Yaşa Göre Estetik Uygulamaları

Yaşa Göre Estetik Uygulamaları

Her estetik uygulama her hasta için uygundur diye bir şey yoktur. Bazı estetik operasyonları tamamen sağlık amacıyla yapıldığı gibi bazıları da estetik amaçlı yapılmaktadır. Bu yazımızda hangi yaş gurubunda hangi tür estetik uygulamaları yapıldığına değinerek sizlere bu konuda yardımcı olacağız.

Küçük Yaşta Yapılan Estetik Uygulamaları

Küçük yaş gurubunda yapılan estetik uygulamaları genellikle sağlık amaçlı yapılan uygulamalardır. Örneğin kulak estetiği için hastanın en az 5 yaşında olması gerekir. Bu yaştaki bir çocuk artık kulak gelişimini neredeyse tamamlamış sayılır ve 1-2 yıl sonra başlayacağı okul hayatında yaşayacağı muhtemel psikolojik problemlere yol açmamak için 5 yaşındaki bir çocuk kulak estetiği yaptırabilmektedir. Aynı zamanda dudak yarığı ya da altıparmak gibi problemleri olanlarda yine küçük yaşta estetik ameliyat olabilirler.

16-18 Yaş Aralığındaki Yapılan Estetikler

Bu dönemde ergenlik sivilceleri çok rahatsız edici bir durumdur. Eğer dermotoloğun uyguladığı ilaç tedavisi bir sonuç vermese estetik işlemlere başvurulabilir. Yine18 yaş gurubunda bir kişi meme büyümesi problemi yaşıyorsa ya da burun estetiği yaptırmak istiyorsa estetik ameliyat olabilir. Özellikle meme büyümesi problemi amacıyla yapılan estetik ameliyatlar 18 yaşından itibaren yapılmaktadır. Eğer hasta 18 yaşından küçük ise anne ve babasının onayı alınmalıdır.

20 Ve 30 Yaşlarda Yapılan Estetikler

Bu yaş gurubu kişilerin en çok yaptırdığı estetik operasyonları meme ameliyatı, burun estetiği ve vücut şekillendirme amacıyla yapılan estetiklerdir. Bunun dışında ergenlik döneminde meydana gelen akneler yüzde lekelenmelere neden olduysa yine bu yaş gurubu hastalar bu problem içine estetik işlemlere başvurabilir. Özellikle 30’lu yaşlardaki kadınlarda hamilelik sonrasında vücutlarında oluşan deformasyonlar kişinin estetiğe olan ihtiyacını artırmaktadır. Emzirmeden dolayı meme sarkması ya da hamilelik sonrası sarkan karın bölgesi amacıyla vücut şekillendirme estetikleri bu yaşlarda uygulanan estetik uygulamalarıdır.

30 Ve 40 Yaşlarda Yapılan Estetikler

Bu yaşlarda artık yaşın ilerlemesinden kaynaklı olan deformasyonların ve yine doğum sonrası oluşan deformasyonların tedavisi amacıyla estetik uygulamalarına başvurulmaktadır. Özellikle göz kapağı düşmesi, botox ve dolgu uygulamaları artık bu yaş gurubu hastaların en çok tercih ettiği estetik uygulamalarıdır.

40 ve 50 yaşlarda yapılan estetikler

Bu yaşlarda en fazla karın germe ve eme toparlama operasyonları tercih edilmektedir. Yine bu yaşlarda eğilim daha çok yüz bölgesine yapılan estetik


Sizi Arayalım


Cildimiz zamanla nem kaybı yaşar ve bunun sonucunda da elastikliğini kaybeder. Eskiye göre daha mat, sağlıksız ve cansız bir görünüme bürünür. Cildin kaybettiği gençliğini geri kazandırmanın en etkili yollarından biri vitamin enjeksiyonlarıdır.
Güzel ve bakımlı görünmek bir bütün halinde olmalıdır. Yani saç, cilt, vücut, el ve ayaklar komple bakımlı olmalıdır. Bunlar için ayrı ayrı bakım ve güzellik uygulamaları vardır. Bu uygulamalarla ilgili detaylı açıklamalardan sizler için aşağıda bahsettik.
İç organlarda meydana gelen çoğu hastalıklar cildimizle kendini gösterebilir. Ciltte yaşanan pullanmalar ya da kaşıntı hissi bu hastalıklardan birinin göstergesi olabileceği için bir cildiye uzmanı tarafından kontrol edilmemizde fayda vardır.
Orta yaş erkeklerde daha çok rastlanan talep en fazla saç ekimi alanında olmaktadır. Bunun dışında artık erkeklerde en az kadınlar kadar burun estetiğine, yağ aldırmaya, yüz germeye ve meme küçültme operasyonlarına sıcak bakmaktadır.
Yaşımızı ortaya çıkaran başlıca bölgeler vardır. Bu bölgelerden bazılarını gizleyebilirken bazılarını gizlemek mümkün değildir. İşte ellerimiz sürekli göz önünde olan ve oluşan yaşlılık belirtilerini gizleyebilmenin yolu olmayan bölgedir.
El terlemesi eğer kişinin hayatında sorunlara neden olacak kadar yoğun bir şekilde yaşanıyorsa bu durum palmar hiperhidroz olarak adlandırılmaktadır. Çoğunlukla avuç içinde rastlanan aşırı terleme olayı bazen de ayaklarda görülmektedir.
Çeşitli bölgelerde oluşan cilt lekeleri ve çillerden kurtulmak için son zamanlarda başvurulan yöntemler arasında en çok karşımıza çıkan kimyasal peeling sayesinde cildimizdeki küçük çukurlar ve izler de giderilebilmektedir.
Birçok yöntemle artık hastalarımızın ciltlerinde ciddi iyileşmeler elde edilebildiği için yaşın ilerlemesi artık bir sorun olmaktan çıkmıştır. Uygulanan yöntemler arasında en fazla tercih edilenlerden bazılarını sizler için anlattık.
Sabah uyandığınız andan itibaren yüzünüzde canlı bir görüntü olmasını mutlaka siz de istersiniz ama bu her zaman mümkün olmayabilir. Bazen vakit bulamamaktan bazen de üşenmekten dolayı gün boyu soluk bir yüzle dolaşmak zorunda kalmayın.
Güzelliğine çok düşkün olan kişiler tarafından son zamanlarda oldukça rağbet gören kalıcı makyaj hakkında merak ettiklerinizi bu yazımızda detaylı bir şekilde ele alarak sizleri bu konuda aydınlatmaya çalışacağız.
Diode Lazer, ütüleme tekniği sayesinde ve doğru uygulama ile 4-6 seansta %90 kalıcı epilasyon sağlayarak rahatsız edeci tüylerden kurtulma imkanı bulabilirsiniz. İnce tüyleri görmesi, en koyu tende bile dört mevsim epilasyon imkanı sunar.
Yaşlanmanın etkisiyle birlikte cildimizde meydana gelen çizgiler, kırışıklıklar, sarkmalar ve çökmeler gibi kusurları yaşlılıktandır diye hafifletmeye çalışsak da günlük yaşantımızda ayna karşısında mutsuz olmamıza neden olmaktadır.
Hamile olan veya bebek emziren kadınlar enjeksiyonları yaptırmak için beklemelidirler. Nöromüsküler rahatsızlıkları veya kanama problemleri olanlar, tedavi yapılması istenilen bölgede deri hastalıkları olanlar uygun adaylar değildir.
Benler; vücudun her yerinde görülebilen, sıklıkla kahverengi, oval, iyi huylu oluşumlardır. Deriye rengini veren pigmenti üreten melanosit adı verilen hücrelerden köken alır. Kişide oluşacak benler muhtemelen önceden genetik olarak belirlenmiştir.
İdeal sonuç için cildin yapısına bağlı olarak ilk 4-8 hafta içinde 3 ya da 4 uygulama tavsiye edilmektedir. Daha sonra 3-4 ayda bir yapılacak idame tedavisi sonucu etkinin sürmesi sağlanmaktadır. İkinci uygulama yöntemi ise her 2 ayda bir enjeksiyonun tekrarlanmasıdır.
Genelde uygulamayı kadınların yaptırdığı düşüncesi hakimdi. Erkeklerde de dudak dolgunlaştırma doğal görünümlü sonuçlar vermektedir. İyi tanımlanmış dolgun dudaklar cinsiyet ayırt etmeden genç ve dinamik bir görüntünün simgesi haline gelmiştir.
Terleme, sağlıklı her insanda olması gereken kişiden kişiye göre değişebilen fizyolojik bir olaydır. Tiroid bezinin aşırı çalışması, menopoz, hipoglisemi, şişmanlık, kullanılan hormonlar ilaçlar terlemenin nedenleri arasında yer alabilmektedir.
Her kişinin birbirinden farklı dudak şekilleri farklı dudak izleri vardır ve bu yüzden her dudak da farklı bir estetik uygulama gerektirmektedir. Dudak ölçeği dudakların büyüklüklerine göre dudak tipini belirleyen bir skaladır aslında.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .