Ultrasonografi ve Renkli Doppler

Ultrasonografi ve Renkli Doppler

Ultrasonografi yaklaşık 40 yıldır kullanılan ve vücut içindeki organların X ışını kullanmadan incelenebilmesini sağlayan bir yöntemdir. Bu yöntemin başarısı cihazın teknik yeterliliği ve deneyimli bir hekim tarafından kullanılıyor olmasına bağlıdır. Renkli Doppler ultrasonografi ise kan akımını yönü, hızı ve damar yapısı hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlayan bir yöntemdir. Böylece beyine, iç organlara giden damarlar, kol ve bacak damarları incelenebilmekte ve tedavi için önemli bir yol gösterici olmaktadır. Yöntem pratik olması, kısa sürede ve kolayca uygulanabildiği içn sıklıkla kullanılmaktadır.

 

 

   


Sizi Arayalım


Mamografi, meme muayenesi esnasında memede şüpheli bir kitle bulunması durumunda bu kitlenin yerinin ve niteliklerinin belirlenmesi amacıyla özel bir röntgen cihazıyla ve düşük doz ışın kullanılarak meme filmi çekilmesi işlemidir.
Mamografik inceleme meme kanserinin erken tanısında kullanılan ana yöntemdir. Tarama ve tanı amacıyla kulanılmaktadır. Tarama, herhangibir şikayeti olmayan kadınlarda, olası bir meme patolojisinin saptanabilmesi amacıyla yapılmaktadır.
Panoromik röntgen dişlerin tamamı, çene yapısı ve çene ekleminin tek filmde görülebilmesini sağlayan bir yöntemdir. Bu sayede erken teşhis mümkün olabilmekle beraber tedavi planlamasının da daha sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi mümkün olmaktadır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .