılmaktadır. Bu bakteri ve virüsler meyve ve sebzelerden, iyi pişirilmeyen et ürünlerinden, içme suyundan ya da ağır metallere maruz kalmış gıdalardan bulaşabilmektedir.

Bazı Hastalıklar: Sindirim sistemimizde iltihabın oluşmasına sebebiyet veren Crohn hastalığı en fazla ince bağırsak sonunda ya da kalın bağırsakta iltihap oluşmasına sebebiyet vermektedir. Bağırsak iltihabına neden olan bir diğer hastalık Çölyak hastalığıdır. Bu hastalık tahıllardaki glütenin sindirilememesinden dolayı meydana gelmektedir. Kalın bağırsakta yaraların oluşmasına neden olan Ülseratif Kolit hastalığı da bağırsak iltihabı nedenleri arasında sayılan hastalıklardan bir tanesidir.

Bağırsak İltihaplanmasında Tedavi Yöntemi

Farklı tedavi yöntemleri bulunan bağırsak iltihaplanmasının en sağlıklısı ilaçla yapılan tedavilerdir. Bazen ishalin önüne geçebilmek amacıyla ilaç kullanılabilir ama bu herkes için doğru bir karar olmayabilir çünkü bu ishal ile bağırsaklardan temizlenen mikropların geç atılmasına neden olabilir. İshal önleyici ilaçların kullanılmasını gerektiren durumları şöyle açıklayabiliriz.

1) Aşırı su kaybı yaşayan hastalara damar yolu ile kaybedilen sıvı geri verilmelidir.

2) Mineral kaybı yaşayan hastalara elektrolit sıvı tavsiye edilir.

3) İltihaplanma bakteri kaynaklı ise antibiyotik kullanılmalıdır.

4) İltihaplanma Crohon hastalığından kaynaklı ise Kortikosteroit ilaçları alınmalıdır.

5) Demir ve kan takviyelerinin yapılması gerekebilir.


Sizi Arayalım


Safra yolları iltihaplanmasında ilk önce muayene edilmesi gereken şey tıkanmaya sebep olan taştır. Röntgen ile taşın durumuna bakıldıktan sonra eğer ameliyata karar verildiyse laparoskopi ile gereken ameliyat yapılır.
Mamografi meme kanseri şüphesi olan hastalarda tarama yapmak için kullanılan teknolojik bir röntgen yöntemidir. Bu teknik sayesinde hastada meme kanseri olup olmadığı tespit edilerek erken müdahale imkanı ile tedavide başarı oranı arttırılmaktadır.
Karaciğer yetmezliği birçok hastalıktan dolayı kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden öncelikle karaciğer yetmezliğine neden olan problemin ne olduğunu anlamak için gerekli tetkiklerin yapılması ve bu problemi ortadan kaldırılması gerekli.
Karaciğer yağlanması kendini hemen belli eden bir rahatsızlık olmadığı için uzun yıllarca bu hastalığınızın farkında olmayabilirsiniz. Belirtilerin en başında halsizlik, zayıflamak, karın ağrısı ya da hafıza problemleri gelmektedir.
Kadınlara göre erkeklerde görülme yüzdesi daha fazla olan karaciğer kanserinin belirtileri tümörün boyutu ile yaygınlığına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Elle hissedilir derecede bir büyüklüğe geldiğinde zaten hastalık ilk evrelerini geçirmiş olur.
İnsan vücudundaki en büyük iç organlardan bir tanesi karaciğerdir. Karaciğer aynı zamanda vücudumuzun hayati önem taşıyan işlevlerini yerine getirmektedir. Karaciğer büyümesi bazı kişilerde uzun yıllar boyunca fark edilemeyebilir.
Bağırsak kanserinde en çok başvurulan tedavi yöntemleri radyasyon, kemoterapi ve cerrahi müdahalelerdir. Tedavi yöntemine, tümörün durumuna göre karar verilmektedir. Yani tümörün hangi evre ve nerede oluştuğu göz önünde bulundurulmaktadır.
Damar sertliğinin hızlanması Kalp Damar Hastalıklarına neden olmaktadır. Kalp krizi ve inme gibi olayların önlenebilmesi damar sertliğinin (aterosklerozun) erken dönemde belirlenmesi ve risklerin azaltılması ile mümkün olabilmektedir.
Fıtık, karın duvarındaki yırtıktan çıkan iç organların cilt altında bir şişlik oluşturmasıdır. Şişlik zaman zaman oluşur ve kaybolur. Ayağa kalkınca, öksürünce şişlik ortaya çıkar, sırt üstü uzanınca kaybolur. Yatınca şişlik fıtık kesesi içindeki organların karın içine geri döner.
Tiroid hastalıkları ile kilo veya metabolizma arasında uzun zamandan beri bir ilişki olduğu bilinmektedir. Halkın birçoğunun birisi zayıfladığı zaman “herhalde zehirli guatrı vardır” veya şişmanladığı zaman “guatrı çalışmıyor” dediğini biliyoruz.
Hassas bir bölge olması nedeniyle makat ve çevresindeki şikâyetler ciddi sıkıntılar yaratabilir. Hastalar bu sorunlarını pek konuşmak istemedikleri için sıklıkla doktora geç müracaat ederler. Birçok rahatsızlık dışkılama sırasında kanama ile ortaya çıkabilir.
Uzun ve bükülebilir tübüler bir aletle kalın bağırsağın içini örten tabakanın tamamının görsel yolla güvenli ve etkili olarak incelenmesidir. Kalın bağırsak hastalıklarının tanısında, biopsi almada ve poliplerin çıkarılmasında kullanılır.
Pek çok ben zararsızdır ama bazılarında melanom gelişme ihtimali daha yüksektir. Bunlar daha büyük, daha koyu renkli benlerdir. Bende büyüme, renginde koyulaşma, benin yanında küçük satellit bencikler ve kanama varsa bu endişe vericidir.
Seboreik keratozlar sıklıkla siğillerle karıştırılmalarına rağmen siğillerden oldukça farklıdırlar. Seboreik keratoz derinin üst kısmının kanser dışı büyümesidir. Bir tane olabildiği gibi gruplar halinde de bulunabilir. Kahve, açık kahve renkten siyaha kadar değişebilirler.
Düzenli aralıklarla tıbbi takip ve yönetim alamayacak hastalar. Alkol ve madde bağımlısı olan kişiler. Hayatı tehdit eden hastalık varlığı (kanser gibi). Kendi kendine ve yakınları tarafından yeterli bakım sağlayamayacak hastalar.
Özellikle morbid obez hastalar, eğer tedavi edilmezlerse yaşıtlarına göre kalp ve damar hastalıklarına, diyabete, hipertansiyona daha erken yaşlarda yakalanırlar. Hatta bu hastalıkların riskleri nedeniyle daha erken yaşamlarını yitirebilirler.
Mide balonu gıda tüketimini azaltmak, yeni diyet ve davranış usullerini öğrenmeyi kolaylaştırmak amacıyla midede mekanik olarak bir dolgunluk hissi ve hacim oluşturmak için endoskopi yardımıyla mide içerisinde şişirilerek yerleştirilir.
Laparoskopik sleeve gastrektomi ameliyatıyla hastanın vücut kitle indeksine göre (her bireye göre değişmekte) midenin bir kısmı rehber tüp eşliğinde laparoskopik yöntemle (yani kapalı ameliyatla) ve özel dikiş materyalleri ile güvenli olarak çıkartılır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .