Ağız Kuruluğu Tedavisi

Ağız Kuruluğu Tedavisi

Birçok hastalığın bedenimize giriş yolu ağızdan olmaktadır. Ağız kuruluğunun bu hastalıkların bedenimize girmesi açısından etkisi çok büyüktür. Çünkü ağız kuruluğu yaşayan kişilerde tükürük çok az olduğu için bu hastalıklardan korunmak daha zor olacaktır. Anti bakteriyel ve fizyolojik etkisi olan tükürüğümüz çoğu hastalıkları önlemekte oldukça etkilidir. Bu etkisinin yanı sıra ağız ve diş sağlığı açısından da önemli bir etkiye sahiptir. Tükürüğümüz yeteri kadar salgılanmadığı zaman mikroorganizmalara üreyecek bir ortam oluşacaktır.

Ağız kuruluğu sorununa bir çözüm bulunmaz ise birçok sağlık problemi yaşanma riskiyle karşılaşılabilir. En yaygın yaşanan sağlık problemi ise dişeti iltihaplanmasıdır. Tedavi amaçlı kullanılan bazı tıbbi ilaçların kullanılması sonucunda veya kemoterapi tedavisi sonucunda ortaya çıkabilecek ağız kuruluğunun sebep olduğu olumsuz durumlar arasında ağzın kokması, konuşurken zorlanma, protez kullananların yaşadığı sıkıntı, tat alma duyusundaki bozulma, ağız kenarı çatlamaları gibi durumlar yer almaktadır.

Ağız Kuruluğunun Sebepleri

Biyolojik Yaşlanma: Yaşlanma ağız kuruluğuna sebep olabilecek bir faktördür ama asıl sebep yaşın ilerlemesi ile meydana gelen bazı değişikliklerin oluşmasıdır. Örneğin menopoz dönemine giren bir kadının hormon dengesi değişir ve ağız kuruluğuna neden olur.

Çiğnemedeki Azalma:  Eğer beslenmeniz çoğunlukla sert olmayan ya da çorba gibi sıvı ağırlıklı gıdalardan oluşursa bu zamanla çiğnemede yaşanan azlığa neden olacaktır ve böylece tükürük salgılanması yavaşlayıp ağız kuruluğu meydana gelecektir.

Ağız Kuruluğunun Belirtileri

1) Kuru gıdalar tüketirken yaşanan zorluk

2) Konuşurken yaşanan zorluk

3) Çok sık susamak

4) Protez kullananların yaşadığı zorluk

5) Ağız içi yaraları (aft)

6) Burun ve boğaz kuruluğu

7) Tat duyusundaki bozukluk

8) Aşırı ağız kokuları

Ağız Kuruluğu Nasıl Giderilir?

1) Kısa aralıklarla su tüketmeli ve uyurken yanınızda su ya da sıvı bulundurmalısınız.

2) Her fırsatta sakız çiğnenmeli (şekersiz)

3) Sigara, alkol ve şekerli gıdalar tüketilmemelidir.

4) Bulunduğunuz ortamın nem dengesi düzenlenmeli.

5) Gerek görüldüğünde tükürük tabletleri alınmalı.

6) Bol miktarda C vitamini alınmalı.

7) Ağız ve diş temizliğinde kullandığınız ürünlerin içeriğinde alkol ve sodyum lauryl sülfat olmamasına dikkat ediniz.


Sizi Arayalım


Diş hekimliğinde en merak edilen konulardan biri diş beyazlatma, diş ağartma yöntemidir. Diş beyazlatma sağlıklı dişlerle güzel bir gülümsemeye sahip olmak isteyenlerin tercih ettiği kozmetik bir tedavi yöntemidir.
Kompozit dolgu arka ve ön dişlerde kullanılabilen, görüntü açısından oldukça estetik bir görünüme sahip olan bir dolgu çeşididir. Bu özelliklerinden dolayı günümüzde diş hekimlerinin en fazla kullandığı dolgu maddesi haline gelmiştir.
Kaplama diş uygulaması çoğunlukla diş tam olarak çürüdüğü zaman tercih edilen bir işlemdir. Yani diş kaplaması yapılacak olan diş artık tedavi edilemez. Bu tür durumlarda kanal tedavisi yapılarak kaplama diş uygulamasına başlanır.
Dişeti manikürü yani Gingivoplasti dişlerin seviyesindeki orantısızlıkları ortadan kaldırma amaçlı uygulanan ve çok tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde dişler biçimlendirilerek daha estetik bir görünüme kavuşturulur.
Ağız temizliğinizi ne kadar düzenli yaparsanız yapın bu ağzınızda bakteri bulunmayacağı anlamına gelmez. Herkesin ağzında mutlaka bakteri vardır ama ağız temizliğine dikkat edenlerin dikkat etmeyenlere göre daha az olmaktadır.
Dişeti şişmesine pek çok şey neden olabilir. Bu durum daha çok sağlıklı olmayan diş ve diş eti için geçerlidir. Ağız sağlığınıza dikkat ettiğiniz sürece diş eti şişmesi gibi bir problemle karşılaşma riskiniz çok daha az olacaktır.
Tıp dilinde periodontal hastalıklar olarak geçen dişeti hastalıkları dişeti ve dişleri koruyan dokuların iltihaplanması olarak meydana gelen durumlardır. Yetişkinlerin diş kaybı yaşamasındaki en etkili neden dişeti hastalıklarıdır.
Diş estetiği çok geniş bir alanı kapsamaktadır. Dişinizle, dişetinizle, dudaklarınızla ilgili hoşa gitmeyen görüntülerin daha estetik bir hale getirilmesi için diş estetiği en çok tercih edilen bir uygulamadır. Diş estetiğinin bazı aşamaları vardır.
Günümüzde Amalgam dolgudan daha yoğun bir şekilde tercih edilir hale gelen beyaz dolgu, genellikle çürüyen dişlerin tedavisinde, kırılan dişlerin ya da zedelenmiş dişlerin tedavisinde kullanılan ve tercih edilen bir dolgu maddesidir.
Öncelikle amalgam dolgunun ne olduğunu öğrenelim. Amalgam dolgu gümüş, kalay ve bakırın cıvayla karışımından meydana getirilen bir dolgu türüdür. Bu karışımda cıvanın oluşturduğu oran yaklaşık % 45 ile %50 arsındadır.
Gülüş tasarımı sayesinde hastanın daha güzel ve estetiksel bir gülüşe kavuşması sağlanır. Bu problemleri çözmek için uygulanan yöntemlere zirkon kaplaması, bonding, beyazlatma, diş ve diş eti tedavileri gibi örnekler verebiliriz.
Eğer dişlerinizle ilgili renk, şekil, ebat ve duruş gibi sorunlar yaşıyorsanız bu sorunların hepsine bonding uygulaması ile bir çözüm bulabilirsiniz. Bonding uygulamasında hasta herhangi bir rahatsızlık duymadığı için anestezi kullanılmaz.
Klasik olarak kron kobaltlar üzerine porselen fırınlanması şeklinde kullanılanları olduğu gibi zirkonyum kronlar, diğer çeşitli kronlar veya ful porselen kaplamalar gibi estetikten sağlamlığa kadar birçok ürün kullanılmaktadır.
Kanal Tedavisinde çürük dokusunun temizlenip kökteki sinirin alınıp daha sonra da sinirin yerine geçecek bir takım materyaller konularak, son olarak da üzerine dolgusu yapılarak sona eren bir tedavidir. Sonuç olarak sağlıklı dişler elde edilir.
Diş beyazlatma işlemi, bir takım ajanlar kullanılarak dişin var olan renginden daha açık renk tonuna çevrilmesi işlemidir.Çok çeşitli şekilde çay, kahve tüketen ve sigara içen insanlarda diş beyazlatma işlemi önerilmemektedir.
Ağız ve Diş Sağlığı konusunda sıklıkla yaşanan diş eti kanamalarının başlıca nedeni, ağızda diş taşı oluşumu ve yeterli ağız hijyeninin sağlanmamasıdır. Birçok etkenin neden olabildiği diş eti kanamalarında ilk adım doğru bir tedavi yönteminin uygulanmasıdır.
Dişlerin yapısındaki renklenmelerin veya koyu renkli dişlerin daha estetik bir görüntü vermek amacıyla beyazlatılması işlemidir. Diş hekimi kontrolü altında uygulama ve beyazlatma işleminin dişler ve diş etleri üzerinde hiçbir olumsuz etkisi yoktur.
Doğal dişlerinizin bu ihtiyacı karşılayamadığı durumlarda, sağlıklı gülüşlere sahip olmak için estetik diş hekimliği uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Bu uygulamalarda amaç dişlerin sorunsuz bir şekilde fonksiyon görmesini sağlamaktır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .