Siğil, Ben ve Et Benlerinin Tedavileri

Siğil, Ben ve Et Benlerinin Tedavileri

       Siğiller derinin üst kısmında genellikle ten renginde tırtıklı ve sert oluşumlardır. Siğiller human papilloma virus (HPV) adlı virüsle meydana gelen enfeksiyonlardır. Siğillerin türlerini yaygın siğiller, düz siğiller, ipliksi siğiller, ayak tabanı ve genital bölge siğilleri olarak adlandırabiliriz. Yaygın siğiller yoğun olarak el, parmak ve tırnak etrafında sıklıkla görülen siğillerdir. Düz siğiller vücudun her bölgesinde görülebilen daha küçük ve yumuşak yapılı siğillerdir. Genel olarak dudak çevresi ve göz kapaklarının etrafında görülen siğiller ipliksi siğillerdir. Ayak tabanı siğilleri diğer siğil türlerinden farklı olarak deride çıkıntılı değil içe dogrudur ve ağrı yapabilmektedirler. Genital bölge siğilleri genellikle yetişkinlerde görülür. Siğiller bulaşıcıdırlar ve temas yoluyla bunu gerçekleştirirler. El, ayak ve düz siğillerin bulaşma ihtimali çok azdır ancak genital bölge siğillerinin bulaşma ihtimali yüksektir. Siğiller çocuklarda uzun vadelerde kendiliğinden iyileşme gösterebilse de bu durum yetişkinler de söz konusu değildir. Siğillerin çeşitli tedavi yolları vardır. Bağışıklık sistemini güçlendiren besin takviyeleri, vitamin destekleri düz siğillerin tedavi edilmesinde etkili olabilmektedirler. Bunun yanı sıra cilde sürülerek siğili eriten ve cildi destekleyici kremlerde mevcuttur. Bu yöntemlerle sonuç alınamayan siğillerde koter, yakma, buz tedavisi ve lazer tedavileri uygulanabilir. Siğiller tedaviden hemen sonra tekrarlayabilirler.

        Benler vücudun tüm bölgelerinde görülebilirler. Genelde kahverenginde ve yuvarlak ya da benzeri geometrik şekillerde bulunan oluşumlardır ve sıklıkla zararsızdırlar. Benler genelde genetik oluşumlardır. Benler doğuştan olabileceği gibi sonradan da oluşabilirler. İyi huylu olmarına karşın çok nadiren de olsa kanserleşebilirler. Genelde herhangi bir sağlık sorununa yol açmamalarıyla birlikte ben, eğer kısa süre belli düzeyde görsel olarak değişime uğrayarak herhangi bir ağrısal rahatsızlığa neden oluyorsa bu ben melanom olabileceğinden hemen bir uzmana başvurulmalıdır. Ben tedavilerinde çeşitli yöntemler vardır. Bunlar; ameliyatla ben alma, lazer tedavisi, radyofrekansla tedavi, elektrokoterle tedavi ve dondurmayla tedavi şeklinde sayılabilirler.

        Et benleri ciltle aynı renkte olup deriden çıkıntılı ve kökü bulunmayan küçük deri parçaları şeklindedirler. Stres, enfeksiyonel ya da birçok rahatsızlığa bağlı olarak ortaya çıkabilirler. Vücudun her bölgesinde bulunabilirler. Büyük oranda zararsız olmalarına rağmen gözetim altında tutulmalıdırlar. Özellikle genital bölgelerdeki et benleri virüslerle bağlantılı olma ihtimallerinden takibi yapılıp gerekirse alınmalıdırlar. Et benlerinin tedavisi kriyoterapi, radyofrekans, koterizasyon ve cerrahi müdahaleler yoluyla sorunsuzca yapılabilmektedir.


Sizi Arayalım


Saç dökülmesinin birçok sebebi bulunmaktadır, ancak günlük dökülen yaklaşık 150-200 tel saç normal kabul edilmektedir. Günlük dökülme miktarından fazla dökülen saçlarda saçın yapısı ve dökülme sebebi mutlaka araştırılmalıdır.
Egzama deride oluşan kızarıklık, kaşıntı, şişme gibi semptomlarla kendini gösteren ve çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen bir deri hastalığıdır. Çok yaygın görülen bir deri hastalığı olmakla beraber hastalığın görülme oranı çocuklarda yetişkinlere oranla daha çoktur.
Vücudu kaplayan deri üzerinden alınan hücrelerin incelenmesine deri biyopsisi denilmektedir. Deri biyopsisi ile deri üzerinde oluşan lekelerin, benlerin mikroskobik olarak incelenmesi ve türünün tespit edilmesi sağlanmaktadır.
Alerjik deri hastalıkları farklı görünümde ve etkilerle meydana gelmektedir. Özellikle derideki değişiklik ve kaşıntı en belirgin özellikleridir.
Vücudu kaplayan deride birbirinden farklı değişiklikler ve farklılıklar oluşabilmektedir. Bu değişikliklere de lezyon denilmektedir. Bu deri lezyonlarının çeşitli tedavi yöntemleri bulunmakta olup, en son teknoloji ile elektrokoterizasyon tedavisi uygulanmaktadır.
Sivilce özellikle yüz bölgesinde yoğun olarak görülen, vücudun diğer bölgelerinde de sırt, göğüs, kol ve boyunda oluşabilen iltihaplı kırmızı kabarcıklardır.
Saç dökülmelerinin çok çeşitli nedenleri vardır. Saç dökülmesi sorunu herkesin yaşayabileceği ancak erkeklerin kadınlara oranla daha çok yaşadığı bir sağlık sorunudur.
Mantar her yaşta görülebilen, bir deri hastalığıdır. Saç, vücut ve ayak en sık rastlanan mantar bölgeleridir. Mantar nemli bölgelerde enfeksiyon oluşup çoğaldığı için vücudun nemli, terli, ıslak bölgelerinde sıkılıkla meydana gelebilir.
Ben dediğimiz vücuttaki farklı renkteki noktalar hemen hemen her insan vücudunda bulunmaktadır. Bazı kişilerde fazla sayıda gözlenirken bazılarında az sayıda da olsa bulunmaktadır.
Patch testinin diğer adı yama testidir. Patch; deriye uygulanan temas egzaması denilen diğer adıyla kontakt dermatit’in tanısını koymak için yapılan bir testtir. Kişilerin duyarlı olduğu alerjenlerin tespiti için uygulanan bir tanı yöntemidir.
Polimorf ışık reaksiyonu dediğimiz güneş alerjisi, güneş ışığı sebebiyle vücutta kaşıntı, kızarıklık döküntü gibi etkilerle kendini gösterir. Bu durumda vücut güneş ışığına gösterdiği reaksiyonla alerji ortaya çıkar. Güneş alerjisine zaman zaman güneş zehirlenmesi de denilmektedir.
Kar tedavisi yani kriyoterapi vücutta bulunan yara, siğil gibi lezyonların dondurulması işlemidir. Bu lezyonlar deride normalin dışında farklılıklarla kendini göstermektedir. Bu farklı dokularda dondurma işlemi ile ok edilebilmektedir.
Yara dondurma tedavisine kriyoterapi denilmektedir. Normalin dışında farklılıklar gösteren dokuların dondurularak ilerlemesi önlenir, belirli bir süre sonrada bu dokular yok olur.
Alerji oluştuğu bölgede, vücutta yoğun ve şiddetli etkilere sebep olur. Özellikle en yaygın etkisi kaşınma olan alerji, vücutta kabarma, kızarıklık şeklinde de etkilerle ortaya çıkabilir.
İç organlarda meydana gelen çoğu hastalıklar cildimizle kendini gösterebilir. Ciltte yaşanan pullanmalar ya da kaşıntı hissi bu hastalıklardan birinin göstergesi olabileceği için bir cildiye uzmanı tarafından kontrol edilmemizde fayda vardır.
Çeşitli bölgelerde oluşan cilt lekeleri ve çillerden kurtulmak için son zamanlarda başvurulan yöntemler arasında en çok karşımıza çıkan kimyasal peeling sayesinde cildimizdeki küçük çukurlar ve izler de giderilebilmektedir.
Benler; vücudun her yerinde görülebilen, sıklıkla kahverengi, oval, iyi huylu oluşumlardır. Deriye rengini veren pigmenti üreten melanosit adı verilen hücrelerden köken alır. Kişide oluşacak benler muhtemelen önceden genetik olarak belirlenmiştir.
Yaşlılık lekesi, çillerle karışan bir deri renk bozukluğu hastalığıdır. her yaşta görülebilir. Yaşlılık lekesi çilden daha koyu renkli ve büyüktür. Yaz kış deride kalır. Yaz aylarında rengi koyulaşır. Yaşlılık lekesinin çeşitleri vardır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .