Bize Ulaşın
Pazartesi-Cuma: 09:00 - 18:00 Cumartesi: 09:00 - 13:00
Randevu Alabilirsiniz

Ayak Parmak Eğriliği

Ayak Parmak Eğriliği

Ayak parmağınızın eğri olup olmadığını ayak parmaklarınızdan birinin yukarıya doğru bakmasından anlayabilirsiniz. Normal şartlarda düz durması gereken eklem yukarı doğru bakıyordur. Bunun en belirgin nedeni parmak kasının güçsüz olması ile parmak tendonları ve eklemine aşırı yapılan baskıdır. Çünkü eğer aşırı bir baskıya maruz kalırsa parmağınız bozuk bir şekilde oluşup, eklem yeri dik kalır.

Eğrilik olan parmak üzerinde genellikle nasır oluşumu gerçekleşir ve ayakkabı giydiğiniz zaman size büyük sıkıntılara neden olur. Ayak parmağı eğriliği kas zayıflığı olarak nitelendirilebilir ama bu kasılma devamlı yaşanıyorsa bu ayak başparmağı eğriliği ya da çekiç ve tokmak parmak olarak nitelendirilebilir. Çekiç parmaklardaki eğilme orta eklemlerde ya da son eklemlerde oluşur. Eğri başparmak ise yalnızca orta eklemde yaşanır. Tırnağınızın uç kısmına yakın bir bölgede nasır meydana gelerek ağrı hissetmenize neden olur ve genellikle sonrasında yara halini alır.

 Ayak Parmak Eğriliği Niçin Olur?

Ayak parmağınızda meydana gelen eğriliğin farklı farklı nedenleri olabilir. Bu bazen hastanın kendine bağlı bir sonuçken bazen de genleriyle alakalı bir sonuçtur. İsterseniz bu nedenlere kısaca bir göz atalım.

Genlerden Kaynaklanan Neden: Aile fertlerinden birinde görülen ayak parmağı eğriliği başka bir fertte de görülme ihtimalini ortaya çıkarabilir.

Rahat Olmayan Ayakkabılar: Şıklık için tercih edilen ayakkabıların çoğunluğu ayak sağlığınız açısından olumsuz etkisi vardır. Aşırı topuklu, ucu çok fazla dar, kemersiz ayakkabılar sizi ayak parmağı eğriliği ile karşı karşıya bırakmaktadır. Çünkü bu tip ayakkabılar giyildiği zaman ayak parmağı eklemlerine çok fazla baskı uygular. Bu baskı sonucunda ayak parmağı eğriliği gibi bir problem ortaya çıkar.

Diğer Hastalıklar: Ayak parmağı eğriliğine yol açan bir diğer rahatsızlık sinir-kas rahatsızlığıdır. Bu problem ile karşı karşıya kalan bir diğer hasta türü şeker hastalarıdır. Şeker hastalığı olan bir kişinin parmağı nasırlı ile ise bu durum parmaklara aşırı baskı uygulandığının göstergesidir. Eğer sinirsel bir rahatsızlığı bulunan ve kan dolaşım sisteminde yavaşlık olan bir kişi doğru ayakkabı tercih etmezse parmak kaybına kadar ulaşan sonuçlara neden olabilir.

Ayak Parmağı Eğriliğine Alternatif Çözümler

Hekimler tarafından yapılan cerrahi müdahale en iyi sonuç alabileceğiniz bir seçenektir ama bunun dışında alternatif yöntemler ile de ayak parmağı eğriliğini önleyebilirsiniz. Bu alternatif yöntemler arasında doğru ayakkabı seçimi yapmak, ponza taşı kullanımı, ayak egzersizleri yapmak gibi uygulamalı sayabiliriz.

Canlı Destek / Live Support