Sivilce (Akne) Tedavisi

Sivilce (Akne) Tedavisi

Sivilce özellikle yüz bölgesinde yoğun olarak görülen, vücudun diğer bölgelerinde de sırt, göğüs, kol ve boyunda oluşabilen iltihaplı kırmızı kabarcıklardır. Sivilce gelişme çağında, ergenlik döneminde sık görülmektedir, ergenlik döneminde başlayan sivilceler kırklı yaşlara kadar sürebilir. Tedavi edilmediğinde yüzde kalıcı lekeler bırakmaktadır. Bu durum psikolojik açıdan kişileri rahatsız etmektedir.

Sivilce düşük bir yüzde olsa da hormon bozukluğuna bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra sivilcenin en temel sebebi, ergenlik döneminde artan hem erkek hem de kadınlarda salgılanan erkeklik hormonu yağ bezlerini uyararak büyümesine sebep olur. Yağ bezlerinin en sık olduğu bölgelerde de sivilcelenmeye yol açar.

Yağ bezlerinin salgıladığı sebum adı verilen madde, folikül denilen kanalda ilerleyerek vücuttaki gözeneklerden dışarı atılır. Kanallardan salgılanan yağ vücuttan atılırken, ölü hücrelerle birleşerek gözenekleri tıkadığında iltihaplı kızarıklık ve şişme ile sivilce oluşur.

Akne Tedavisi

Sivilce tedavisinden önce sivilceden korunmak için cilde uygulanması gereken günlük bakımlar ihmal edilmemelidir. Cilt günde iki kez sabunla yıkanmalıdır, ikiden fazla ve şiddetli yıkanan ciltlerde sivilce artabilir. Yenilen içilen gıdaların sivilce oluşmasına sebep olmadığı bilinse de özellikle size dokunan gıdaları tespit ettiyseniz bu yiyeceklerden uzak durarak dengeli beslenmelisiniz. Güneş ışığı, solaryum gibi cilde zarar veren ışınlardan korunmalı, güneşe çıktığınızda yağsız koruyucular kullanmalısınız. Cildinize kullandığınız kozmetik ürünlere dikkat ederek, su bazlı ürünler kullanmalısınız.

Akne tedavisi, sivilcenin yapısı ve süresine göre değişmektedir. Dermatoloji uzmanları akne yapısına ve durumuna göre krem, losyon, jel ve ilaç gibi tedavi yöntemlerini seçmektedirler. Sivilce tedavisinde kullanılan losyon ve kremler A vitamini içerdiğinden yağ gözeneklerinin tıkanıklığını açmaya yardım eder. Kullanılan bu ürünler ciltte döküntü, kuruluk ve soyulma yapabilir. Akne tedavisinde hormon düzenleme açısından bazı hastalarda doğum kontrol hapı ile tedavi uygulanmaktadır. Dermatoloji uzmanları zaman zaman sivilce ve siyah noktaları temizleme yoluyla da tedavi önerebilmektedirler. Ancak uzmanların en önemli uyarısı, sivilcelerin sıkılarak bilinçsizce patlatılmaması gerektiğidir.

Sivilceleriniz 6-8 hafta süreyle kendiliğinden geçmediyse mutlaka uzman bir doktora başvurmalısınız.


Sizi Arayalım


Saç dökülmesinin birçok sebebi bulunmaktadır, ancak günlük dökülen yaklaşık 150-200 tel saç normal kabul edilmektedir. Günlük dökülme miktarından fazla dökülen saçlarda saçın yapısı ve dökülme sebebi mutlaka araştırılmalıdır.
Egzama deride oluşan kızarıklık, kaşıntı, şişme gibi semptomlarla kendini gösteren ve çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen bir deri hastalığıdır. Çok yaygın görülen bir deri hastalığı olmakla beraber hastalığın görülme oranı çocuklarda yetişkinlere oranla daha çoktur.
Vücudu kaplayan deri üzerinden alınan hücrelerin incelenmesine deri biyopsisi denilmektedir. Deri biyopsisi ile deri üzerinde oluşan lekelerin, benlerin mikroskobik olarak incelenmesi ve türünün tespit edilmesi sağlanmaktadır.
Alerjik deri hastalıkları farklı görünümde ve etkilerle meydana gelmektedir. Özellikle derideki değişiklik ve kaşıntı en belirgin özellikleridir.
Vücudu kaplayan deride birbirinden farklı değişiklikler ve farklılıklar oluşabilmektedir. Bu değişikliklere de lezyon denilmektedir. Bu deri lezyonlarının çeşitli tedavi yöntemleri bulunmakta olup, en son teknoloji ile elektrokoterizasyon tedavisi uygulanmaktadır.
Saç dökülmelerinin çok çeşitli nedenleri vardır. Saç dökülmesi sorunu herkesin yaşayabileceği ancak erkeklerin kadınlara oranla daha çok yaşadığı bir sağlık sorunudur.
Mantar her yaşta görülebilen, bir deri hastalığıdır. Saç, vücut ve ayak en sık rastlanan mantar bölgeleridir. Mantar nemli bölgelerde enfeksiyon oluşup çoğaldığı için vücudun nemli, terli, ıslak bölgelerinde sıkılıkla meydana gelebilir.
Ben dediğimiz vücuttaki farklı renkteki noktalar hemen hemen her insan vücudunda bulunmaktadır. Bazı kişilerde fazla sayıda gözlenirken bazılarında az sayıda da olsa bulunmaktadır.
Patch testinin diğer adı yama testidir. Patch; deriye uygulanan temas egzaması denilen diğer adıyla kontakt dermatit’in tanısını koymak için yapılan bir testtir. Kişilerin duyarlı olduğu alerjenlerin tespiti için uygulanan bir tanı yöntemidir.
Polimorf ışık reaksiyonu dediğimiz güneş alerjisi, güneş ışığı sebebiyle vücutta kaşıntı, kızarıklık döküntü gibi etkilerle kendini gösterir. Bu durumda vücut güneş ışığına gösterdiği reaksiyonla alerji ortaya çıkar. Güneş alerjisine zaman zaman güneş zehirlenmesi de denilmektedir.
Siğiller derinin üst kısmında genellikle ten renginde tırtıklı ve sert oluşumlardır. Siğiller human papilloma virus (HPV) adlı virüsle meydana gelen enfeksiyonlardır.
Kar tedavisi yani kriyoterapi vücutta bulunan yara, siğil gibi lezyonların dondurulması işlemidir. Bu lezyonlar deride normalin dışında farklılıklarla kendini göstermektedir. Bu farklı dokularda dondurma işlemi ile ok edilebilmektedir.
Yara dondurma tedavisine kriyoterapi denilmektedir. Normalin dışında farklılıklar gösteren dokuların dondurularak ilerlemesi önlenir, belirli bir süre sonrada bu dokular yok olur.
Alerji oluştuğu bölgede, vücutta yoğun ve şiddetli etkilere sebep olur. Özellikle en yaygın etkisi kaşınma olan alerji, vücutta kabarma, kızarıklık şeklinde de etkilerle ortaya çıkabilir.
İç organlarda meydana gelen çoğu hastalıklar cildimizle kendini gösterebilir. Ciltte yaşanan pullanmalar ya da kaşıntı hissi bu hastalıklardan birinin göstergesi olabileceği için bir cildiye uzmanı tarafından kontrol edilmemizde fayda vardır.
Çeşitli bölgelerde oluşan cilt lekeleri ve çillerden kurtulmak için son zamanlarda başvurulan yöntemler arasında en çok karşımıza çıkan kimyasal peeling sayesinde cildimizdeki küçük çukurlar ve izler de giderilebilmektedir.
Benler; vücudun her yerinde görülebilen, sıklıkla kahverengi, oval, iyi huylu oluşumlardır. Deriye rengini veren pigmenti üreten melanosit adı verilen hücrelerden köken alır. Kişide oluşacak benler muhtemelen önceden genetik olarak belirlenmiştir.
Yaşlılık lekesi, çillerle karışan bir deri renk bozukluğu hastalığıdır. her yaşta görülebilir. Yaşlılık lekesi çilden daha koyu renkli ve büyüktür. Yaz kış deride kalır. Yaz aylarında rengi koyulaşır. Yaşlılık lekesinin çeşitleri vardır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .