Patch Testi Nedir?

Patch Testi Nedir?

Patch testinin diğer adı yama testidir. Patch; deriye uygulanan temas egzaması denilen diğer adıyla kontakt dermatit’in tanısını koymak için yapılan bir testtir. Kişilerin duyarlı olduğu alerjenlerin tespiti için uygulanan bir tanı yöntemidir. Kişilerin bir maddeye teması sonucunda tekrarlayan reaksiyonlar göstermesi sonucunda etken maddelerin tespiti için uygulanır. Kaşıntı, döküntü gibi şikayetlerin sonucunda bu test uygulanarak tanı koyulabilmektedir.

Patch Testi Nasıl Yapılır?

Patch testi öncelikle şikayetlerin ortaya çıkmadığı zamanda yapılmalıdır. Sırta yapıştırılan bir bantla patch testi yapılmaktadır. Bu bantta vazelin içinde hazırlanan bantlara uygulanmış antijenler bulunmaktadır. Bu bant sırta yapıştırılır, yapıştırılacak bölge temizlenir ve yapıştırılan bant 48 saat vücutta kalmalıdır. Bu sürede hastaların, terlememesi ve banyo yapmaması önerilir. Test uygulanmadan en az bir hafta önce kullanılan ilaç ve kremlerin kesilmesi gerekmektedir.

Patch testi değerlendirilirken deride bir reaksiyon yoksa, kızarıklık, kabarma gibi sonuç negatif olarak değerlendirilir. Testin sonucunda kızarıklık gözlemleniyorsa, deri su toplamışsa ve kabarmışsa pozitif yani alerjik dermatit olarak değerlendirilir.

Patch yama testi için hazırlanan alerjiye sebebiyet veren etkenler belirlenmiştir. Bu etkenlere TRUE testi denilmiştir. Alerjiye sebep olan alerjenler mesleki mi, çevre etkenleri mi, ya da gıdalar mı olup olmadığı kontrol edilir. Patch testinde iki tür alerjen tespiti yapılır, bunlardan biri takı, mücevher, metal alerjisi diğeri ise kozmetik ürünlere endüstriyel ürünlere olan alerjidir. Vücudunda döküntü, egzama gibi rahatsızlığı olanlara ve hamilelere yama testi yapılmamalıdır.

Patch yama testi sonuçlarına göre kişilerin reaksiyon gösterdiği alerjenler tespit edildiğinde yaşam şeklini buna göre belirleyerek bu ürünlerden uzak durulmalıdır. Kozmetik ürünlere alerjisi olanların bitkisel ürünler tercih etmesi, gümüş, metal gibi takılara alerjisi olanların farklı içerikli takılar kullanması ve deterjan, şampuan gibi temizlik malzemelerine alerjisi olanlar sabun gibi ürünler kullanarak alerjik reaksiyonlardan korunabilmektedir.


Sizi Arayalım


Saç dökülmesinin birçok sebebi bulunmaktadır, ancak günlük dökülen yaklaşık 150-200 tel saç normal kabul edilmektedir. Günlük dökülme miktarından fazla dökülen saçlarda saçın yapısı ve dökülme sebebi mutlaka araştırılmalıdır.
Egzama deride oluşan kızarıklık, kaşıntı, şişme gibi semptomlarla kendini gösteren ve çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen bir deri hastalığıdır. Çok yaygın görülen bir deri hastalığı olmakla beraber hastalığın görülme oranı çocuklarda yetişkinlere oranla daha çoktur.
Vücudu kaplayan deri üzerinden alınan hücrelerin incelenmesine deri biyopsisi denilmektedir. Deri biyopsisi ile deri üzerinde oluşan lekelerin, benlerin mikroskobik olarak incelenmesi ve türünün tespit edilmesi sağlanmaktadır.
Alerjik deri hastalıkları farklı görünümde ve etkilerle meydana gelmektedir. Özellikle derideki değişiklik ve kaşıntı en belirgin özellikleridir.
Vücudu kaplayan deride birbirinden farklı değişiklikler ve farklılıklar oluşabilmektedir. Bu değişikliklere de lezyon denilmektedir. Bu deri lezyonlarının çeşitli tedavi yöntemleri bulunmakta olup, en son teknoloji ile elektrokoterizasyon tedavisi uygulanmaktadır.
Sivilce özellikle yüz bölgesinde yoğun olarak görülen, vücudun diğer bölgelerinde de sırt, göğüs, kol ve boyunda oluşabilen iltihaplı kırmızı kabarcıklardır.
Saç dökülmelerinin çok çeşitli nedenleri vardır. Saç dökülmesi sorunu herkesin yaşayabileceği ancak erkeklerin kadınlara oranla daha çok yaşadığı bir sağlık sorunudur.
Mantar her yaşta görülebilen, bir deri hastalığıdır. Saç, vücut ve ayak en sık rastlanan mantar bölgeleridir. Mantar nemli bölgelerde enfeksiyon oluşup çoğaldığı için vücudun nemli, terli, ıslak bölgelerinde sıkılıkla meydana gelebilir.
Ben dediğimiz vücuttaki farklı renkteki noktalar hemen hemen her insan vücudunda bulunmaktadır. Bazı kişilerde fazla sayıda gözlenirken bazılarında az sayıda da olsa bulunmaktadır.
Polimorf ışık reaksiyonu dediğimiz güneş alerjisi, güneş ışığı sebebiyle vücutta kaşıntı, kızarıklık döküntü gibi etkilerle kendini gösterir. Bu durumda vücut güneş ışığına gösterdiği reaksiyonla alerji ortaya çıkar. Güneş alerjisine zaman zaman güneş zehirlenmesi de denilmektedir.
Siğiller derinin üst kısmında genellikle ten renginde tırtıklı ve sert oluşumlardır. Siğiller human papilloma virus (HPV) adlı virüsle meydana gelen enfeksiyonlardır.
Kar tedavisi yani kriyoterapi vücutta bulunan yara, siğil gibi lezyonların dondurulması işlemidir. Bu lezyonlar deride normalin dışında farklılıklarla kendini göstermektedir. Bu farklı dokularda dondurma işlemi ile ok edilebilmektedir.
Yara dondurma tedavisine kriyoterapi denilmektedir. Normalin dışında farklılıklar gösteren dokuların dondurularak ilerlemesi önlenir, belirli bir süre sonrada bu dokular yok olur.
Alerji oluştuğu bölgede, vücutta yoğun ve şiddetli etkilere sebep olur. Özellikle en yaygın etkisi kaşınma olan alerji, vücutta kabarma, kızarıklık şeklinde de etkilerle ortaya çıkabilir.
İç organlarda meydana gelen çoğu hastalıklar cildimizle kendini gösterebilir. Ciltte yaşanan pullanmalar ya da kaşıntı hissi bu hastalıklardan birinin göstergesi olabileceği için bir cildiye uzmanı tarafından kontrol edilmemizde fayda vardır.
Çeşitli bölgelerde oluşan cilt lekeleri ve çillerden kurtulmak için son zamanlarda başvurulan yöntemler arasında en çok karşımıza çıkan kimyasal peeling sayesinde cildimizdeki küçük çukurlar ve izler de giderilebilmektedir.
Benler; vücudun her yerinde görülebilen, sıklıkla kahverengi, oval, iyi huylu oluşumlardır. Deriye rengini veren pigmenti üreten melanosit adı verilen hücrelerden köken alır. Kişide oluşacak benler muhtemelen önceden genetik olarak belirlenmiştir.
Yaşlılık lekesi, çillerle karışan bir deri renk bozukluğu hastalığıdır. her yaşta görülebilir. Yaşlılık lekesi çilden daha koyu renkli ve büyüktür. Yaz kış deride kalır. Yaz aylarında rengi koyulaşır. Yaşlılık lekesinin çeşitleri vardır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .