Menisküs Tedavisi ve Ameliyatı

Menisküs Tedavisi ve Ameliyatı

Menüsküsler diz ekleminin ortasında yer alan C şeklinde kıkırdak benzeri yapılardır. Bu yapı sert, düz ve lastiksi bir dokudur. Eklem yüzeyini kaplar ve onu yastık gibi destekler. Dizde bir adet iç kısımda (iç menüsküs) ve bir adet de dış kısımda (dış menüsküs) olmak üzere iki adet menüsküs bulunur.Diz eklemini oluşturan iki ana kemik olan femur ve tibia arasında yer alırlar.Menüsküslerin dizlerin normal işlevi için çok önemli görevleri vardır. İki kemik arasında yerleşen menüsküsler eklem kıkırdağını anormal yüklenmelerden korurlar. Dize gelen yüklerin taşınması ve aktarılmasında çok önemlidirler. Ayrıca eklem yüzlerinin uyumluluğunu artırırlar ve eklem sıvısının eklem içi dolaşımına katkıda bulunurlar. Menüsküsler olmadığında diz eklemine gelen yükler doğrudan eklem kıkırdağına binerek erken aşınmaya yani osteoartrite yol açarlar.

Yıllar geçtikçe menüsküsler sağlamlık ve esnekliklerini kaybederek “dejenere” olurlar. Dejenere menüsküsler çok daha kolay yırtılabilirler. İleri yaştaki bireylerde basit bir çömelme ile dahi menüsküs yırtıkları oluşabilir.

Dış menüsküs, iç menisküse göre daha hareketlidir, bu nedenle iç menüsküs yırtıkları daha sık görülür. Nadir de olsa, menüsküslerde doğuştan şekil bozuklukları olabilir. Bu tip menüsküsler yırtılmaya daha müsaittir ve çocuk yaşlarda bile belirti verebilir.

Gençlerde menüsküs yırtıklarının tedavisi çoğunlukla cerrahidir. Çok nadir görülen ve tam kat olmayan bazı küçük yırtıklar dışında menüsküslerin kendiliğinden iyileşme yeteneği yoktur. Belirgin yakınmaları olan hastalarda cerrahi müdahale ile menüsküs yırtığı onarılmaya çalışılır, eğer yırtık onarıma uygun değilse yırtık olan kısım çıkartılır.

İleri yaştaki hastalarda menüsküs yırtıklarına genellikle dizde artroz (aşınma, yıpranma, kireçlenme) eşlik eder. Bu durumda sadece menüsküs yırtığına müdahale etmek sorunu tam olarak çözmeyebilir. Bu durumda ilaç tedavisi ile belirtilerin baskılanması, eklem içi enjeksiyonları, artroskopik cerrahiyi ya da artroskopi ile birlikte kemik düzeltici ameliyatlardan biri tedavi yöntemleri olarak uygulanabilir.


Sizi Arayalım


Karpal tünel sendromu bir tür sinir sıkışmasıdır diyebiliriz ve özellikle kadınlarda erkeklere kıyasla çok fazla rastlanan bir sendromdur. Karpal tünel boşluğunda yer alan median sinir ve dokuz tane tendon parmak hareketlerinde etkilidir.
Diz çapraz bağ yaralanması ile hastanemize gelen hastaların büyük bir çoğunluğunda muayene sonrasında yaralanmanın temassız travmalarla olduğu tespit edilmiştir. Birçok hasta için bu durum şaşırtıcı gelse de tespitler bu yönde olmuştur.
Topuk kırıkları çok fazla rastlanan tarsal kemik kırılmalarıdır. Hatta tarsal kırılmanın aşağı yukarı % 60’ı topuk kırılmasıdır. Topuk kırıkları ciddiye alınması gereken kırılmalar arasındadır çünkü bu tür kırılmalar eklem üzerinde etkilidir.
Omuz çıkıklığı üst koldaki kemiğin omuzla buluştuğu yerde olan eklemin çıkmasıdır. Vücudumuzda en fazla hareket halinde olan eklem omuz eklemleridir. Buna bağlı olarak ta çıkmaların yaşandığı en yaygın bölge omuz eklemidir.
Meydana gelen kırığı kolumuzdaoluşan şiddetli ağrı ve kolun görüntüsünde fark edilir derecede gerçekleşen şekil bozukluğundan anlayabiliriz. Kolumuzda meydana gelen kemik kırılmaları bir süre sonra birbirine kaynayarak iyileşecektir.
Bu uygulamada özel malzemeler ile yapay bir eklem oluşturulur. Bu sayede diz ve eklem sorunu yaşayan kişiler acısız ve kısıtlamasız bir şekilde hareket edebilir. Diz ağrısı şikâyetleri daha çok ileri yaş gurubu hastalarda görülmektedir.
Bazı hareketlerde kişiye kısıtlamalar getiren diz kıkırdak zedelenmesi özellikle çömeldiğinizde, dizi üstü oturduğunuzda, yokuş çıkarken ve basamak inerken hem ağrı hissettirir hem de hareketlerimizin kısıtlanmasına neden olur.
Dizimizdeki destek bağları kemiklerimizin birleşmesinde çok etkili olan doku bantlarıdır. Diz bağı yaralanması ciddi boyutta bir yırtılma olabileceği için dikkate alnmaldır. Bu tür durumlarla genellikle diz bükülmelerinde maruz kalındığında karşılaşılır.
Çıkık tıp diliyle ifade edilecek olursa, eklemlerin ayrılması durumudur diyebiliriz. Bu tür durumlarda eklem hareket edemez ve aşırı ağrılar hissedilir. En fazla çıkığın olduğu eklem bölgeleri omuz, parmak, dirsek, diz kalçadır diyebiliriz.
Başparmak çıkıntısı ayak başparmağında meydana gelen şekil bozukluğudur. En fazla kadınlarda rastlanan başparmak çıkıntısı genellikle kişinin düztaban olmasından kaynaklanırken bu durum farklı birçok nedenden de kaynaklanıyor olabilir.
Ayak parmağınızın eğri olup olmadığını ayak parmaklarınızdan birinin yukarıya doğru bakmasından anlayabilirsiniz. Bunun en belirgin nedeni parmak kasının güçsüz olması ile parmak tendonları ve eklemine aşırı yapılan baskıdır.
Ayak bileği şişmesi bazen korkulması gereken bir durum olabileceği gibi geçici bir şişme de olabilir. Örneğin çok uzun süre ayakta kaldıysanız yada spor yapmaya yeni başladıysanız bu sebeplere bağlı olarak ayak bileği şişmesi olması muhtemeldir.
Ayak bileği kırıkları son derece dikkate alınması gereken bir sorundur ve bu problemle karşılaşan kişiler ayak bileği kırığı ameliyatından sonra bile ayağına uzun süre basamamaktadır. Bazı günlük işlerini yaparken sıkıntılar yaşar.
Ayak bileğimizde oluşan bazı durumlar burkulmanın olduğunu göstermektedir. Ağrı, şişlik morluk, harekette kısıtlılık, ayağa yüklenememe gibi durumlar ayak bileğimizde burkulma olduğuna işaret eden durumlardır. Bu gibi durumlar ciddiye alınmalıdır.
Tendon, kasların kemiklerimize bağlanmasını sağlayan lifli ve çok kuvvetli bir yapıya sahiptir. Uzmanlara göre tendon kopmasının yaşandığı en başlıca bölgeler arasında omuz manşetleri, pazılar, aşil tendonu gibi bölgeler yer almaktadır.
Düztabanlık bireyler için önemli sağlık problemlerinden biridir. Düztaban olan bir kişi uzun süre ayakta kalamaz, yürüyemez, koşamaz. Yani sosyal hayatta ve gündelik hayatta kişinin pek çok sıkıntı yaşamasına neden olabilmektedir.
Kırılan kemiklerin kaynama süreleri, yaşa, beslenme alışkanlığına, tedavi yöntemine, hastalık geçmişine ve kırığın vücudun hangi bölgesinde olduğuna göre değişkenlik göstermektedir. Yani herkesin kırık kemiği aynı sürede kaynamaz.
Spor yaralanmaları, insanların günlük yaşantılarında yaptıkları işler dışında, daha çok yarışma, hedef amaçlı ya da yaşamda daha sağlıklı olabilmek adına yapılan fiziki zorlamalar veya performanslardır ve bu sırada çeşitli yaralanmalar yaşanabilir.
Galata Tıp Merkezi

info@galatatip.com.tr

En Üst .