Vücuttaki Ben ve Et Benlerinin Alınması

Vücuttaki Ben ve Et Benlerinin Alınması

Ben dediğimiz vücuttaki farklı renkteki noktalar hemen hemen her insan vücudunda bulunmaktadır. Bazı kişilerde fazla sayıda gözlenirken bazılarında az sayıda da olsa bulunmaktadır. Ben; vücutta var olan melanosit denilen deriye rengini de veren hücrelerin, bir araya gelerek oluşturdukları parçalara denilmektedir. Genellikle kahverengi olan benler, siyah kırmızı ve hatta farklı renklerde de görülebilmektedir. Vücutta bulunan benlerin büyüklükleri de değişiklik gösterebilmektedir.

Vücutta bulunan benler yayılarak kanser riski oluşturabilmektedir. Ancak her ben için bunu söylemek doğru değildir, bunun için vücutta bulunan benlerin rengi, seyri doğru takip edilmelidir. Sürekli büyüyen ve yayılan benler için mutlaka uzman doktora başvurulmalıdır. Ailede cilt kanseri olan varsa genetik sebeplere bağlı benlerin kanser riski taşıması yüksektir. Bu sebeple genetik yatkınlığı olanlar, mavi ve siyah renkli benleri olanlar, kanama yapan ve sürekli büyüyen benleri olanların kanser riski yüksektir. Bu durumda dermatoloji uzmanına muayene olarak doğru teşhisle benlerinizi aldırabilirsiniz.

Benleri aldırmanın hiçbir zararı yoktur, benleri aldırmak kansere yol açmaz, aksine kanser riski taşıyan benleriniz varsa erken tedavi ve tanıyla kanserin önüne geçebilirsiniz. Benleri aldırmak çok kısa süren bir operasyondur. Ben olan bölgeye yapılan lokal anestezi ile benin büyüklüğüne göre 5 ile 10 dakikalık bir sürede benler alınabilmektedir. Benlerin alınmasının yanı sıra yakma, dondurma gibi uygulamalarda yapılmaktadır. Ancak bu uygulamalar, kanser riski taşımayan benler için kısmen doğru yöntem olabilir ancak kanser riski tespiti açısından benlerin alınmasının ve patolojik olarak incelenmesinin dağa sağlıklı ve doğru olduğu belirtilmektedir. Vücuttan alınan benler patalojik olarak incelenerek kanserli olup olmadığı teşhis edilir, bu sayede yayılmış olan farklı benler varsa ve kanserli bir hücreyse erken teşhisle kanser tedavisine başlanabilmektedir.

 

Vücutta bulunan bazı benlerin estetik açıdan kötü durmasından şikayet ediyorsanız yine ayı şekilde cerrahi müdahale ile benlerinizi aldırabilirsiniz. Benler alındıktan sonra çizgi halinde belli belirsiz bir iz oluşmakta ve kısa sürede geçmektedir.

 

Vücudunuzda  bulunan, yeni oluşan ve sürekli büyüyerek yayılan benleriniz varsa mutlaka uzman bir hekimden destek almalısınız.


Sizi Arayalım


Saç dökülmesinin birçok sebebi bulunmaktadır, ancak günlük dökülen yaklaşık 150-200 tel saç normal kabul edilmektedir. Günlük dökülme miktarından fazla dökülen saçlarda saçın yapısı ve dökülme sebebi mutlaka araştırılmalıdır.
Egzama deride oluşan kızarıklık, kaşıntı, şişme gibi semptomlarla kendini gösteren ve çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen bir deri hastalığıdır. Çok yaygın görülen bir deri hastalığı olmakla beraber hastalığın görülme oranı çocuklarda yetişkinlere oranla daha çoktur.
Vücudu kaplayan deri üzerinden alınan hücrelerin incelenmesine deri biyopsisi denilmektedir. Deri biyopsisi ile deri üzerinde oluşan lekelerin, benlerin mikroskobik olarak incelenmesi ve türünün tespit edilmesi sağlanmaktadır.
Alerjik deri hastalıkları farklı görünümde ve etkilerle meydana gelmektedir. Özellikle derideki değişiklik ve kaşıntı en belirgin özellikleridir.
Vücudu kaplayan deride birbirinden farklı değişiklikler ve farklılıklar oluşabilmektedir. Bu değişikliklere de lezyon denilmektedir. Bu deri lezyonlarının çeşitli tedavi yöntemleri bulunmakta olup, en son teknoloji ile elektrokoterizasyon tedavisi uygulanmaktadır.
Sivilce özellikle yüz bölgesinde yoğun olarak görülen, vücudun diğer bölgelerinde de sırt, göğüs, kol ve boyunda oluşabilen iltihaplı kırmızı kabarcıklardır.
Saç dökülmelerinin çok çeşitli nedenleri vardır. Saç dökülmesi sorunu herkesin yaşayabileceği ancak erkeklerin kadınlara oranla daha çok yaşadığı bir sağlık sorunudur.
Mantar her yaşta görülebilen, bir deri hastalığıdır. Saç, vücut ve ayak en sık rastlanan mantar bölgeleridir. Mantar nemli bölgelerde enfeksiyon oluşup çoğaldığı için vücudun nemli, terli, ıslak bölgelerinde sıkılıkla meydana gelebilir.
Patch testinin diğer adı yama testidir. Patch; deriye uygulanan temas egzaması denilen diğer adıyla kontakt dermatit’in tanısını koymak için yapılan bir testtir. Kişilerin duyarlı olduğu alerjenlerin tespiti için uygulanan bir tanı yöntemidir.
Polimorf ışık reaksiyonu dediğimiz güneş alerjisi, güneş ışığı sebebiyle vücutta kaşıntı, kızarıklık döküntü gibi etkilerle kendini gösterir. Bu durumda vücut güneş ışığına gösterdiği reaksiyonla alerji ortaya çıkar. Güneş alerjisine zaman zaman güneş zehirlenmesi de denilmektedir.
Siğiller derinin üst kısmında genellikle ten renginde tırtıklı ve sert oluşumlardır. Siğiller human papilloma virus (HPV) adlı virüsle meydana gelen enfeksiyonlardır.
Kar tedavisi yani kriyoterapi vücutta bulunan yara, siğil gibi lezyonların dondurulması işlemidir. Bu lezyonlar deride normalin dışında farklılıklarla kendini göstermektedir. Bu farklı dokularda dondurma işlemi ile ok edilebilmektedir.
Yara dondurma tedavisine kriyoterapi denilmektedir. Normalin dışında farklılıklar gösteren dokuların dondurularak ilerlemesi önlenir, belirli bir süre sonrada bu dokular yok olur.
Alerji oluştuğu bölgede, vücutta yoğun ve şiddetli etkilere sebep olur. Özellikle en yaygın etkisi kaşınma olan alerji, vücutta kabarma, kızarıklık şeklinde de etkilerle ortaya çıkabilir.
İç organlarda meydana gelen çoğu hastalıklar cildimizle kendini gösterebilir. Ciltte yaşanan pullanmalar ya da kaşıntı hissi bu hastalıklardan birinin göstergesi olabileceği için bir cildiye uzmanı tarafından kontrol edilmemizde fayda vardır.
Çeşitli bölgelerde oluşan cilt lekeleri ve çillerden kurtulmak için son zamanlarda başvurulan yöntemler arasında en çok karşımıza çıkan kimyasal peeling sayesinde cildimizdeki küçük çukurlar ve izler de giderilebilmektedir.
Benler; vücudun her yerinde görülebilen, sıklıkla kahverengi, oval, iyi huylu oluşumlardır. Deriye rengini veren pigmenti üreten melanosit adı verilen hücrelerden köken alır. Kişide oluşacak benler muhtemelen önceden genetik olarak belirlenmiştir.
Yaşlılık lekesi, çillerle karışan bir deri renk bozukluğu hastalığıdır. her yaşta görülebilir. Yaşlılık lekesi çilden daha koyu renkli ve büyüktür. Yaz kış deride kalır. Yaz aylarında rengi koyulaşır. Yaşlılık lekesinin çeşitleri vardır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .