0-6 Ay Boyunca Anne Sütü

0-6 Ay Boyunca Anne Sütü

Yaşamın ilk yılı büyüme ve gelişmenin en hızlı olduğu önemli bir dönemdir. Bu dönemdeki yetersiz beslenme, çocukluk döneminde boy kısalığına, uyum ve zihinsel işlev bozukluklarına neden olurken, erişkin dönemde hipertansiyon ve diyabet riskini arttırmaktadır. İşte bu nedenle, bebekler de optimal beslenmenin sağlanması hayati önem taşımaktadır. Bebekler için optimal beslenme ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi, ondan sonraki 6 ay ise anne sütünün yeterli ve uygun türden tamamlayıcı besinlerle desteklenmesiyle mümkündür.

Anne sütünün yağ içeriğinin emzirmenin sonuna doğru artması bebeği şişmanlıktan korur. Ayrıca bu sütün kolesterol içeriği yüksektir. Bu yükseklik ilk aylardaki gerekli enzim sistemi için önemlidir. Anne sütü yüksek miktarda laktoz içerir. Laktoz kalsiyum emilimini arttırır, bebeklerin merkezi sinir sistemi için gerekli olan maddelerin yapısına giren galaktozu bol miktarda sağlar ve bağırsakta faydalı bakterilerin üremesine yardımcı olur. Özellikle A ve C vitaminleri inek sütüne kıyasla anne sütünde daha yüksektir. İnek sütünde bulunan ve alerjen bir protein olan beta laktoglobülin anne sütünde yoktur. Anne sütü içerdiği maddeler nedeniyle bebeği besin alerjisinden korur. Pek çok hormonun yapımında kullanılan ve büyüme için esansiyel olan yağ asitleri içeriği anne sütünde fazladır. Demirden zengin besinlerden gelen demirin emilimi yaklaşık % 10 civarında iken anne sütünün içerdiği demirin emilimi yaklaşık % 50 oranındadır. Büyüme ve gelişme için çok önemli bir mineral olan çinkonun da anne sütündeki emilim oranı yüksektir.

Anne sütündeki proteinler, büyüme için gerekli aminoasitleri sağlamanın yanında, sindirimin en iyi şekilde olmasını, patojenlere karşı savunmayı ve doku olgunlaşmasını sağlar. Benzer şekilde anne sütündeki yağlar, enerji sağlamanın yanında, hücre membranlarının ve immün sistemin yapı ve işlevlerine katılırlar. Karbonhidrat bileşenlerinden laktoz ve oligosakkaritler ise enerji kaynağı olmanın yanında, kolondaki bakteriyel gelişmeyi modüle ederler.

Anne sütü ile beslenen bebeklerde ishal ve zatürre başta olmak üzere bir çok enfeksiyon hastalıkları daha az görülür. Obezite ve kardiovasküler hastalıklar, ilk yıllarda görülen astım, insüline bağımlı diyabet, lenfoma gibi hastalık riskleri daha düşüktür. Anne sütü ile beslenen bebeklerde pişiklere daha az rastlanır. Ayrıca emzirme anne – çocuk arasındaki psikolojik bağı güçlendirir. Bu durum bebekte güven duygusunun gelişmesine yardımcı olur. Anne sütü alan bebekler daha mutludur.

Anne ve bebekte emzirmeye ve emmeye engel olacak özel durumlar dışında anne sütünün bütün bu üstünlükleri göz önüne alınarak doğumdan itibaren bebeklere 0 – 6 ay boyunca tek başına anne sütü verilmeli ve bu süre içinde bebeklere su dahil hiçbir ek besin verilmemelidir.


Sizi Arayalım


Yılbaşı gecesinde abartılı yiyecek ve içecek tüketiminde bulunduysak neler yapabiliriz?
Kilo artışı ve aniden soğuyan havaları beraberinde getiren kış mevsiminde nasıl besleneceğinizi biliyor musunuz ?
Galata Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet uzmanı Hatice Marangoz Ramazan ayının ardından karşılayacağımız bayramı sağlıklı tercihler yaparak geçirmenizin sağlığınız üzerindeki önemini vurguladı
Diyetisyenimiz Hatice Marangoz'dan yaza nasıl hazırlanmamız gerektiği ile ilgili bir birinden önemli 7 bilgi
Sağlığa olan pek çok faydası nedeniyle su içmenin önemli olduğu her zaman söylenir, ancak bunu ne zaman ve nasıl yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?
Yaz ayları yaklaşırken ilk akla gelen şeylerden biri fazla kilolardan kurtulmak oluyor. Ancak kilo verme telaşıyla yapılan yanlış diyetler hem kalıcı bir çözüm vermez hem de ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir.
Kefir, kökeni Kafkaslara dayanan ve ilk kez Türkler tarafından yapılan bir süt grubu içeceği olarak biliniyor. Sütte laktik asit ve etil alkol fermantasyonu gerçekleşmesiyle oluşan kefir, zengin içeriğinden ve bağışıklıktan, hücre yenilenmesine,
Sabah uyandığınızda su içmenin 90 dakika içinde metabolizmayı %24 hızlandırdığı yapılan çalışmalarda kanıtlanmıştır. Güne su ile başlayarak metabolizma hızlanmasına yardımcı olurken aynı zamanda sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasına destek olacaktır.
Bağışıklık sisteminizi beslenmenizde yapacağınız değişikliklerle güçlendirin. Bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklara karşı koruyan, patojen (bakteri, virüs vb.) ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden işleyişlerin tümüdür.
Okul çağı çocukları denilen dönem 6–10 yaş arasıdır. Bu yaş grubu çocuklarda da sağlıklı beslenme ilkeleri esas alınır. Yetişkinler sağlıklı besinleri diyetlerine daha kolay eklerken bu dönemdeki çocuklara sağlıklı besinleri kabul ettirmek zordur.
Gemi adamları oruç tutarken meyve tüketimini kesinlikle atlamamaları gerekmektedir. Yeterli ve dengeli beslenmenin Ramazan Ayında da sürdürülebilmesi için günün oruç tutulmayan bölümünde en az üç öğün tamamlanmalı ve sahur öğünü atlanmamalı.
Galata Tıp Merkezi olarak beslenmenin anne karnından başlayarak yaşam boyu devam ettiğini biliyoruz. Bu yüzden yaşam kalitenizin devamlılığına katkı sağlamak başlıca hedefimizdir. Bu yönde uzman kadromuz çalışmalarıyla size yardımcı olmaya hazırdır.
Hamilelik sonrasında anneler, sağlıklı kilo vermek için yeterli sıvı tüketimine ve yeterli uykuya dikkat edilmesinin yanı sıra düzenli aralıklarla fiziksel aktivitelerini aksatmamaları gerekmektedir. Ayrıca stresten de uzak durmaları önerilmektedir.
Yeterli ve dengeli beslenmenin Ramazan Ayında da sürdürülebilmesi için günün oruç tutulmayan bölümünde en az üç öğünü tamamlamak ve sahur öğününü atlamamak gerekir. Dikkat edilmesi gereken en önemli şey ise sıvı tüketimidir.
Galata Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Kliniği olarak yaz aylarına yaklaşırken bu aylarda ‘Beslenmemizde nelere dikkat etmeliyiz? Hangi besinlerden uzak durmalıyız? Öğünlerimizi nasıl planlamalıyız?’ gibi merak edilen soruları sizler için yanıtladık.
Galata Tıp Merkezi olarak danışanlarımızın gebelik sürecini en iyi şekilde geçirmelerini ve hem gebelikte hem de gebelik sonrasında yeterli ve dengeli beslenmelerini sağlayıp, beslenmeyle ilgili her hangi bir sağlık sorunun oluşmamasına yardımcı oluyoruz.
İnsanın, sağlıklı büyüme ve gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak hayat kalitesini artırması için besin öğelerinin her birinden günlük ne kadar alınması gerektiği belirlenmiştir.Bu öğelerin birinin eksikliği veya fazlalığı durumunda büyüme engellenir.
Mevsim geçiş dönemlerinde değişen hava şartları insan sağlığını ve hayat temposunu etkilemektedir. Bahar yorgunluğu; kış aylarında yavaşlamış olan metabolizmanın baharın gelmesiyle birlikte bu değişime ayak uyduramamasından kaynaklanır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .