Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Tedavisi

Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Tedavisi

Saç dökülmelerinin çok çeşitli nedenleri vardır. Saç dökülmesi sorunu herkesin yaşayabileceği ancak erkeklerin kadınlara oranla daha çok yaşadığı bir sağlık sorunudur. Saç dökülmeleri incelendiğinde günlük kabul edilebilir oranda dökülmeler normal karşılanır, fakat bu oran çok yüksek olduğunda dökülmenin nedenleri uzman kişilerce tespit edilip gerekli önlemler alınmalı ve tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi saç dökülmesine neden olan birçok sebep vardır. Birçok sağlık probleminde olduğu gibi saç dökülmesinde de stresin önemli bir etkisi vardır. Ekonomik, çevresel ve sosyal yaşamın verdiği stres saç dökülmelerine sebep olabilmektedir. Aynı zamanda saç dökülmesini kendisi için sorun eden kişi dökülmenin hızlanmasına neden olabilir. Sürekli kullanılan bazı ilaçlarında da dökülmeye neden olduğu bilinmektedir. Yetersiz ve düzensiz beslenme de demir eksikliği ve A vitamini eksikliğiyle saç dökülmesinde önemli rol oynayabilmektedir. Yaşanan yoğun travmalar, kaza, üzüntü gibi birden ve çok miktarda saç dökülmesine yol açabilir. Bu travmalar sadece saç dökülmesi değil sakallarda başlayan dökülmeyle saçlarında hızla dökülmesi sonucu saç kırana çeviren hastalığa da yakalanabilmektedirler. Gebelikte de saç dökülmesi yoğunlaşabilmektedir, gebelik sürecinde yaşanan östrojen değişimlerini de dökülme nedenleri arasında sayabiliriz. Tüm bu nedenlerin yanı sıra erkeklerin yaşamış olduğu dökülme erkek tipi saç dökülmesi en sık yaşanan dökülme türüdür.

Erkeklerde saç dökülmesinin en temel sebebi genetik yatkınlıktır. Ailede kellik varsa erkeklerin saç dökülmesi riski fazladır. Günlük dökülmesi gereken saç miktarından fazla dökülme yaşanıyorsa ya da kafa derisinde açıklık başladıysa uzman bir hekim muayenesiyle saç dökülmesi tedavisine başlayabilirsiniz.

Saç Dökülmesinde Tedavi

Normal dökülmelerin üzerinde seyreden saç dökülmelerinde tedavi keratin içerikli serum ve şampuanlarla çözüm bulmaktadır. Ancak kellik derecesinde yaşanan saç dökülmelerinin tedavisi farklılık gösterebilmektedir PRP saç tedavisi ve saç ekim yöntemiyle saç dökülme tedavisi uygulanmaktadır. Saçlarınız olması gerekenden fazla dökülüyorsa kendi yöntemlerinizle çözüm bulmadan önce uzman hekime görünmelisiniz. Böylelikle yanlış tedaviden kaçınabilir ve erken teşhisle kısa sürede saç dökülmelerinizin önüne geçebilirsiniz.


Sizi Arayalım


Saç dökülmesinin birçok sebebi bulunmaktadır, ancak günlük dökülen yaklaşık 150-200 tel saç normal kabul edilmektedir. Günlük dökülme miktarından fazla dökülen saçlarda saçın yapısı ve dökülme sebebi mutlaka araştırılmalıdır.
Egzama deride oluşan kızarıklık, kaşıntı, şişme gibi semptomlarla kendini gösteren ve çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen bir deri hastalığıdır. Çok yaygın görülen bir deri hastalığı olmakla beraber hastalığın görülme oranı çocuklarda yetişkinlere oranla daha çoktur.
Vücudu kaplayan deri üzerinden alınan hücrelerin incelenmesine deri biyopsisi denilmektedir. Deri biyopsisi ile deri üzerinde oluşan lekelerin, benlerin mikroskobik olarak incelenmesi ve türünün tespit edilmesi sağlanmaktadır.
Alerjik deri hastalıkları farklı görünümde ve etkilerle meydana gelmektedir. Özellikle derideki değişiklik ve kaşıntı en belirgin özellikleridir.
Vücudu kaplayan deride birbirinden farklı değişiklikler ve farklılıklar oluşabilmektedir. Bu değişikliklere de lezyon denilmektedir. Bu deri lezyonlarının çeşitli tedavi yöntemleri bulunmakta olup, en son teknoloji ile elektrokoterizasyon tedavisi uygulanmaktadır.
Sivilce özellikle yüz bölgesinde yoğun olarak görülen, vücudun diğer bölgelerinde de sırt, göğüs, kol ve boyunda oluşabilen iltihaplı kırmızı kabarcıklardır.
Mantar her yaşta görülebilen, bir deri hastalığıdır. Saç, vücut ve ayak en sık rastlanan mantar bölgeleridir. Mantar nemli bölgelerde enfeksiyon oluşup çoğaldığı için vücudun nemli, terli, ıslak bölgelerinde sıkılıkla meydana gelebilir.
Ben dediğimiz vücuttaki farklı renkteki noktalar hemen hemen her insan vücudunda bulunmaktadır. Bazı kişilerde fazla sayıda gözlenirken bazılarında az sayıda da olsa bulunmaktadır.
Patch testinin diğer adı yama testidir. Patch; deriye uygulanan temas egzaması denilen diğer adıyla kontakt dermatit’in tanısını koymak için yapılan bir testtir. Kişilerin duyarlı olduğu alerjenlerin tespiti için uygulanan bir tanı yöntemidir.
Polimorf ışık reaksiyonu dediğimiz güneş alerjisi, güneş ışığı sebebiyle vücutta kaşıntı, kızarıklık döküntü gibi etkilerle kendini gösterir. Bu durumda vücut güneş ışığına gösterdiği reaksiyonla alerji ortaya çıkar. Güneş alerjisine zaman zaman güneş zehirlenmesi de denilmektedir.
Siğiller derinin üst kısmında genellikle ten renginde tırtıklı ve sert oluşumlardır. Siğiller human papilloma virus (HPV) adlı virüsle meydana gelen enfeksiyonlardır.
Kar tedavisi yani kriyoterapi vücutta bulunan yara, siğil gibi lezyonların dondurulması işlemidir. Bu lezyonlar deride normalin dışında farklılıklarla kendini göstermektedir. Bu farklı dokularda dondurma işlemi ile ok edilebilmektedir.
Yara dondurma tedavisine kriyoterapi denilmektedir. Normalin dışında farklılıklar gösteren dokuların dondurularak ilerlemesi önlenir, belirli bir süre sonrada bu dokular yok olur.
Alerji oluştuğu bölgede, vücutta yoğun ve şiddetli etkilere sebep olur. Özellikle en yaygın etkisi kaşınma olan alerji, vücutta kabarma, kızarıklık şeklinde de etkilerle ortaya çıkabilir.
İç organlarda meydana gelen çoğu hastalıklar cildimizle kendini gösterebilir. Ciltte yaşanan pullanmalar ya da kaşıntı hissi bu hastalıklardan birinin göstergesi olabileceği için bir cildiye uzmanı tarafından kontrol edilmemizde fayda vardır.
Çeşitli bölgelerde oluşan cilt lekeleri ve çillerden kurtulmak için son zamanlarda başvurulan yöntemler arasında en çok karşımıza çıkan kimyasal peeling sayesinde cildimizdeki küçük çukurlar ve izler de giderilebilmektedir.
Benler; vücudun her yerinde görülebilen, sıklıkla kahverengi, oval, iyi huylu oluşumlardır. Deriye rengini veren pigmenti üreten melanosit adı verilen hücrelerden köken alır. Kişide oluşacak benler muhtemelen önceden genetik olarak belirlenmiştir.
Yaşlılık lekesi, çillerle karışan bir deri renk bozukluğu hastalığıdır. her yaşta görülebilir. Yaşlılık lekesi çilden daha koyu renkli ve büyüktür. Yaz kış deride kalır. Yaz aylarında rengi koyulaşır. Yaşlılık lekesinin çeşitleri vardır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .