Neden Dermatolojik Muayene Yaptırmalıyız?

Neden Dermatolojik Muayene Yaptırmalıyız?

Cildimiz âdeta bedenimizin aynasıdır. Cilt bedenimizi örten hücreler arasında en fazla zengin olan organdır. İç organlarda meydana gelen çoğu hastalıklar cildimizle kendini gösterebilir. Ciltte yaşanan pullanmalar ya da kaşıntı hissi bu hastalıklardan birinin göstergesi olabileceği için bir cildiye uzmanı tarafından kontrol edilmemizde fayda vardır. Çoğu zaman cilt hastalıkları tamamen ciltle alakalı bir problem olsa da asla ihmal edilmemesi gereken bir durumdur ve basit bir alerjik durum bile ihmal edildiğinde ciddi problemlerle sonuçlanabilmektedir.

Hangi Durumlarda Bir Dermatoloji Uzmanına Görünmeliyiz?

- Ciltte ya da saçta sürekli oluşan seboreik dermatit, egzama ya da saç kıran sorunlarından dolayı mutlaka bir dermatoloji uzmanına görünmeliyiz.

- Yüzümüzde kızarıklıklar, sebebini anlayamadığımız aşırı sivilce oluşumu ya da ciltte sürekli bir pullanma söz konusuysa dermotolojiik muayene olmamız gerekir.

- Tırnaklarımızda, elerlimizde, ayaklarımızda, genital bölgemizde mantar oluşumu varsa, sedef hastalığı belirtileri varsa ya da deride dökülme yaşanıyorsa dermatolojik muayeneden geçmemiz gerekir.

Dermatoloji Uzmanları Dermatolojik Muayeneyi Nasıl Yapar?

Bir dermatoloji uzmanı muayene ederken hastanın cildini bedenin diğer organlarıyla bağlantılı bir şekilde inceler. Eğer cilt gençleştirme gibi uygulamalardan önce cilt herhangi bir muayeneden geçmezse hasta kalıcı problemlerle karşı karşıya kalabilir. Cilt muayenesinde dermatoloji uzmanı cildin durumunu incelerken cildin rengine, kızarık olup olmadığına, kuruluğuna ya da yağlılığına, sivilceli olup olmadığına, cilt hassasiyetine, cildin herhangi bir alerjik durumu olup olmadığına, güneşten ne derece etkilendiğine, nemliliğine, kırışıklığına, kılcal damarlı olup olmadığına, aşırı benli olup olmadığına, lekeli olup olmadığına bakar. Bunlardan sonra bir değerlendirme yapar ve cilt için uygulanacak işleme bu tür bulgulardan sonra karar verilir. Eğer cildi tanıma işlemleri yapılmadan cilde bir uygulama yapılırsa çeşitli cilt hastalıklarına sebebiyet verilmiş olunabilir.


Sizi Arayalım


Saç dökülmesinin birçok sebebi bulunmaktadır, ancak günlük dökülen yaklaşık 150-200 tel saç normal kabul edilmektedir. Günlük dökülme miktarından fazla dökülen saçlarda saçın yapısı ve dökülme sebebi mutlaka araştırılmalıdır.
Egzama deride oluşan kızarıklık, kaşıntı, şişme gibi semptomlarla kendini gösteren ve çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen bir deri hastalığıdır. Çok yaygın görülen bir deri hastalığı olmakla beraber hastalığın görülme oranı çocuklarda yetişkinlere oranla daha çoktur.
Vücudu kaplayan deri üzerinden alınan hücrelerin incelenmesine deri biyopsisi denilmektedir. Deri biyopsisi ile deri üzerinde oluşan lekelerin, benlerin mikroskobik olarak incelenmesi ve türünün tespit edilmesi sağlanmaktadır.
Alerjik deri hastalıkları farklı görünümde ve etkilerle meydana gelmektedir. Özellikle derideki değişiklik ve kaşıntı en belirgin özellikleridir.
Vücudu kaplayan deride birbirinden farklı değişiklikler ve farklılıklar oluşabilmektedir. Bu değişikliklere de lezyon denilmektedir. Bu deri lezyonlarının çeşitli tedavi yöntemleri bulunmakta olup, en son teknoloji ile elektrokoterizasyon tedavisi uygulanmaktadır.
Sivilce özellikle yüz bölgesinde yoğun olarak görülen, vücudun diğer bölgelerinde de sırt, göğüs, kol ve boyunda oluşabilen iltihaplı kırmızı kabarcıklardır.
Saç dökülmelerinin çok çeşitli nedenleri vardır. Saç dökülmesi sorunu herkesin yaşayabileceği ancak erkeklerin kadınlara oranla daha çok yaşadığı bir sağlık sorunudur.
Mantar her yaşta görülebilen, bir deri hastalığıdır. Saç, vücut ve ayak en sık rastlanan mantar bölgeleridir. Mantar nemli bölgelerde enfeksiyon oluşup çoğaldığı için vücudun nemli, terli, ıslak bölgelerinde sıkılıkla meydana gelebilir.
Ben dediğimiz vücuttaki farklı renkteki noktalar hemen hemen her insan vücudunda bulunmaktadır. Bazı kişilerde fazla sayıda gözlenirken bazılarında az sayıda da olsa bulunmaktadır.
Patch testinin diğer adı yama testidir. Patch; deriye uygulanan temas egzaması denilen diğer adıyla kontakt dermatit’in tanısını koymak için yapılan bir testtir. Kişilerin duyarlı olduğu alerjenlerin tespiti için uygulanan bir tanı yöntemidir.
Polimorf ışık reaksiyonu dediğimiz güneş alerjisi, güneş ışığı sebebiyle vücutta kaşıntı, kızarıklık döküntü gibi etkilerle kendini gösterir. Bu durumda vücut güneş ışığına gösterdiği reaksiyonla alerji ortaya çıkar. Güneş alerjisine zaman zaman güneş zehirlenmesi de denilmektedir.
Siğiller derinin üst kısmında genellikle ten renginde tırtıklı ve sert oluşumlardır. Siğiller human papilloma virus (HPV) adlı virüsle meydana gelen enfeksiyonlardır.
Kar tedavisi yani kriyoterapi vücutta bulunan yara, siğil gibi lezyonların dondurulması işlemidir. Bu lezyonlar deride normalin dışında farklılıklarla kendini göstermektedir. Bu farklı dokularda dondurma işlemi ile ok edilebilmektedir.
Yara dondurma tedavisine kriyoterapi denilmektedir. Normalin dışında farklılıklar gösteren dokuların dondurularak ilerlemesi önlenir, belirli bir süre sonrada bu dokular yok olur.
Alerji oluştuğu bölgede, vücutta yoğun ve şiddetli etkilere sebep olur. Özellikle en yaygın etkisi kaşınma olan alerji, vücutta kabarma, kızarıklık şeklinde de etkilerle ortaya çıkabilir.
Çeşitli bölgelerde oluşan cilt lekeleri ve çillerden kurtulmak için son zamanlarda başvurulan yöntemler arasında en çok karşımıza çıkan kimyasal peeling sayesinde cildimizdeki küçük çukurlar ve izler de giderilebilmektedir.
Benler; vücudun her yerinde görülebilen, sıklıkla kahverengi, oval, iyi huylu oluşumlardır. Deriye rengini veren pigmenti üreten melanosit adı verilen hücrelerden köken alır. Kişide oluşacak benler muhtemelen önceden genetik olarak belirlenmiştir.
Yaşlılık lekesi, çillerle karışan bir deri renk bozukluğu hastalığıdır. her yaşta görülebilir. Yaşlılık lekesi çilden daha koyu renkli ve büyüktür. Yaz kış deride kalır. Yaz aylarında rengi koyulaşır. Yaşlılık lekesinin çeşitleri vardır.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .