Amalgam Dolgu

Amalgam Dolgu

Öncelikle amalgam dolgunun ne olduğunu öğrenmekte fayda vardır. Amalgam dolgu yani bir diğer adıyla gümüş dolgu gümüş, kalay ve bakırın cıvayla karışımından meydana getirilen bir dolgu türüdür. Bu karışımda cıvanın oluşturduğu oran yaklaşık % 45 ile %50 arsındadır. Cıva oluşturulan bu metal karışımında metallerin birbirlerine tutunmasını sağlar ve sağlam bir dolgu malzemesi oluşturur. Uzun yıllardır diş hekimlerinin diş dolgusunda başvurduğu bir yöntem olan amalgam dolgu ile çürümüş olan dişlere dolgu yapılarak diş kaybının önüne geçilmiş olunur.

Amalgam Dolguda Kullanılan Cıvanın Zararı Var Mıdır?

Amalgam dolguda kullanılan cıvanın zehirli olmadığı ve diğer metaller ile birleştirildiği zaman kimyasal yapısının değişip zararsız bir yapıya dönüştüğü yapılan çalışmalar ile tespit esilmiştir. Bazı hastalıkların sebebini amalgam dolguya bağlayan hastalar amalgam dolgularını söktürmek istemektedir ama bugüne kadar bu konuda kanıtlanmış bir bilimsel bulgu yoktur. Yani amalgam dolgunun sebep olduğu düşünülen rahatsızlıkların kaynağının amalgam dolgu olduğu ispatlanmış bir bulgu değildir.

Amalgam Dolguyu Diş Hekimleri Neden Tercih Eder?

Amalgam dolgunun diğer dolgulara göre daha dayanıklı olması, zararsız olması ve daha ekonomik olması tercih edilme nedenleri arasında yer almaktadır. Araştırmalara gör bir yılda milyarlarca kişi amalgam dolgu yaptırmaktadır. Amalgam dolgu diğer dolgu malzemelerine göre daha kısa sürede ve daha kolay bir şekilde uygulanmaktadır. Örneğin porselen, altın ya da beyaz dolgu amalgam dolguya kıyasla daha çok maliyet ister ve zaman olarak da daha uzun bir süreç gerektirir. Uygulama hassasiyeti diğer dolgu malzemelerine göre daha az olan amalgam dolgu altın hariç diğer dolgu malzemelerine göre daha sağlam yapıdadır. Amalgam dolguyu yaptırmak isteyenlerin göz önünde bulundurması gereken tek önemli nokta cıvaya karşı herhangi bir alerjisinin olup olmadığıdır. Yaptıracağı testler sonucunda cıvaya karşı bir alerjik durum ortaya çıkarsa hastanın amalgam dolgu yaptırması önerilemez. Amalgam dolgu yaptıran kişilere tavsiyemiz eğer çok gerekli bir durum yoksa dolgunuzu söktürmeyin çünkü bu diş yapınıza zarar verebilir.

Amalgam Dolgudan Sonra Uyulması Gerekenler

Dolgu yapıldıktan sonra 1-2 saat o bölge kullanılmamalı ve bir gün boyunca o bölgeyle beslenmemelidir. İşlemden sonra yaşanması ihtimal olan diş hassasiyetinden dolayı çok sıcak ve çok soğuk besinler tüketilmemelidir. Dolgu işleminden 24 saat sonra polisaj işlemi ihmal edilmemelidir bu işlem ile amalgam dolgunun metalik özellikleri iyileştirilir ve dolgunun kullanıldıktan sonraki durumu kontrol edilmiş olunur.


Sizi Arayalım


Diş hekimliğinde en merak edilen konulardan biri diş beyazlatma, diş ağartma yöntemidir. Diş beyazlatma sağlıklı dişlerle güzel bir gülümsemeye sahip olmak isteyenlerin tercih ettiği kozmetik bir tedavi yöntemidir.
Kompozit dolgu arka ve ön dişlerde kullanılabilen, görüntü açısından oldukça estetik bir görünüme sahip olan bir dolgu çeşididir. Bu özelliklerinden dolayı günümüzde diş hekimlerinin en fazla kullandığı dolgu maddesi haline gelmiştir.
Kaplama diş uygulaması çoğunlukla diş tam olarak çürüdüğü zaman tercih edilen bir işlemdir. Yani diş kaplaması yapılacak olan diş artık tedavi edilemez. Bu tür durumlarda kanal tedavisi yapılarak kaplama diş uygulamasına başlanır.
Dişeti manikürü yani Gingivoplasti dişlerin seviyesindeki orantısızlıkları ortadan kaldırma amaçlı uygulanan ve çok tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde dişler biçimlendirilerek daha estetik bir görünüme kavuşturulur.
Ağız temizliğinizi ne kadar düzenli yaparsanız yapın bu ağzınızda bakteri bulunmayacağı anlamına gelmez. Herkesin ağzında mutlaka bakteri vardır ama ağız temizliğine dikkat edenlerin dikkat etmeyenlere göre daha az olmaktadır.
Dişeti şişmesine pek çok şey neden olabilir. Bu durum daha çok sağlıklı olmayan diş ve diş eti için geçerlidir. Ağız sağlığınıza dikkat ettiğiniz sürece diş eti şişmesi gibi bir problemle karşılaşma riskiniz çok daha az olacaktır.
Tıp dilinde periodontal hastalıklar olarak geçen dişeti hastalıkları dişeti ve dişleri koruyan dokuların iltihaplanması olarak meydana gelen durumlardır. Yetişkinlerin diş kaybı yaşamasındaki en etkili neden dişeti hastalıklarıdır.
Diş estetiği çok geniş bir alanı kapsamaktadır. Dişinizle, dişetinizle, dudaklarınızla ilgili hoşa gitmeyen görüntülerin daha estetik bir hale getirilmesi için diş estetiği en çok tercih edilen bir uygulamadır. Diş estetiğinin bazı aşamaları vardır.
Günümüzde Amalgam dolgudan daha yoğun bir şekilde tercih edilir hale gelen beyaz dolgu, genellikle çürüyen dişlerin tedavisinde, kırılan dişlerin ya da zedelenmiş dişlerin tedavisinde kullanılan ve tercih edilen bir dolgu maddesidir.
Birçok hastalığın bedenimize giriş yolu ağızdan olmaktadır. Ağız kuruluğunun bu hastalıkların bedenimize girmesi açısından etkisi çok büyüktür. Çünkü ağız kuruluğu yaşayan kişilerde tükürük çok az olduğu için bu hastalıklardan korunmak daha zor olacaktır.
Gülüş tasarımı sayesinde hastanın daha güzel ve estetiksel bir gülüşe kavuşması sağlanır. Bu problemleri çözmek için uygulanan yöntemlere zirkon kaplaması, bonding, beyazlatma, diş ve diş eti tedavileri gibi örnekler verebiliriz.
Eğer dişlerinizle ilgili renk, şekil, ebat ve duruş gibi sorunlar yaşıyorsanız bu sorunların hepsine bonding uygulaması ile bir çözüm bulabilirsiniz. Bonding uygulamasında hasta herhangi bir rahatsızlık duymadığı için anestezi kullanılmaz.
Klasik olarak kron kobaltlar üzerine porselen fırınlanması şeklinde kullanılanları olduğu gibi zirkonyum kronlar, diğer çeşitli kronlar veya ful porselen kaplamalar gibi estetikten sağlamlığa kadar birçok ürün kullanılmaktadır.
Kanal Tedavisinde çürük dokusunun temizlenip kökteki sinirin alınıp daha sonra da sinirin yerine geçecek bir takım materyaller konularak, son olarak da üzerine dolgusu yapılarak sona eren bir tedavidir. Sonuç olarak sağlıklı dişler elde edilir.
Diş beyazlatma işlemi, bir takım ajanlar kullanılarak dişin var olan renginden daha açık renk tonuna çevrilmesi işlemidir.Çok çeşitli şekilde çay, kahve tüketen ve sigara içen insanlarda diş beyazlatma işlemi önerilmemektedir.
Ağız ve Diş Sağlığı konusunda sıklıkla yaşanan diş eti kanamalarının başlıca nedeni, ağızda diş taşı oluşumu ve yeterli ağız hijyeninin sağlanmamasıdır. Birçok etkenin neden olabildiği diş eti kanamalarında ilk adım doğru bir tedavi yönteminin uygulanmasıdır.
Dişlerin yapısındaki renklenmelerin veya koyu renkli dişlerin daha estetik bir görüntü vermek amacıyla beyazlatılması işlemidir. Diş hekimi kontrolü altında uygulama ve beyazlatma işleminin dişler ve diş etleri üzerinde hiçbir olumsuz etkisi yoktur.
Doğal dişlerinizin bu ihtiyacı karşılayamadığı durumlarda, sağlıklı gülüşlere sahip olmak için estetik diş hekimliği uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Bu uygulamalarda amaç dişlerin sorunsuz bir şekilde fonksiyon görmesini sağlamaktır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .