Bize Ulaşın
Pazartesi-Cuma: 09:00 - 18:00 Cumartesi: 09:00 - 13:00
Randevu Alabilirsiniz

Ayak Bileği Kırıkları

Ayak Bileği Kırıkları

Ayak bileği kırıkları son derece dikkate alınması gereken bir sorundur ve bu problemle karşılaşan kişiler ayak bileği kırığı ameliyatından sonra bile ayağına uzun süre basamamaktadır. Bazı günlük işlerini yaparken sıkıntılar yaşar. Ayak bileği bacağımızla ayağımız arasında bir bağlantı oluşturan ve hareketlerimizde kolaylık sağlayan bir görevi üstlenmektedir. Ayak bileği kırıklarıyla sonuçlanan vakalar çoğunlukla yüksekten düşme, sert darbeler, kontrolsüz hareketlerdir. Bu tür durumlarda ayak bileğimizde çatlamalar ya da kırılmalar meydana gelebilmektedir. Bu tür kırık ve çatlaklarda alçı tedavisinin yanı sıra ameliyat tedavileri uygulamaktadır. Ameliyat sırasında bacak ile ayak arasına bir platin takılıp bileğin kaynaması sağlanır.

Ayak Bileği Kırıklarında Ameliyat Nasıl Yapılır?

Ayak bileği kırıklarında ameliyat tedavisi çok ciddi durumlarda yapılır. Örneğin kırık uçlar çok fazla ayrılmış ise bu durumda yapılacak en iyi tedavi yöntemi ameliyattır. Buna karar verebilmek için öncelikle film grafikleri çekilerek durumun ciddiyeti anlaşılır. Eğer ameliyat gerektirecek boyutta bir kırık tespit edilirse ayak bileği cerrahi müdahale ile açılarak oradaki kırık kemiğe ulaşılır ve platinler yerleştirilir. Takılan bu platinler sayesinde bilek sabitlenmiş olur. Bu sabitleme işleminin ardında açılan bölge tekrar kapatılıp bacak alçıya alınır. Bu alçı ortalama bir ay kadar bir süre sonra çıkarıldığı zaman hasta değnek yardımı ile ayağa çok fazla yüklenmeden hafif adımlar atmaya başlar. Ameliyattan ortalama 6 ay sonrasında hastanın rahatlıkla yürüyebilir seviyeye gelmesi beklenmektedir.

Ayak Bileği Kırığı Ameliyatından Sonra Uygulanması Gerekenler

1) Ameliyattan 2 hafta sonra dikişlerin kontrolü yapıldıktan sonra alınıp alınmayacağına karar verilir ve dikişler alındıktan sonra asla pansuman uygulaması aksatılmamalıdır.

2) Kişi kontrolleri için ortopedi ve travmatoloji uzmanlarını tercih etmelidir.

3) Eğer bacak alçıya alınmışsa alçının temizliğine dikkat etmeli ve alçıyı ısıtmamalıdır.

4) Doktorunun yapmasını söylediği egzersizler ihmal edilmemelidir.

5) Dikişlerde herhangi bir akıntı veya koku varsa vakit kaybetmeden doktorunuza bildirin.

6) Doktoru tarafında verilmiş olan ilaçların alımı ihmal edilmemelidir.

7) Ayağa fazla baskı yapacak hareketler yapılmamalı ve ayak yorulmamalıdır.

8) Aşırı ağrı gibi durumlarla karşılaşılırsa bu doktora bildirilmelidir.

9) Zamanından önce ayak egzersizleri yapmaya başlanmamalıdır.

Canlı Destek / Live Support